10. sınıf alan seçimi

Barisgun

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben İstanbul'da bir anadolu lisesinde 10. sınıf öğrencisiyim. Bu dönem alan seçimi yapacağız ( sayısal - türkçe matematik - dil ) bölümlerinden seçeceğiz. Ben sayısal seçmek istiyorum ama bir sorun var.
Öncelikle;
Sayısal dersleri:
1-İleri Fizik 4 saat
2-İleri Kimya 4 saat
3-İleri Biyoloji 3 saat
4-İleri Matematik 6 saat

Kaldığım ders Matematik, ama çalışsam yapabileceğimi biliyorum. Bu sene uyku problemim olduğundan dolayı dersleri dinleyemedim bir türlü odaklanamadım. Ama eminim çalışsam geçecektim. Sayısal dersleri yapabildiğim zaman seviyorum, istediğim meslek Biyomedikal Mühendisliği. Bunları düşündükten sonra seçim dilekçe kağıdını doldurdum ve verdik sayısal dersleri seçtim.

Müdür yardımcısı bugün sınıfa geldi ve 1-2 tane zayıfı olan kesinlikle sayısala gelmesin kesinlikle "kalırsınız" diyerek moralimizi bozdu. Sözel dersleri sevmiyorum. Ama ben yazın ve 11. sınıfta düzenli olarak çalışarak bu sayısal derslerden geçebileceğimi düşünüyorum ama müdür yardımcısının ve bazı arkadaşlarımın " sen kaldın yapamazsın, sayısala sakın gitme " demelerinden dolayı korkuyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Türkçe-Matematik bölümüne gidersem Matematik yine 6 saat olacak. Diğer sayısal derslere çalışırsam geçebileceğimi düşünüyorum ama çevremdekiler korkutuyor. Hatta müdür yardımcısı gidip notlarınıza bakacağım ve bazılarını eleyeceğim bu kadar fazla sayısal öğrencisi olamaz tarzında şeyler söylüyor. Şu an çok kötü kararsız ve kötü durumdayım, bu karar geleceğimi belirleyecek.

Sizlerin yol gösterici fikirlerinizi almak istedim arkadaşlar, şimdiden teşekkürler.

Öyle bir şey olmaz bence. Sen üniversite sınavına gireceksin, meslek edineceksin. Ona göre sınava çalışacaksın. Matematik, Fen bilimleri ağırlıklı olan mühendislik, tıp gibi bölümlere girmek istiyorsan sayısal dersleri alman gerekiyor. Müdür de sana sen giremezsin, edemezsin diyemez. Eğer derse de bakanlığa şikayet edersin, dilekçe yazarsın müdür yardımcısı böyle böyle dedi dersin.

Bu arada matematik fen bilimlerinin temelidir. Bu yüzden bir an önce eksiklerini tamamla derim. İnternette de bir çok konu anlatan hocalar var. Hatta istersen isimlerini de verebilirim. Yazın biraz matematik çalış. Özellikle trigonometri çok ağırdır. Öyle bir anda oluvermez. Bence okul süresince öğrenilmesi güç geliyor çoğu kişiye de. Gerçekten ezberle olmuyor. O yüzden biraz zaman alması gerekiyor ki öğrenci soru çözüp aklına kazısın. O yüzden trigonometri, ikinci dereceden denk. ve parabol zaten kolaydır, geçen senenin konularını da öğren iyice.

Öyle bir şey olmaz bence. Sen üniversite sınavına gireceksin, meslek edineceksin. Ona göre sınava çalışacaksın. Matematik, Fen bilimleri ağırlıklı olan mühendislik, tıp gibi bölümlere girmek istiyorsan sayısal dersleri alman gerekiyor. Müdür de sana sen giremezsin, edemezsin diyemez. Eğer derse de bakanlığa şikayet edersin, dilekçe yazarsın müdür yardımcısı böyle böyle dedi dersin.

Bu arada matematik fen bilimlerinin temelidir. Bu yüzden bir an önce eksiklerini tamamla derim. İnternette de bir çok konu anlatan hocalar var. Hatta istersen isimlerini de verebilirim. Yazın biraz matematik çalış. Özellikle trigonometri çok ağırdır. Öyle bir anda oluvermez. Bence okul süresince öğrenilmesi güç geliyor çoğu kişiye de. Gerçekten ezberle olmuyor. O yüzden biraz zaman alması gerekiyor ki öğrenci soru çözüp aklına kazısın. O yüzden trigonometri, ikinci dereceden denk. ve parabol zaten kolaydır, geçen senenin konularını da öğren iyice.

Cevabınız için teşekkürler, yazın 11. sınıf matematik,fizik,kimya konularını internetten izleyerek ve ek alarak kitap olarak öğrenmeyi düşünüyorum. Yazın konuları yüzeysel olarak öğrenip okulda da öğretmeni dinlersem başarabileceğimi düşünüyorum.

kardeşim bende bu yıl seçim yapacağım ve sayısalı seçmeyi düşünüyorum bende gıda mühendisi olmak istiyorum hayallerinden vazgeçme hedeflerini koy ve ona göre planlarını uygula,kararlı ol sayısal kötü felan diyenlere bakma hedefine giden yolda gerekeni yaaap :)

Yapabileceğine emin isen gitmeni tavsiye ederim. Ama emin isen. Yapamayacağını düşünüyor isen gittiğin bölümü bitirmek sorun olur. Bitirsen bile ileriye dönük sorun olur. Ama yapabileceğini düşünüyor isen gitmeni öneririm. Sayısal bölümü okuyup istediğin alana gitmeni öneririm. Düşündüğün alan güzel bir alan. İyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Başarılar dilerim.

Sayısal zekan olduğunu ve gerçekten lise de ve üniversitede yapabileceğini düşünüyorsan git yoksa 11. sınıfta ilk dönemden kalmış olursun benden söylemesi. Şu ana dek 9 ve 10. sınıfta gördüğün sayısal dersleri dersten sayma eğer sayısal sınıf seçersen bu derslerin hepsi 2,3 kat zorlukta karşına çıkacak eğer kendine güveniyorsan seç aksi taktirde çok büyük bir pişmanlık yaşarsın. Çünkü hadi kaza bela liseyi bitirin diyelim birde bunun üniversitesi olacak. İyi düşün ve seçimini yap,başarılar dilerim. :)

Sayısal bölümü seçerken 2 kere düşünün diyorum. Mühendis olupta iş bulamayan çok insan tanıyorum. Ayrıca anadolu lisesinde okumanın bir eksi yanı sayısal bölümünü seçersen üniversite sınavında fen liseleri ile yarışacaksın. Zaten fen liselerindeki öğrenciler az sayıda alınan Tıp bölümlerini tamamen dolduruyorlar koca anadolu lisesinden 1 tane falan kazanan çıkıyor. Önünde mühendislik bölümleri duruyor fakat yeteneklerini iyi düşün matematik, fizik, uzay ve şekil yeteneğin ileri seviyede olmalı yoksa mesleğinde başarılı olamazsın. Kafanda 3D uzay çizimleri yapabiliyor olman lazımki bu doğuştan gelen bir yetenek. Alanını seçerken kesinlikle istediğin ve mutlu olacağın mesleği düşünerek seç arkadaşlarının arkasından gitme. Evet metamatikte kötüysen yapamazsın ileri matematiği hiç yapamazsın hocanın bir sözü vardı 17 yıldır öğretmenim beni bu alan seçiminde kesinlikle yapamaz dediğim ve şaşırtan tek bir öğrenci oldu başkada görmedim. Yapamayacağın ders için 2 yılını harcama, Sözelin derslerinde başarılıysan sınavda daha fazla başarı elde etmek için T-M'ye yönelmeni öneriyorum. Aksine başarısız isen sayısal bölümünü seçip çok ama çok gayret göstermelisin.

Merhaba arkadaşlar ben İstanbul'da bir anadolu lisesinde 10. sınıf öğrencisiyim. Bu dönem alan seçimi yapacağız ( sayısal - türkçe matematik - dil ) bölümlerinden seçeceğiz. Ben sayısal seçmek istiyorum ama bir sorun var.
Öncelikle;
Sayısal dersleri:
1-İleri Fizik 4 saat
2-İleri Kimya 4 saat
3-İleri Biyoloji 3 saat
4-İleri Matematik 6 saat

Kaldığım ders Matematik, ama çalışsam yapabileceğimi biliyorum. Bu sene uyku problemim olduğundan dolayı dersleri dinleyemedim bir türlü odaklanamadım. Ama eminim çalışsam geçecektim. Sayısal dersleri yapabildiğim zaman seviyorum, istediğim meslek Biyomedikal Mühendisliği. Bunları düşündükten sonra seçim dilekçe kağıdını doldurdum ve verdik sayısal dersleri seçtim.

Müdür yardımcısı bugün sınıfa geldi ve 1-2 tane zayıfı olan kesinlikle sayısala gelmesin kesinlikle "kalırsınız" diyerek moralimizi bozdu. Sözel dersleri sevmiyorum. Ama ben yazın ve 11. sınıfta düzenli olarak çalışarak bu sayısal derslerden geçebileceğimi düşünüyorum ama müdür yardımcısının ve bazı arkadaşlarımın " sen kaldın yapamazsın, sayısala sakın gitme " demelerinden dolayı korkuyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Türkçe-Matematik bölümüne gidersem Matematik yine 6 saat olacak. Diğer sayısal derslere çalışırsam geçebileceğimi düşünüyorum ama çevremdekiler korkutuyor. Hatta müdür yardımcısı gidip notlarınıza bakacağım ve bazılarını eleyeceğim bu kadar fazla sayısal öğrencisi olamaz tarzında şeyler söylüyor. Şu an çok kötü kararsız ve kötü durumdayım, bu karar geleceğimi belirleyecek.

Sizlerin yol gösterici fikirlerinizi almak istedim arkadaşlar, şimdiden teşekkürler.
Nereyi kazandınız hocam :)

Geri
Yukarı