10. Sınıf Bölüm Seçimi

fireofsun

Hectopat
Daha fazla  
Selam. 10. sınıf meslek lisesi öğrencisiyim, 2 yıllığım yani maalesef geçen sene de 10. sınıf okuyordum ama kaldım bir iki sebepten dolayı. Bölümüm Bilişim. Şu anki bölümümden memnunum hatta bu bölüme biraz daha ağırlık katmayı planlıyorum seneye dal seçiminde. Programcılığa az çok ilgim var, yapabilirsem ilerletmek de isterim ama aklıma 10. sınıf bittikten sonra girebileceğim normal bir anadolu lisesine girip dil bölümünde okumak isteme fikri de geliyor. Yabancı dil konusunda hem alt yapım var, hem de bayağı ilgiliyim. Lise hayatım boyunca ortalamam hiç 95'ten aşağıya düşmedi yabancı dilde. Ama bir anadolu lisesine nasıl girip de dil bölümünde nasıl okuyacağımı hiç bilmiyorum. Diğer derslerim de iyi tabii bunun dışında ama yabancı dile daha da bir yatkınım dediğim gibi. Bu konuda da kendime güveniyorum ama programcılık için pek güvendiğim söylenemez ama ilgiliyim ona da. Sizce ne yapmalıyım?

Hayatımda asla öğretmen olmam :D Bilemiyorum artık, bakalım. Fazla da takmıyorum şu sıralar
Öğretmen dediysem orta okulda bilgisayar odalarında duran öğretmenlerden değil. Bizim lisede tablet ve akıllı tahtalarla ilgilenen bilgisayar öğretmeni var bütün gün müdür yardımcısının odasına bilgisayarda takılıyo :D

O da sıkıcı gelir bana :D Ya şöyle adam gibi ilgilenebileceğim bir şey olsa aslında güzel olur öyle de yapacağım kesinlikle :D

Boş kontenjanlı bir Anadolu Lisesine gidebilirsin. Ayrıca meslek lisesinde aldığın notlara pek güvenme derim. Seçim konusunda ise programcılık , kod vb. için İngilizce zaten gerekli. Bana kalırsa Dil konusunda bir ton seçenek var uygun bir tanesini seçebilirsin.

Boş kontenjanlı bir Anadolu Lisesine gidebilirsin. Ayrıca meslek lisesinde aldığın notlara pek güvenme derim. Seçim konusunda ise programcılık , kod vb. için İngilizce zaten gerekli. Bana kalırsa Dil konusunda bir ton seçenek var uygun bir tanesini seçebilirsin.

Bu taban puanı kuralı vardı, o geçen sene kalkmıştı. Bir arkadaşa sordum hala yürürlülükte diyor aynı kural. Yani örnek vereyim benim puanım 280 ama taban puanı 380 olan bir liseye başvurabilirim değil mi, boş kontenjanına yani? Yani eğer vurabilirsem, yine kendime güvenmiyorum. Mesela 5 kişilik boş kontenjan varsa, o kontenjanlara da başvuran kişi sayısı 7'yse ilk puanı yüksek olan ilk 5'i yerleştiriyorlarmış. Ben çok takıldım bu kurala ya fazla da önemsemiyorum ama başıma gelmez umarım, yani gözüm yükseklerde değil zaten. Sırf dil bölümünde okumak için anadolu lisesine gidiyorum yoksa bana dil bölümü olsun meslek olsa da sıkıntı değil :D

Hedeflerini her zaman yüksek tut. Bana göre bir iş yapıyorsan en iyisini yapmalısın. Liseye girme konusuna gelince geçen sene sıraya göre yani 5 kişilik kontenjan varsa ilk 5'i alıyorlardı ama bu sene kalktı taban puanına göre yani taban puanın o liseyi geçiyorsa gidebilirsin. Bir arkadaşım lise değiştirdi oradan biliyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı