10.sınıf ders seçimim nasıl olmalı?

Ders seçmem gerek.10. sınıfım. Sayısal istiyorum. Sizce nasıl strateji yapmalıyım?
Anadolu lisesi.

Eki Görüntüle 837742
Dostum delirdin mi? Meslek olarak ne istiyorsun? Ebe mi olacaksın? Tıp mı, Mühendislik mi? Sen bunu söyle yardımcı olalım. Hele sayısal geç daha çok iş imkanı daha çok diyenlere uyuz oluyorum.

Fikrin yok mu? RAM(Rehberlik Araştırma Merkezi)'a git. Tamamen ücretsiz ve kurumsal(devletin).

Sen yeter ki karar ver. Hukuk istiyorsan diyelim: "Ben hukuk istiyorum acaba sayısala mı gitsem?" Tarzı şeyler oluyor.

Biz sana fikir sunarız, en son kararı sen verirsin, biz değil.

Onlar yüzünden böyle oldu diye bize suç atarsın. Olsun yanlış oldu, bir dahaki seneye hazırlanırım deme. Koskoca 1 yıl.

Benim okulumda 4 saat fizik 4 saat kimya 4 saat biyor 6 saat matematik işleniyor. Sizde de aynı olur büyük ihtimalle çünkü edebiyatı var bedeni var müziği var tarihi var dini var bunları vermek zorunda devlet yani senin okulda göreceğin sayısal kısım 4 saat fizik 4 saat kimya 4 saat biyor 6 saat matematik olacaktır. Okul hocalarının birine ya da müdüre sorabilirsiniz.

Sayısal bölümünü seçtim becerebildiğim dersi yani ve 11 ve 12 konu temellerini 10. sınıfta hangi konuda yapmam gerekli.
Dostum delirdin mi? Meslek olarak ne istiyorsun? Ebe mi olacaksın? Tıp mı, mühendislik mi? Sen bunu söyle yardımcı olalım. Hele sayısal geç daha çok iş imkanı daha çok diyenlere uyuz oluyorum.

Fikrin yok mu? RAM(rehberlik araştırma merkezi)'a git. Tamamen ücretsiz ve kurumsal(devletin).

Sen yeter ki karar ver. Hukuk istiyorsan diyelim: "ben hukuk istiyorum acaba sayısala mı gitsem?" tarzı şeyler oluyor.

Biz sana fikir sunarız, en son kararı sen verirsin, biz değil.

Onlar yüzünden böyle oldu diye bize suç atarsın. Olsun yanlış oldu, bir dahaki seneye hazırlanırım deme. Koskoca 1 yıl.

Hedefim yazılım mühendisi veya meterolog mühendisi.

Sayısal bölümünü seçtim becerebildiğim dersi yani ve 11 ve 12 konu temellerini 10. sınıfta hangi konuda yapmam gerekli.

Hedefim yazılım mühendisi veya meterolog mühendisi.
Tamam işte. Meslek belli, lisedeki alan seçimi belli. Yaşadığın şehir neresi? Yaşadığın şehirde bilgisayar veya yazılım mühendisliği bölümü varsa üniversiteye bizzat mesai saatleri arasında git. Herhangi bir hocanın kapısını tıklat. İçeri gir ve ben bölüm seçeceğim bu bölüm hakkında bilgi vermenizi talep/rica ediyorum şeklinde yani kibar bir şekilde söyle. Yardımcı olacağını umuyorum. Bir işi sadece ustasına değil, talebelerine de sor. Daha iyi olur.

Son olarak şunu söylemek isterim; Yazılım mühendisliği için şimdiden yazılım öğrenme. Öğrenirsen güzel olur fakat derslerin aksar. O yüzden tamamen hayatında ders olsun. Sosyal aktivite yapmak iyi olur. Pandemi süreci içerisinde kitap okumak, 1-2 saat dinlenme olarak oyun oynamak, sokak hayvanlarını beslemek veya evcil hayvan almak gibi şeyler olabilir. Kilosu 10 TL'lik yemlerden alıp bir yere yesinler diye bırakmak bile insana huzur veriyor.

20 saat zorunlu 20 saat de seçmeli dersler olur lise müfredatında. Senin bunları seçiyor olman aslında pek bir şey ifade etmiyor genelde okullarda kemik dersler olur ve onlar işlenir. Sen her ne kadar bir dersi seçsen de en az 10-15 kişi seçmezse o ders koyulmaz. Örnek veriyorum eğer 9 kişi sözel dersleri seçerse sözel sınıfı açılmaz ama eğer 14 kişi seçerse ya özel sınıf açılır ya da başka bir sınıfla ortaklaşa ders görürler. Ben dil okudum 11.sınıfta tm sınıfıyla ortak derslerimizi alıp, seçmeli derslerimizi ayrı sınıflarda görüyorduk. Tabi sonra 12.sınıftayken ayırdılar ve tamamen özel sınıfımız olmuştu.

Ben de onuncu sınıf. Temel dini bilgiler ve Hz. Muhammed'in hayatını seçiceğim yine.

Seçeceğin dersleri görebileceğini pek sanmıyorum. Okuduğun okula göre değişiklik gösterebilir ama birçok öğrenci o tarz dersleri seçmiyor zorla seçmeli ders yaptırtıyorlar.

Üniversite okuyacaksan sayısaldan gir derim.

Birçok meslek dalı var sadece sayısala yönelttirmeyin. Herkes sayısal bölüm okuyacak diye bir kaide yok.

Seçeceğin dersleri görebileceğini pek sanmıyorum. Okuduğun okula göre değişiklik gösterebilir ama birçok öğrenci o tarz dersleri seçmiyor zorla seçmeli ders yaptırtıyorlar.

Birçok meslek dalı var sadece sayısala yönelttirmeyin. Herkes sayısal bölüm okuyacak diye bir kaide yok.
Arkadaşa fazlasıyla katılıyorum kendi ilgi alanınıza göre sayısal yapamayıp sayısal seçerseniz hayatınızı karartmış olursunuz onun için kendinizi tartın ben bunu yapabiliyor muyum ? Sonrasında ben bunu gerçekten istiyor muyum ? Sorularını sorun ondan sonra kararınızı verin.

Yok bizim ki seçilebiliyor. Bu sene ilk senesiydi okulun.

Yeni konular

Geri
Yukarı