10. sınıfta nasıl çalışılmalı?

En az 6 saat. Sabah paragraf problem ve bir ders, ikindi bir ders ve akşam bir ders.

Hayatımı bitiriyor o zaman. Okula gidiyorum, 4'te geliyorum. Yemek vs. ihtiyaçlar en az 1 saat sürüyor. 6 saat çalışsam saat gece 11 oluyor. Sabah 5'te kalkıyorum, bu yüzden 10'da yatıyorum. 1 gram kendime zaman ayırmadan, uykudan kısarak çalışsam ancak bu kadar çalışabilirim.

Benim hedefinm ea'da 20k mesela 5-6 saat çalışmayı düşünüyorum sen hesap et.

Okula gidiyor musunuz?

Hocam Sayısal seçeceğim. Şimdiden başlayayım diyorum zorluk çekmemek için. Teşekkür ederim cevabınız için.

Sayısal için, en çok üstünde durman gereken dersler fizik ve matematik. Çünkü 10. sınıf biyoloji ve kimya biraz daha ezbere dayalı. Ama onlara da çalışın. Paragraf da çözün, edebiyat da önemli 5 saat görüyorsun sayısalda. Özellikle Matematik ve fizikte çok soru çözmeye çalış. Her soru kalıbını öğrenirsin bu sayede. İki derste de çok fazla soru kalıbı var. Hepsinden soru gelebilir. 11'in temelini atıyorsun ondan önemli 10. sınıf. Çalışmayı bırakma.

En az 6 saat. Sabah paragraf problem ve bir ders, ikindi bir ders ve akşam bir ders.

Sayısalda paragrafı anlamadım. TYT için gerekli ancak asıl puanı AYT'den alıyoruz. Niçin bu kadar üstüne düşsün anlamadım.

Sayısal için, en çok üstünde durman gereken dersler fizik ve matematik. Çünkü 10. sınıf biyoloji ve kimya biraz daha ezbere dayalı. Ama onlara da çalışın. Paragraf da çözün, edebiyat da önemli 5 saat görüyorsun sayısalda. Özellikle Matematik ve fizikte çok soru çözmeye çalış. Her soru kalıbını öğrenirsin bu sayede. İki derste de çok fazla soru kalıbı var. Hepsinden soru gelebilir. 11'in temelini atıyorsun ondan önemli 10. sınıf. Çalışmayı bırakma.

Sayısalda paragrafı anlamadım. TYT için gerekli ancak asıl puanı AYT'den alıyoruz. Niçin bu kadar üstüne düşsün anlamadım.
Benim arkadaşlarım TYT matematikte 30 net yapıp toplam 55 net yapıyorlardı. Benim matematiğim kötüydü 15 net civarı yapıyordum ama Türkçe'den 38 net civarı yapıyordum ve toplam netim 80 civarındaydı. Paragraf çözmek matematik çalışmak kadar önemlidir. Elbette sayısalcıysan özellikle fizik ve matematiğe çok önem vereceksin ancak Türkçe'nin de belirleyici olduğunu unutma.

Bence 10.sınıfta 9.sınıfı çalışmak ve 10.sınıf konularını şuanlık okulla birlikte yürütmek en iyi seçim olur. Günlük çalışma süresi olarak önerim hemen 4-6 saat çalışmaya başlamazsanız sizin hayrınıza olur gerçekten. Anladığım kadarıyla ders çalışma düzeniniz pek yok dolayısıyla kendinizi daha baştan bu kadar çok sıkarsanız isteğiniz kalmaz. Tahminimce günlük 1 saat ile başlayıp yavaş yavaş 2-3 saate yükseltmek ve bu düzenin devamlılığını sağlamak en mantıklısı. Problem ve paragraf çözmeye ayrıca kitap (özellikle dünya klasikleri) okumaya önem vermenizi öneririm.

Geri
Yukarı