100% işlemci kullanımının zararı var mı?

mklylcn

Centipat
İşlemci 100% kullanıyor oyunlarda tabii bazı oyunlarda. Mesela assassin's Creed Origins'te. Sistemimi overclock yaptım, işlemciyi 3900 GHz çıkardım. Herhangi bir donma FPS düşüşü yaşamıyorum, sabit 45 50 FPS alıyorum tabii overclock yaptım 6 bakırlı soğutucu kullanıyorum. Sıcaklığı 100% de olmasına rağmen 55 dereceyi geçmiyor. Merak ettiğim konu 100% kullanımda bir zarar görür mü işlemcim? Aralıksız 4 5 saat oynadım assassin's Creed Origins.

Sistem bileşenlerim:
Ryzen 3 3200G 3900 MHz 1.25V overclock
ASUS ROG STRIX 1650 o C 4 GB
16 GB 3000 MHz RAM
ASUS B450 M K anakart

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman ısıyı çok çıkartmamak şartıyla istediğimiz kadar overclock yapabilir miyiz arkadaşlar zarar gelmiyorsa?
Evet dediğiniz gibi. Yalnız sadece işlemci değil anakartın sıcaklıklarını da kontrol edin, o da önemli. Belirli limitlerde yapılabilir, bir yerden sonra sistem kararsızlaşacaktır zaten.

çevaplar için teşekkür ederim
sıcaklık değerlerini takip ediyorum
İşlemci zarar görmez ancak bu işlemcinizin yetersiz olduğunu gösterir ve düşük performans alırsınız. Ani takılmalar (FPS drop) yaşanabilir.
ani FPS düşüşü yaşamadım uzun kullanımda assassin's creed origins ultra ayarda oynamama rağmen 45 50 fps

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı