100 MB'lık ayrılmamış alan nedir?

tamer1907

Decapat
Daha fazla  
20 Mart'ta yeni olan PC'me 2. formatı attım 1. format nedeni yanlışlıkla kurcalarken otururumu kitledim ve administrator açıldı ve kapatamadım format attırdım İtopya'ya gidip. Dün ise OneDrive eşitliyor her şeyi ve silince bir dosyayı her yerden siliyor bu yüzden formatladım ve format esnasında disklerde 100 MB değerinde sürücü 0 ayrılmamış alanı gördüm. Sonra C diskini yeni yaptım bu sefer 2. ayrılmamış olan çıktı ve formatladım. Bunlar nedir ve zararı var mıdır?

WhatsApp Image 2022-03-20 at 04.17.07.jpeg
Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Estağfurullah ben zaten sizden çok başka 2 mesajı dikkate alarak yazdım yorumumu siz zaten farkında olarak yazmışsınız, ben arkadaşların gözlerinden kaçtığını düşünmüştüm. Ayrıca birleştirme olaylarındaki kuralları da bildiğimi söyleyemem neticede her gün disk part işlemleri ile uğraşmıyorum. Sağda olmuş solda olmuş hiçbir bilgim yok. Daha önce kendi diskimde 200GB küsur ayrılmamış bir alanım kalmıştı ne yeni bir disk oluşturabiliyordum ne de herhangi bir ekleme yapabiliyordum hem de öyle solda falan da kalmamıştı. Hatta işletim sistemi bile yüklü değildi. En son tüm diski formatlamak zorunda kalmıştım bir bütün olarak.
Bu tarz bölümlerde hataların oluşabildiğini biliyorum ama sıralama ve detaylarına hiç hakim değilim. Açıkçası ne yapabilir ne yapamaz bilmiyorum ben sadece ayrılmamış alanın ne olduğunu açıklayıp, ufak bir tavsiye verdim. Eğer büyütme yapamıyorsa da cansağlığı artık en azından benim gibi 200GB değil de sadece 100 MB açıkta kalmış :D

Yok hocam ben kendi diskim için araştırdım bir ara bu sağ sol olayı var diye biliyorum araştırmalarıma göre. Birleştiremedim bende tekrar format atmıştım. Burada size karşı bir saygısızlık yapmak değil niyetim. Sonuçta burası bildiklerimizi paylaştığımız bir yer. Ben bildiklerimi yazdım. Ha PC alemi çok geniş değişik hatalar ve değişik olaylar olabiliyor. Burada bulunmamın amacı bilmediklerim konusunda bilgi edinmek. O yüzden yukarıda konuyla ilgili bildiklerimi yazdım yanlışım varsa düzeltelim dememin sebebi benim bilmediğim duymadığım bir yol varsa öğrenmek içindi. Lütfen yanlış anlaşılmasın. Teşekkür ediyorum size de anlayışınız için. Herkese iyi günler dilerim😀😄

@Volkan S ileride böyle bir durumla karşılaşacak olursanız aşağıdaki konuda birleştirme işlemi ile ilgili bilgi mevcut. Konu sahibi arkadaşın alanı 100MB olduğu için uğraştığına değmez.​

Yok hocam ben kendi diskim için araştırdım bir ara bu sağ sol olayı var diye biliyorum araştırmalarıma göre. Birleştiremedim bende tekrar format atmıştım. Burada size karşı bir saygısızlık yapmak değil niyetim. Sonuçta burası bildiklerimizi paylaştığımız bir yer. Ben bildiklerimi yazdım. Ha PC alemi çok geniş değişik hatalar ve değişik olaylar olabiliyor. Burada bulunmamın amacı bilmediklerim konusunda bilgi edinmek. O yüzden yukarıda konuyla ilgili bildiklerimi yazdım yanlışım varsa düzeltelim dememin sebebi benim bilmediğim duymadığım bir yol varsa öğrenmek içindi. Lütfen yanlış anlaşılmasın. Teşekkür ediyorum size de anlayışınız için. Herkese iyi günler dilerim😀😄
Tabii ki tabii ki, ben sadece yanlış anlaşılmak istemedim. Bana bi saygısızlık yaptığın yok aksine ben bi' an yanlış anlaşıldım sandım. Anlaşabilidiysek hiç sorun yok.

@@tamer1907 Ek olarak One Drive konusunda da Volkan doğru söylüyor, one drive yüzünden neden format attınız tam olarak anlayamadım. One Drive microsoftun hizmet verdiği bir depolama servisi. Dosyaları otomatik cloud'a yükler ama cihazdan silmiyor diye biliyorum, bunun bir ayarı var. Diyelim ki cihazdan da sildi indirebilirdiniz. Eğer hem cihazdan hem depolama servisinden sildiyse çok kötü bir bug yaşanmış demektir, verileriniz için başınız sağ olsun :D ama yine format yerine onedrive'ı kapatmak en basit çözümdü gerçekten. Çünkü Windows onedrive'ı yine kurup başlatacaktır. Format atmanız bir şeyi düzeltmez ki, One drive'ın ayarlarına girip Windows Açılışında başlat seçeneğinden kapatın.

@Volkan S ileride böyle bir durumla karşılaşacak olursanız aşağıdaki konuda birleştirme işlemi ile ilgili bilgi mevcut. Konu sahibi arkadaşın alanı 100MB olduğu için uğraştığına değmez.​

Bunu bilmeyi ben de isterdim. 600GB veri depolayıp tüm diske format atıp hepsini geri yüklemek 2 günümü almıştı :(

@Volkan S ileride böyle bir durumla karşılaşacak olursanız aşağıdaki konuda birleştirme işlemi ile ilgili bilgi mevcut. Konu sahibi arkadaşın alanı 100 MB olduğu için uğraştığına değmez.​

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Yeni bir şey daha öğrenmiş olduk. İyi günler.

Hocam haklısın ama konu sahibi formatı diskleri silmeden yapmış. Bunun sonucunda böyle bir olay yaşanıyor. Yeni oluşan EFI kısmı ile eski EFI kısmı ikisi de duruyor. Ben şahsen onu anlatmak istedim konu sahibine. Kullanıcı bunu kendisi ayırmış olsaydı bilmeden bu sistemin yüklü olduğu C diskinin sağında olurdu solunda değil. Bildiğim kadarıyla da biçimlendirip birleştirmek istese de birleştiremez çünkü arada EFI bölümü var ve C diskinin solunda kalıyor ayrılmamış kısım. Birleştiremeyeceğini nette araştırdığında da görecektir konu sahibi. Bir problem yaratmaz. Tüm kurulumlar tamamlandıysa kullanıma devam edebilir. Bir dahaki formatta tek disk kalana kadar silerse bunu yaşamaz. Ayrıca OneDrive yüzünden format atıyor. Format yerine konu sahibi One Drive'dan oturumu kapatmayı deneyebilirdi diye düşünüyorum. Bunlar benim bildiklerim. Herkese saygı duyarım. Yanlışım varsa düzeltelim. Herkese iyi günler diliyorum.😇🙂
hocam diskleri sildim 1 tane 100 mb alan kaldı ve format attım çünkü öbür 100 mb silinmiyordu öbürü ise zaten 16 gb olan flashbellek idi
Her şey normal görünüyor, sistemi kurduktan sonra diskleri sistem kendi alanları olarak kullanmak için ayarlıyor. Endişe edecek durum yok🙏
içim rahatladı valla siz öyle diyince. format atarken baya stres olmuştum

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı