10.sınıf ders seçimim nasıl olmalı?

Gereksiz ve üniversite sınavında o derslerden soru çıkmıyor. Bunun eğitimi diğer kurslarda veriliyor. Okulda almanız gereksiz.
Ben öyle düşünmüyorum. Çok büyük hedeflerim de yok zaten, subay olmak istiyorum lise dörde geçince. Diğer dersler kafamı yoruyor. Çok uğraşmak istemiyorum. Sekiz'de ortalamam doksan'dı. Yinede almak istemiyorum, bana daha iyi geliyor bu dersler. Ama önerin için sağ ol yinede.

Aynı şekilde MSÜ sınavında da bu konular çıkmıyor :) çok uğraşmak istemiyorum diye bir kavramı kafandan atman lazım eğer subay olmak istiyorsan. 7 kuşaktır ailemiz askeri personeldir ve sana şunu net bir şekilde söyleyeyim fiziksel anlamda kendini geliştirmen ve zihnini ilimle doldurman gerek. Düzenli olup belli bir sisteme kendini oturtman gerek yoksa bırak MSÜ mülakatlarını geçip subay olmayı, daha MSÜ sınavının barajını bile geçemezsin.
Ben öyle düşünmüyorum. Çok büyük hedeflerim de yok zaten, subay olmak istiyorum lise dörde geçince. Diğer dersler kafamı yoruyor. Çok uğraşmak istemiyorum. Sekiz'de ortalamam doksan'dı. Yinede almak istemiyorum, bana daha iyi geliyor bu dersler. Ama önerin için sağ ol yinede.

Biz de alan seçimi yapacağız, ancak biz kağıt üzerinden seçiyoruz. Kağıt üzerinde ki sayısal dersler okul tarafından konulmuş, biz sadece alanı seçeceğiz. SS'i ekte. Ne seçmeniz gerektiği hakkında yardımcı olabilir belki.

Dosya Ekleri

• IMG_20210118_195957.jpg
    IMG_20210118_195957.jpg
    89,2 KB · Görüntüleme: 19
Dostum ben 11. sınıfım, konular 9-10'a göre daha fazla bu bir. İkincisi konular fazla detaylı. Matematiğin 9-10'da iyiyse 11'de de iyi olur. Fizik 9-10'a göre zorlaşıyor. Kimya ise biraz zorlaşıyor. Biyoloji için bol bol ezber yapman gerek.
Özet olarak sayısalla sözel kıyaslanırsa sayısal daha ağır ve yorucu ama çalışan her şeyi yapar. Bu yüzden sen hedeflerine göre bölüm seçmelisin, mesela avukat olacaksan sayısal okumak boşuna onun yerine Tm'ye git. Ama doktor, mühendis olacaksan sayısal okuyacaksın.

Şu anda seçim yapmam gerek 11,12 de dersler nasıl?

Dostum ben 11. sınıfım, konular 9-10'a göre daha fazla bu bir. İkincisi konular fazla detaylı. Matematiğin 9-10'da iyiyse 11'de de iyi olur. Fizik 9-10'a göre zorlaşıyor. Kimya ise biraz zorlaşıyor. Biyoloji için bol bol ezber yapman gerek.
Özet olarak sayısalla sözel kıyaslanırsa sayısal daha ağır ve yorucu ama çalışan her şeyi yapar. Bu yüzden sen hedeflerine göre bölüm seçmelisin, mesela avukat olacaksan sayısal okumak boşuna onun yerine Tm'ye git. Ama doktor, mühendis olacaksan sayısal okuyacaksın.

Ben 12'ye giden bir birey olarak senin biyolojiden test çözmediğini düşünüyorum. Çünkü biyoloji sadece ezber dersi değildir. Aynı zamanda mantığını kullanman gerek. Aynı ezberleri fizik kimyada da yapıyorsun sadece tek farkı işlemsell olarak fizik kimya daha fazla işlem yaptırıyor.

Ben 12'ye giden bir birey olarak senin biyolojiden test çözmediğini düşünüyorum. Çünkü biyoloji sadece ezber dersi değildir. Aynı zamanda mantığını kullanman gerek. Aynı ezberleri fizik kimyada da yapıyorsun sadece tek farkı işlemsell olarak fizik kimya daha fazla işlem yaptırıyor.

Müneccin misin?

Müneccin misin?

Hayır, istediğin kadar ezberle test kitabını açıp yorum yapamadıktan sonra o bilgiler hiçbir işine yaramıyor. Üniversite sınavı da direkt bilgi sormuyor. Grafik veriyor grafiği yorumluyorsun ya da sana paragraf veriyor onu yorumluyorsun. Zaten fizikte buna döndü aç bak üniversite sınavını ya çok kolay işlemlidir ya da işlem yaptırmaz direkt yorum yaptırır sen de 1, 2, 3 hangisi doğruysa onları işaretlersin. Fizikte atıyorum sana dik silindirden çıkmak isteyen bir motor var diyor buna göre sen yer çekimi ivmesinin fs ye eşit olması gerektiğini bilmen gerek. Mg=kN, mg=kmwr2, mler birbirini götürdüğünü bilmen gerek burada sana sürücünün kütlesini arttırsak motor aşağıya iner derse ve sen de doğru dersen yanlış yapmış olursun. Formülden de anlaşılabileciği gibi mler birbirini götürüyor ve hiçbir etkisi yok. Burada sana bu yorumu yaptırır. Gidip sana uçup kaçırtıcı bir işlem sorusu sormaz. Biyolojide de öyledir. Sen o bilgiyi öğrenirsin ve yorumlarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı