100 FLAC, 20 WAV formatlı müziği boşunamı indirdim?

Hani şu ücretsiz FLAC indirilen sitelerden veya müzik porogramlarından mı temin ettiniz parçaları?
Eğer öyleyse %90'ına yakını megabaytı şişirilmiş yani .MP3'ten .FLAC formatına dönüştürülmüş parçalardır.
Şişirilmesinin yanı sıra tiz seslerde artış hissedilir bu da kaliteli ses algısı oluşturur.
Hayır ben sağlam yerden indirdim diye düşünebilirsiniz.
Ama bende 4 veya 5 yıla kadar bunlarla boğuşuyor kafayı yiyordum.
Ücretsiz edinmiş isen kesinlikle sahte .WAV veya .FLAC'tır.
Bu arada ücretsiz analiz programları ile tam olarak orjinal .FLAC olup olmadığını grafik ile anlayamazsınız.
Kesinlikle sahte demeyelim, müzisyen doğrudan kendisi paylaşıyor yazmıştım. Tabiki elimde bulunan flac dosyalarının büyük bölümü korsan, hepsinin orijinalini bulmam imkansiz. Yinede yerel müzik oynatıcısı üzerinden dinleyen birisi olduğum için başka çözümüm yok.

Ayrıca kullandığım korsan sitede (link veremem) eğer müzik sahibi müziği deezer e mp3 olarak atmış olsa bile korsan site hem mp3 hem flac indirme seçeneği sunuyor. Peki bu sitenin tamamen yalan olduğunu göstemezmi? İlk başta öyle düşünmüştüm, sonra hem mp3 hem flac olarak indirip müziği spek programında taradım ikiside aynı grafiği verdi, herhangibi desibel şişirmesi yoktu fakat bazı müziklerde (deezer e flac olarak yüklenmiş müziklerde) mp3 ve flac grafiği arasında spek programı üzerinde belirgin fark vardı, eğer site mp3 leri şişirip flac a dönüştürseydi tüm müzikleri şisirirdi. Site bunu gerçekçilik katmak için bilerekmi yapıyor? Öyle olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Hocam ben odyofil bir kulağa sahibim. Emin olun, harcadığınız çabaya, zamana, emeğe değecek bir fark yok mp3 ile flac arasında.
Ve uygun bir ekipmanla ( Pahalılığını saymazsak) tam olarak orjinal bir flac dosyayı oynattığınızda, duyacağınız tek şey ara tonlar ve sesteki netliktir.
Onu geçtim bunca destekli ekipmana sahip olupta, dinlediğiniz müzik aslında analog değildir, dijitaldir.
Eğer doğal ve gerçek bir Hi-Fi ses deneyimi istiyorsanız, plaklara ve plak çalarlara yönelmelisiniz. Gerçek ses bunlardır.
Ben 5 yıl önce bıraktım bu boşa kürek sallamayı.
Zevkler ve renkler tartışmasına girmeyeceğim sadece diyeceğim odur ki, fazla takılacak bir özelliği yok.
Benim diyeceklerim bu kadar.

Hocam ben odyofil bir kulağa sahibim. Emin olun, harcadığınız çabaya, zamana, emeğe değecek bir fark yok mp3 ile flac arasında.
Ve uygun bir ekipmanla ( Pahalılığını saymazsak) tam olarak orjinal bir flac dosyayı oynattığınızda, duyacağınız tek şey ara tonlar ve sesteki netliktir.
Onu geçtim bunca destekli ekipmana sahip olupta, dinlediğiniz müzik aslında analog değildir, dijitaldir.
Eğer doğal ve gerçek bir Hi-Fi ses deneyimi istiyorsanız, plaklara ve plak çalarlara yönelmelisiniz. Gerçek ses bunlardır.
Ben 5 yıl önce bıraktım bu boşa kürek sallamayı.
Zevkler ve renkler tartışmasına girmeyeceğim sadece diyeceğim odur ki, fazla takılacak bir özelliği yok.
Benim diyeceklerim bu kadar.
Zaten flac ve mp3 arasındaki farkı anlamıyorum sadece takıntı haline geldi indiriyorum öylesine 😀. Ben farkı anlamasam bile indirmeye devam ediyorum edeceğim.

Zaten flac ve mp3 arasındaki farkı anlamıyorum sadece takıntı haline geldi indiriyorum öylesine 😀. Ben farkı anlamasam bile indirmeye devam ediyorum edeceğim.
He unutmuşum Hi-Fi ekipmanla birlikte hassas bir kulağa da sahip olmanız gerekiyor.😀

He unutmuşum Hi-Fi ekipmanla birlikte hassas bir kulağa da sahip olmanız gerekiyor.😀
Malesef bütçede yok hassas bir kulakta yok. Muhtemelen hi-fi ekipman kullanan kullanıcıların büyük bölümü bile farkı anlamıyor. Farkı anlayanlarda 60hz monitörden 120hz monitöre geçmiş gibi bir fark hissetmiyordur. Sadece deneyim ve ortam farkı değiştirilerek müzikten alınacak zevk ve kalite arttırılabilir, ses izolasyonu mükemmel bir odada 360 derece iyi bir ses sistemi gibi. Herzaman kulaklik takmak zorunda degiliz, tabi bunun içinde bütçe gerekli.

Merhaba. Üzücü bir bilgi vereceğim ama artık plaklar da analog değil maalesef, dijital kayıtlardan plak çıkarılıyor.

hangi tür kulaklık almam gerekirdi?

Kablolu Hi-Fi kulaklık kullanın. Bütçeniz yüksekse Hi-End.
"Stüdyo", "Referans" nitelikli ve kablosuz kulaklıklardan uzak durun.

attığım spektografdaki müzik sahtemi demek istiyorsunuz?

Ne alaka? Nereden çıktı? :) O yaptığınız ölçüm sizin işinize yarayacak bir şey değil dedim. Orada sadece ses yüksekliğini görebilirsiniz.

kayıp olup olmadığınını zaten ses yükseklik seviyesi ile anlayamazmıyız?
Hayır anlayamazsınız,
Ses desibeli ile kalitenin bir ilgisi, alakası yoktur. Ses kalitesini *.kbps, *.Bit, ve *.kHz değerleri ile kontrol edin. O değerler ne kadar yüksek ise, o kadar kalitelidir dosya. Spektografta gördüğünüz frekans yüksekliğidir.

aynı müziğin orjinal flac ve orjinal mp3 dosyasını taradığım zaman flac formatının grafiği daha iyi görünüyor,

"Daha iyi" görünmez, farklı görünür. Onun nedeni ise Sesteki dinamik alan LUFS, LU True Peak değerleridir. Elbette Her platformdan, her formattaki indirdiğiniz aynı dosya başka görünür. Bunun nedeni o servislerin kendi yayın kurallarına göre Loudness değerlerini sıkıştırmasıdır.

Dediğim gibi, sizin işinize yarayacak ve bakarak iyi olup olmadığına karar verebileceğiniz bir şey değil o spektograf. Boşuna kullanıyorsunuz.

Fark anlayabilmek; Çok iyi bir dinleme ekipmanına (preamfi-amfi, Monitör, kulaklık ) ve eğitimli kulaklara sahip olmayı gerekir.

Farkı anlayanlarda 60hz monitörden 120hz monitöre geçmiş gibi bir fark hissetmiyordur

Anlamayı bilen, anlar :)

Merhaba. Üzücü bir bilgi vereceğim ama artık plaklar da analog değil maalesef, dijital kayıtlardan plak çıkarılıyor.

1990 sonrası stüdyolarda analog kayıt yapılmıyor artık. Her şey dijital kaydediliyor. Şimdi bu esasen kötü bir şey değil. Detayı çok uzun ama dijital kayıtların ses kaliteleri, netlikleri ve detayları analoglara göre çok yüksektir.

Analog dediğimiz şeyin özü; tape manyetikleri, Saturation dediğimiz; klasik lambalı preampların kulakta bıraktığı sıcaklık hissiyatıdır. Bu üniteler doğaları gereği duyduğunuz frekanslara ekstra harmonik eklerler. işi zevkli kılan şey budur. Her preamp ünitesinin kendi karakteristiği bulunur ve bu yüzden iyi preamplar çok pahalıdır.

Sonuçta plağın dijital ya da analogdan kaydedilmesi bizi çok ilgilendirmez. Bana sorarsanız Dijitalden kaydedildiyse daha iyidir. Önemli olan, o plağın kayıt şekli değil; sizin elinizdeki ekipman.

Son düzenleme:
Elbette Her platformdan, her formattaki indirdiğiniz aynı dosya başka görünür. Bunun nedeni o servislerin kendi yayın kurallarına göre Loudness değerlerini sıkıştırmasıdır.
demek istediğim bu değil, site müzikleri deezer üzerinden indiriyor, diyelimki X müzik mp3 ve flac olarak spekturumda aynı görünüyorsa bu müzik mp3 olarak yüklenmiştir, ama Y müzik mp3 ve flac olarak spekturumda farklı görünüyorsa bu müzik flac olmalı (belki tam orjinal dosyayı vermiyor olabilir ama sadece mp3 indirmeye izin veren sitelere göre daha iyi olmalı, sonuçta deezerin sunucusuna girmeyi başardığı söylenen bir site)

Dediğim gibi, sizin işinize yarayacak ve bakarak iyi olup olmadığına karar verebileceğiniz bir şey değil o spektograf. Boşuna kullanıyorsunuz.
bence boşuna kullanmıyorum korsan site sadece deezer üzerindeki müzikleri indirmeme izin veriyor, diğer müzikleri bildiğim başka sitelerdede bulamazsam son çare uygulama ile youtube ve soundcloud üzerinden birkaç video ve müzikten indiriyorum spek burada devreye giriyor, tabiki grafikte hoşuma gitmeyenleri eliyorum baya takıntılıyım müzik formatı konusunda.

