Lisede alan seçimi nasıl olmalı?

AhmetM1

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. 10 sınıf öğrencisiyim yani okullar açılınca 10. sınıfa geçmiş olacağım. Bildiğiniz üzere alan ya da diğer ismiyle bölüm tercihi yapmam gerekiyor. Eşit ağırlık - sayısal - sözel - dil. Gelecekte yapmak istediğim herhangi bir meslek yok bu yüzden hangi bölüme gitsem bilemiyorum. Sözel derslerim biraz iyidir yani geçerli not alıyorum. Aklımda sözel bölüme gitmek var. Sayısal bölüme gelirsek hiç yapamıyorum diyebilirim yani aklımdan sayısal bölümü çıkarıyorum. Dil bölümünde de İngilizcem, almancam da öyle geçerli not alabiliyorum diyeyim. Eşit ağırlık kısmını bilmiyorum yani hangi derslerim iyi olursa gitmeliyim bilmiyorum. Sizce hangi bölüme gitmeliyim bir de bir şey sormak istiyorum bölüm seçimleri hangi tarihte oluyor genellikle?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. 10 sınıf öğrencisiyim yani okullar açılınca 10. sınıfa geçmiş olacağım. Bildiğiniz üzere alan ya da diğer ismiyle bölüm tercihi yapmam gerekiyor. Eşit ağırlık - sayısal - sözel - dil. Gelecekte yapmak istediğim herhangi bir meslek yok bu yüzden hangi bölüme gitsem bilemiyorum. Sözel derslerim biraz iyidir yani geçerli not alıyorum. Aklımda sözel bölüme gitmek var. Sayısal bölüme gelirsek hiç yapamıyorum diyebilirim yani aklımdan sayısal bölümü çıkarıyorum. Dil bölümünde de İngilizcem, almancam da öyle geçerli not alabiliyorum diyeyim. Eşit ağırlık kısmını bilmiyorum yani hangi derslerim iyi olursa gitmeliyim bilmiyorum. Sizce hangi bölüme gitmeliyim bir de bir şey sormak istiyorum bölüm seçimleri hangi tarihte oluyor genellikle?

Hangi dersleri iyi yapabiliyorsan onlara yönel derim.

Ben 5 yıllık okuduğumdan alan seçimine 1 yıl var. Ama gözüm kapalı sayısal seçerdim. Siz dil seçmeyin, Sözel de olmasın mümkün mertebe. EA ya da Sayısal olsun.

Çalışırsam şu dersi güzel yaparım dediğin bölüm varsa ona git. EA seçmeni önermem çünkü anladığım kadarıyla notların kötü ve EA seçersen yine notların kötü kalacak, hayatında ve notlarında büyük ihtimalle bir değişim olmayacak. EA dışında bu dersleri çalışırsam yaparım dediğin bölmü seçebilirsin bence.

Ben 5 yıllık okuduğumdan alan seçimine 1 yıl var. Ama gözüm kapalı sayısal seçerdim. Siz dil seçmeyin, Sözel de olmasın mümkün mertebe. EA ya da Sayısal olsun.
Dil seçmeyin derken neden? 10. sınıfa geçeceğimde Dil bölümünü seçeceğim B2 İngilizcem var ve Tercüman olmak istiyorum bilmediğim için soruyorum

Dil seçmeyin derken neden? 10. sınıfa geçeceğimde Dil bölümünü seçeceğim B2 İngilizcem var ve Tercüman olmak istiyorum bilmediğim için soruyorum

Hocam ben de hazırlık okuduğumdan B1-B2 İngilizcem var. Fakat bizim lise sayısal kafa olduğundan EA seçecek bile az var. Dil seçip de tercüman olabiliyorsun ancak. Ben de mat kafa olduğumdan çok yorum yapamam sözel ile.

Geçerli notla geçiyorsa dil bölümünde zorlanır bence. Dil bölümü değilim ama bir sürü kelime ezberleme vb. şeyler varmış.

Geçerli notla geçiyorsa dil bölümünde zorlanır bence. Dil bölümü değilim ama bir sürü kelime ezberleme vb. şeyler varmış.

Hocam İngilizce A1-A2 çok güzel. B1'den sonra sapıtıyor fakat. Tek derse 20 saat görmek delirtir sizi. Hazırlık okumamak gibi bir seçeneğim olsaydı Fen'e giderdim fakat validebağ'da da hazırlık var.

Çalışırsam şu dersi güzel yaparım dediğin bölüm varsa ona git. EA seçmeni önermem çünkü anladığım kadarıyla notların kötü ve EA seçersen yine notların kötü kalacak, hayatında ve notlarında büyük ihtimalle bir değişim olmayacak. EA dışında bu dersleri çalışırsam yaparım dediğin bölmü seçebilirsin bence.

O zaman sözel ve dil arasında kalıyorum ve büyük ihtimalle sözel seçeceğim. Ailemde öyle diyor sözel seç diye.

Alanlar arasında en çok meslek çeşitliliği olanlar eşit ağırlık ve sayısal, aklında sözel veya dil okumak gibi bir düşünce yoksa boşver. 10.sınıf alan seçimi süreci için çok önemli bir sene, bu süre içerisinde kendini tanıyabiliyor olman lazım hangi alana yatkınlığın olduğunu bilmen gibi.

Dil (İngilizce) : Dil okuyanlar genelde İngilizce öğretmeni olmak istedikleri için veya İngilizceyi çok sevdiklerinden dolayı seçiyorlar.

TS (Türkçe-Sosyal) : Sözel öğrencisi olanlar çoğunlukla ileride olmak istedikleri meslek sözel bölümde olduğundan sözelci oluyorlar, gastronomi okumak isteyen arkadaşım bu yüzden sözelci olmaya karar vermişti.

TM (Türkçe-Matematik) : Eşit ağırlıkçıların büyük bir kısmı hukuk, psikoloji, işletme gibi bölümleri okumak istediklerinden dolayı alan seçimini bu yönde yapıyorlar.

MF (Matematik-Fen) : Sayısal diğer bölümlere kıyasla en çok mesleği barındıran bir bölüm bu yüzden sayısal seçen çok. Fakat sayısal derslerle aran iyi olmadığı sürece sayısalcı olmanı tavsiye etmem, meslek çeşitliliği fazla diye sayısal seçenlerin sonu genelde pek de mutlu sonla bitmiyor.

Uzun lafın kısası her şey sende bitiyor. Başarılı ve ilgili olduğun derslere göre çıkarımda bulunarak alan seçimi yapmanı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı