10 Senelik İşlemciye Termal Macun Sürülür mü?

bekocangs56

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 10 senedir aynı bilgisayarı kullanıyorum. İşlemci büyük ihtimal paslanmıştır. Termal macun sürsem etkisi olur mu ?

Sistem;

İntel Core 2 Quad Q8200 2.33 GHz
4GB RAM
R7 370
Akıllardaki tek soru 10 yıldır aynı bilgisayarla n'apıyorsunuz? Bence hiç dokunma patlar matlar mazallah başınıza büyük bir iş alırsınız. Bence direkt sistemi değiştirin kendinize orta halli bir sistem toplayabilir veya dizüstü bilgisayar alabilirsiniz.

Niye patlasınki ? Güç kaynağını 2 yıl önce değiştirmiştim. Maalesef ekonomik durumum yeni bir bilgisayar toplamaya el vermiyor. Soruma cevap verin yeter.

Son düzenleme:
Evet olur. Eski Athlon sistemime Mastergel sürünce sıcaklık 30 derece birden düşmüştü. Performansta ona orantılı şekilde artmıştı.

Bu tarz sistemleri kullanan bir sürü insan var. Hala da gideri olan bir sistem zaten. R7 370, GTX 750 Ti'dan daha güçlü bir ekran kartı mesela. Q8200 de hiç fena değil. Genel bakımını yapıp, termal macunu değiştirin. Anakart destekliyorsa bir de RAM takviyesi ile bilgisayar birazcık kendine gelir.

Bu tarz sistemleri kullanan bir sürü insan var. Hala da gideri olan bir sistem zaten. R7 370, GTX 750 Ti'dan daha güçlü bir ekran kartı mesela. Q8200 de hiç fena değil. Genel bakımını yapıp, termal macunu değiştirin. Anakart destekliyorsa bir de RAM takviyesi ile bilgisayar birazcık kendine gelir.
Hocam ekran kartı sanırsam darboğaz uyguluyor. Ama yine de idare ediyor beni zaten oynadığım oyunlar belli. Ram arttıramıyorum, anakartım max 4 gb destekliyor.
Sürülür tabi neden sürülmesin. O islemci deil mi? :)
Yaklaşık 10 senedir işlemcime hiç termal macun sürmedim. İlk defa sürmeyi düşünüyorum.

HWMonitor ile işlemci sıcaklığında bir anormallik olup olmadığına bakın eğer değerleriniz normalin üstündeyse kullanın boşa masraf yapmayın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı