100 derece sıcaklıkta işlemci zarar görür mü?

MaxDecimus

Decapat
Daha fazla  
8 aylık Gaming laptopa şu ana kadar hiç bakım yapmadım. Teknik servise termal macun ve fan bakımı yapmaları için göndermeyi düşünüyorum. Fakat aklımda bir soru var. Bir süredir ağır oyunlar oynuyorum ve son zamanlarda ısıyı kontrol edeyim dedim ve işlemcinin 100 derecelere çıktığını gördüm. Sorum. Şimdiye kadar işlemci zarar görmüş müdür?

Son düzenleyen: Moderatör:
8 aylık Gaming laptopa şu ana kadar hiç bakım yapmadım. Teknik servise termal macun ve fan bakımı yapmaları için göndermeyi düşünüyorum. Fakat aklımda bir soru var. Bir süredir ağır oyunlar oynuyorum ve son zamanlarda ısıyı kontrol edeyim dedim ve işlemcinin 100 derecelere çıktığını gördüm. Sorum. Şimdiye kadar işlemci zarar görmüş müdür?

Sürekli 100 derece ise evet zarar görmüştür termal macunu değiştirip ve fanı temizlerseniz belki dereceleri iner.

Son düzenleme:

Hocam islemcilerde zarar görmemesi için sınır 100 Intel'de. Yani zarar görmemiştir görseydi bilgisayarınız açılmazdı. Eger 100 derecenin üstüne çıkarsa (Intel) işlemci zarar görür ancak 100 ve 100'un altında sorun yok. Yani aslında işlemciniz gücünü kısarak derece olarak 100'u geçmiyor. Performans düşer sadece.

Zaten 100 dereceyi geçmemesinin sebebi işlemcinin zarar görmesini engellemek. Zarar görmemiştir.

Ben madur oalrak yazayım . 13900 k işlemcim vardı . Oyunlarda cok sorun olmuyordu ama 75-85 derecelerde geziyordu . Benchmarklarda teste basladığı gibi 100 derece vuruyordu direkt . Bende bunu sorun edip hep denedim denedim 100 lerde . Sonra ram okuma chipi bozuldu işlemcinini. Yenisini aldım :) Ve size tavsiyem 13. nesil ve ya14. nesil işlemci kullanıyorsunuz kesinlike biostan MCE'yi kapatın(multi core enchamnet Asus) . Bu konuda makale yazılmış keşke daha önce görseydim 14900k var suanda 65 70 dereceyi geçmiyor.

Geri
Yukarı