10.sınıf alan seçimi nasıl olmalı?

Ketsna Flarsen

Centipat
Bu sene 10. sınıfım ve alan seçeceğiz, benim sözel derslerim Coğrafya dışında gayet iyi, bir sıkıntı yok. Fakat benim donanım, yazılım, elektrik elektronik alanlarına ilgim olduğu için; sayısal seçmenin doğru olacağını düşünüyorum. Sayısal derslerim kötü değil fakat sözel derslerim daha iyi diyelim. Sayısal taraftan Fizik dersinden keyif alıyorum, Kimya severim fakat bayılmıyorum. Biyoloji ve Matematik dersine karşı bir duygum yok, seviyorum da diyemem, sevmiyorum da diyemem, sizce ne yapmalıyım?

Aklımdaki meslekler hep sayısal alanından, elektrik-elektronik, yazılım, bilgisayar mühendisliği vs. fakat rehberlik öğretmenimiz hangi dersleriniz daha iyiyse onun alanını seçin diyor.

Öyle yapma. Benim de sayısallarım iyiydi ama tarih istediğim için sözel seçmiştim. Hayatımın en iyi kararı oldu. Hangi dersinin iyi olduğuna değil, hangisinden zevk aldığına bak.

Rehber öğretmenine sizin hangi dersleriniz iyiydi de, bakalım ne diyecek? Acaba hangi ders ile rehber öğretmen olunuyormuş? Rehberlik dersi çok iyiydi herhalde.

Gidip babana bile sorsan sana istediğini ol, olmaya çalış der. Ama sonra da der ki şunu olabiliyorsan ol, diğerlerine göre maddi olarak daha rahat olursun der.
Lafın gelişi dedim. Babana sorup bu cevabı alamayınca bana sövme.

Aklımdaki meslekler hep sayısal alanından, elektrik-elektronik, yazılım, bilgisayar mühendisliği vs. fakat rehberlik öğretmenimiz hangi dersleriniz daha iyiyse onun alanını seçin diyor.
Bir nevi haklı da olabilir. Çok iyi matematik fizik kimya yapamayan EA alanında başarılı olabilecek birisi doktor olmak istiyorum diye sayısal seçerse kendine yazık etme ihtimali de var.

Rehber öğretmenine sizin hangi dersleriniz iyiydi de, bakalım ne diyecek? Acaba hangi ders ile rehber öğretmen olunuyormuş? Rehberlik dersi çok iyiydi herhalde.

Gidip babana bile sorsan sana istediğini ol, olmaya çalış der. Ama sonra da der ki şunu olabiliyorsan ol, diğerlerine göre maddi olarak daha rahat olursun der.
Lafın gelişi dedim. Babana sorup bu cevabı alamayınca bana sövme.
Aile tarafında hiçbir sıkıntı yok, bana bıraktılar kararı.

Geri
Yukarı