10. sınıfta hangi alan seçilmeli?

ihsan_

Hectopat
10. sınıf öğrencisiyim. Alan seçimi yapacağım. Şu anlık aklımda dil ve eşit ağırlık var ama eşit ağırlık seçersem ne gibi artıları ve eksileri olur? Veya dil seçersem ne gibi artı ve eksileri olur merak ediyorum. Günlük hayatımda da İngilizce öğrenmeye çalıştığım için dil daha ağırlıklı geliyor. Sizce hangisini seçmeliyim?

Bana kalırsa hangi alan da hedefin oldugu onemli. Sana yasadigim bir olayi anlatayim istersen okursun. Şu an 12.sinifim bu arada neyse.10.sinifin sonlarin da pandemi donemleri iste, hoca dedi sizlere forum atacagiz bolum sececeksiniz falan tabii o zamanlar cok heyecanlandim. Devamin da esit agirlik bolumunu sectim sonra iste okullar açıldı 2 hafta okula eşit ağırlık olarak devam ettim sonra benim bir tane aga var agam dedi kanka gel bizim liseye takiliriz beraber nakil yap falan tabii o boyle soyleyince fena heyecanlandim nakil yaptim. Bir baktim nakilim onaylanmis falan ev de bir mutluyum gormen lazim ya anneme falan sariliyorum arkadaslarimla ayni liseye gectigim icin falan neyse. Arkadasim dedi istersen sayisal bolum var secebilirsin. Boyle bir baktim harbi iyi fena sayisal yapilir falan dedim tabii hiçbir şeyi mantiklica dusunmedigin donemler. Esit agirlikdan sayisala gectim. Sinavlar basladi Max not 20,30 falan ne yapacağım ne edeceğim derken bir baktim depresyona girmisim yaklasik 3 ay depresyondan cikamadim. Sabahlari erkenden uyanip yagmurlu gunde parka oturmaya giderdim aglardim uzulurdum ama sonuç ne sonuç yok. Sonra 10 kilo falan verdim, saclarim dokulmeye ve o kadar cok sivilce cikti ki anlatamam sana her gun aglayarak uyaniyordum, kabuslar uzerine kabuslar falan. Benim bir tane daha aga var bu baska neyse o dedi kanka gel fitness basariz falan kendine gelirsin duzelirsin bende tamam dedim gittik spora basiyoruz arkadasla o kadar sporun verdigi rahatlik beni depresyondan da cikartti. Kendime geldim, olgunlastim ve mantikli dusunmeye başladım neyse 11.sinif oyle ya da boyle bir sekil de bitti. Şu an 12.sinifim hemen esit agirlik gectim biraz rahatlik geldi uzerimden o baski kalkti simdi yapabildigim dersler var mutluyum. Yani lafin kisasi hayatin da bir karar almadan once otur mantikli bir sekil de ve en onemlisi sakin oldugundan emin ol. En en en onemlisi ise ailenle konus, onlara danis. Yani demiyorum onlar senin hayatıni yonlendirsin kesinlikle hayir. Kendini en iyi taniyan sensin kendi dusuncelerini kendin karar ver ve insanlardan fikir almak iyidir. Olsun ya o pismanligi yasadigim icin de bir yandan mutluyum eger bir gun basima ayni bir konu gelirse artik tecrubeliyim. Sana da anlatmak istedim. Anlattiklarimdan biraz kendine pay cikartirsin diye. Bir de kanka asla arkadaslarina uyma kesinlikle bak o kadar pismanim ki asla kendi kararlarini kendin var kral neyse lafi cok uzattim. Hakkini helal et biraz icimi dokmek biraz da sana yardimim dokunsun istedim. Eger okuduysan teşekkür ederim. Kendine iyi bak.

Bana kalırsa ileride olmak istediğin mesleğe göre bir seçim yapmalısın mesela hakim olacaksan eşit ağırlık, tercüman olacaksan dil, mühendis vs. olacaksan da sayısal daha iyi olur. Tabii ki senin algı kapasiten de önemli. Mühendis olmak istiyorsun diyelim ama fizik kimya biyolojin ya da matematiğin kötü üstüne düşsemde anlayamam diyorsan sayısal seçme. Ezber yeteneğin işlem kabiliyetinden fazlaysa sözel veya dil tercih edebilirsin. Ama ben matematiği halledebilirim işlem yeteneğini zamanla geliştirebilirim ezberimde kuvvetlidir diyorsan da eşit ağırlık sana göre diyebilirim. Son sınıf sayısal öğrencisi olarak şu anda beni zorlayan fizik var. Fizik konusunda veya fen ve matematik konularını yapabiliyorsan sayısal seçmeni tercih ederim. Sırf meslek bölümü fazla diye de sayısal seçilmesine karşıyım. Çünkü 2 yıl boşu boşuna çürütülmesini istemem. Yapamadığın derslerin sınavlardan geçemediğin takdirde (tabii ki hoca sözlüde pintiyse veya ters biriyse bu durum geçerli) sınıfta kalarak sınıf tekrarı yapmana neden olabilir. Uzun lafın kısası her şey sende bitiyor :)

Bana kalırsa ileride olmak istediğin mesleğe göre bir seçim yapmalısın mesela hakim olacaksan eşit ağırlık, tercüman olacaksan dil, mühendis vs. olacaksan da sayısal daha iyi olur. Tabii ki senin algı kapasiten de önemli. Mühendis olmak istiyorsun diyelim ama fizik kimya biyolojin ya da matematiğin kötü üstüne düşsemde anlayamam diyorsan sayısal seçme. Ezber yeteneğin işlem kabiliyetinden fazlaysa sözel veya dil tercih edebilirsin. Ama ben matematiği halledebilirim işlem yeteneğini zamanla geliştirebilirim ezberimde kuvvetlidir diyorsan da eşit ağırlık sana göre diyebilirim. Son sınıf sayısal öğrencisi olarak şu anda beni zorlayan fizik var. Fizik konusunda veya fen ve matematik konularını yapabiliyorsan sayısal seçmeni tercih ederim. Sırf meslek bölümü fazla diye de sayısal seçilmesine karşıyım. Çünkü 2 yıl boşu boşuna çürütülmesini istemem. Yapamadığın derslerin sınavlardan geçemediğin takdirde (tabii ki hoca sözlüde pintiyse veya ters biriyse bu durum geçerli) sınıfta kalarak sınıf tekrarı yapmana neden olabilir? Uzun lafın kısası her şey sende bitiyor :)

Hocam cok güzel konusmussunuz helal olsun. Bir de zamaniniz varsa benim ust taraf da olan mesajimi da okuyabilir misiniz? Dusunceleriniz varsa paylasirsaniz memnun olurum

Hocam cok güzel konusmussunuz helal olsun. Bir de zamaniniz varsa benim ust taraf da olan mesajimi da okuyabilir misiniz? Dusunceleriniz varsa paylasirsaniz memnun olurum

Okudum, yaptığın genç kafasıyla her gencin yapacağı bir şey ama şöyle bir şey var ki kayıp yaşamadın. Sayısal öğrencileri alan değişikliğine başvurduğunda eşit ağırlık konularına kısa sürede hakim olabilirler. Çünkü sayısal seçmelerine rağmen hem sayısal hem de eşit ağırlık derslerini zorunlu olarak görürler (coğrafya ve psikoloji hariç). Ben sayısal öğrencisi olarak coğrafya çalışmamış ve görmemiş olmama rağmen TYT de çoğu eşit ağırlıkçıdan daha iyi Full'e yakın sosyal neti çıkarıyorum. Önemli olan senin o sayısalda geçirdiğin zamanda matematiğine neler katabildiğin. Sonuçta eşit ağırlıkçıların hepsi sosyal Türkçe yapar ama matematik onlar için kilittir. Sayısalcılar içinde Türkçe kilit önemi taşımaktadır.

Geri
Yukarı