Hayır anlayamazsınız,
Ses desibeli ile kalitenin bir ilgisi, alakası yoktur. Ses kalitesini *.kbps, *.Bit, ve *.kHz değerleri ile kontrol edin. O değerler ne kadar yüksek ise, o kadar kalitelidir dosya. Spektografta gördüğünüz frekans yüksekliğidir.
spek kbps, bit, kHz ve dB değerlerinin hepsini gösteriyor zaten yinede orjinal dosya olmayabilir. eğer grafikte yeşiller 20 kHz yi geçmişse o müzik tamamdır benim için, birde grafik tavana kadar yemyeşilse daha ne isteyeyim. Bence spek gayet kullanışlı, ayrıca sadece yeşillere bakmıyorum tamamen yok olmuş sesler siyah görünüyor, flac indirdiğimde siyah kısımlara renk geliyor, bu müziğin ses şiddetini arttırarak yapılabilicek birşey değil. belki yankı ekleyerek yapabilirler ama öyle birşey hissetmedim.
Screenshot 2023-06-04 102506.png

yinede aklıma takılan bir soru daha var, sağ taraftaki grafik müzisyen tarafından paylaşılan orjinal mp3, sol üst korsan flac, sol alt korsan mp3, korsan mp3 ve orjinal mp3 arasında 3mb fark var orjinal mp3 daha büyük, buraya kadar herşey normal ama flacdaki grafik ben çok daha kaliteliyim diyor aradaki farkıda hiçbir şekilde anlamıyorum acaba korsan flac orjinal mp3 den iyi olabilirmi?
Screenshot 2023-06-04 104202.png

not: tamamen yok olmuş sesler siyah değilmiş

Son düzenleme:
demek istediğim bu değil, site müzikleri deezer üzerinden indiriyor, diyelimki X müzik mp3 ve flac olarak spekturumda aynı görünüyorsa bu müzik mp3 olarak yüklenmiştir, ama Y müzik mp3 ve flac olarak spekturumda farklı görünüyorsa bu müzik flac olmalı
Aynı serviste indirdiğin mp3 ve flac ya da farklı çözünürlükteki dosya orada aynı görünür ya da görünmeyebilir. dediğim gibi bu dosyanın kalitesi ile ilgili bir şey değil. Dinamik alanı ile ilgilidir. orada gördüğün ile dosya cisinsini ayıramazsın.

bence boşuna kullanmıyorum korsan site sadece deezer üzerindeki müzikleri indirmeme izin veriyor, diğer müzikleri bildiğim başka sitelerdede bulamazsam son çare uygulama ile youtube ve soundcloud üzerinden birkaç video ve müzikten indiriyorum spek burada devreye giriyor, tabiki grafikte hoşuma gitmeyenleri eliyorum baya takıntılıyım müzik formatı konusunda.
spek kbps, bit, kHz ve dB değerlerinin hepsini gösteriyor zaten yinede orjinal dosya olmayabilir. eğer grafikte yeşiller 20 kHz yi geçmişse o müzik tamamdır benim için, birde grafik tavana kadar yemyeşilse daha ne isteyeyim. Bence spek gayet kullanışlı .

20hKz üstü frekanslar her çözünürlükte bulunur bunun flac ya da mp3 ile ilgisi yoktur. Çoğu stüdyo, 20kHz üstü 50Hz-30Hz altı kayıt bile yapmazlar. İnsan kulağı o sesleri ayırt edemeyeceği için.

Ayrıca 20kHz üstü sesleri nasıl duyacaksın? Kulaklığının frekans cevabı nedir ? :) büyük ihtimalle 20Hz-20kHz :)

"Bence"si yok bunun. Yanlış biliyor, boşuna kullanıyorsun. Mesleğim bu benim. Müzik stüdyosu işletiyorum. Bırak şarkı nasıl kaydedilir, nasıl yayınlanır, nasıl sıkıştırılır, ses özellikleri nedir? Bilelim yahu :)

Son düzenleme:
"Bence"si yok bunun. Yanlış biliyor, boşuna kullanıyorsun.
hayır işime yarıyor 😀

20hKz üstü frekanslar her çözünürlükte bulunur bunun flac ya da mp3 ile ilgisi yoktur. Çoğu stüdyo, 20kHz üstü 50Hz-30Hz altı kayıt bile yapmazlar. İnsan kulağı o sesleri ayırt edemeyeceği için.

Ayrıca 20kHz üstü sesleri nasıl duyacaksın? Kulaklığının frekans cevabı nedir ? :) büyük ihtimalle 20Hz-20kHz :)

kulaklığımın frekansı 10hz-30kHz, duyamamam önemli değil ben takmışım flac olmazsa olmaz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı