10 Yıllık HDD

Utku Akyol

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Sivas/ Divriği
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bundan nerdeyse 9.5 10 yıl önce aldığımız bir hp bilgisayar var ufak tefek işler için bir köşede duruyor. Ancak içinde 10 yıldır biriktirdiğim dosyalar, videolar, fotoğraflar mevcut sizce harddisk ömrünü doldurmuşmudur. Artık neredeyse format atmaya bile korkuyorum. Sağlık testi için önerbileceğiniz bir program var mı ?

Bence hiç test etme yeni bir hdd ye yedekle sonra pişman olabilirsin.Bu arada format atmaya korkuyorsan sağlık testi hiç yapma bence. Eğer çok önemli dosyaların varsa kesinlikle hemen yedeklemeni tavsiye ederim çünkü benim başıma geldi sana gelmesini istemem.

Bende de 9 yıllık bir WD Caviar var. Geçenlerde yandı çok üzüldüm beraber 9 sene geçirmiştik oysa ki. HD Tune ile Bad Sector testi yapabilirsiniz. :)

Yoğurdu üfleyerekte olsa yemenin faydası var. Önce yedeklemeni tavsiye ederim. Test programı da olsa teoriden pratiğe geçişte ufacık bir problem kritik hatalara yol açabiliyor.

Bendeki 8 yıllık 80GB Samsung HDD hala çalışıyor :LOL:
Dosyalarınızı yedekledikten sonra Bad Sector taraması yapmanız çok daha iyi olacaktır zira Hard Diskiniz ölüm-kalım çizgisinde ve Bad Sector taraması yapılırken bile ölebilir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı