100 Mbps internet cihazlarıma 30 Mbps olarak geliyor

egehakbilir

Femtopat
Daha fazla  
100 Mbps internet bağlatmama rağmen cihazlarımdan kaynaklı olduğu söylenen bir yavaşlık var. Ne kadar Superonline müşteri hizmetlerini arasam da, evime gelip modem değiştirseler de sorun çözülemedi.

Olay şu: Ben 106 TL'ye hem TV+'a hem de 25 Mbps internete sözleşmeliydim ve bu kampanyayı 150 TL'lik 100 Mbps kotasız internet ile TV+'a değiştirdim fakat evde ne kadar hız testi yaptıysam değerler hep 1 Mbps ile 30 Mbps arasında çıkıyordu. Müşteri hizmetlerini arayıp sormama rağmen oradan bizim eve internet geldiğini söylüyordu fakat baktığımızda internet 20 Mbps hızındaydı. En sonunda yetkili eleman geldi ve modeme, sinyal gücüne baktı fakat bir sorun göremedi. Kendi telefonunu bizim modeme bağlayıp hız testi yaptığında gözüme inanamadım. 100 Mbps interneti sıkıntısız telefonu çekiyordu. Ben yetkili elemana sorduğumda bu test yaptığım cihazlarda sorun olduğunu söyledi ve laptopa format atıp yeni bir telefon almamı önerdi. (telefonum Samsung Galaxy A10).

Acaba benim Wi-Fi driver'ımda bir sıkıntı olabilir mi? 2 gündür 5 Mbps internete kadar düştü. Bırakın 720p video izlemeyi, 480p'de zar zor izleyebiliyorum. Cihazın mı değişmesi lazım yoksa Update ve format ile çözebilir miyim? Lütfen yardımcı olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Modem arayüzüne girip 5GHz aktif değilse aktif edin. Aktif ettikten sonra 5GHz için yeni bir Wi-Fi profili oluşturun. Adını "xxx_5GHz" tarzı bir şey koyun. 5GHz destekleyen cihazlarla buna erişirseniz tahminimi 70-95Mbps arası bir değer alırsınız. Tabi 5GHz'i efektif kullanmak için modemin/routerın yakınında olmanız gerek.

İşin üzücü kısmı telefonunuz Galaxy A10. Bu telefonla yalnızca 2.4GHz internet kullanabilirsiniz. Bu da 100Mbps için ortalama en fazla 30-35Mbps hız alabileceğiniz anlamına gelir.

Cihazın ve modemin 5GHz desteği olmadığı sürece Wi-Fi yoluyla +60-70Mbps gibi hızlara çıkman mümkün değil maalesef.

"All the Galaxy A5's support the 2.4GHz and 5GHz frequency, while the A10 only supports 2.4GHz. Also make sure, that the LAN protocol is matching with the device (802.11 b/g/n)."

"Bütün A5'ler 2.4GHz ve 5GHz frekansı destekler, A10'lar ise sadece 2.4GHz destekler."

Bilgisayarınıza format atmanız donanım üzerinde bir değişikliğe yol açmaz. Laptop 5GHz destekliyorsa, 5GHz ile bağlanabilirsiniz. Format atınca bu durum düzelmez. Yani format atmaya çalışmayın.

Son düzenleme:
Modem arayüzüne girip 5GHz aktif değilse aktif edin. Aktif ettikten sonra 5GHz için yeni bir Wi-Fi profili oluşturun. Adını "xxx_5GHz" tarzı bir şey koyun. 5GHz destekleyen cihazlarla buna erişirseniz tahminimi 70-95Mbps arası bir değer alırsınız. Tabi 5GHz'i efektif kullanmak için modemin/routerın yakınında olmanız gerek.

İşin üzücü kısmı telefonunuz Galaxy A10. Bu telefonla yalnızca 2.4GHz internet kullanabilirsiniz. Bu da 100Mbps için ortalama en fazla 30-35Mbps hız alabileceğiniz anlamına gelir.

Cihazın ve modemin 5GHz desteği olmadığı sürece Wi-Fi yoluyla +60-70Mbps gibi hızlara çıkman mümkün değil maalesef.

"All the Galaxy A5's support the 2.4GHz and 5GHz frequency, while the A10 only supports 2.4GHz. Also make sure, that the LAN protocol is matching with the device (802.11 b/g/n)."

"Bütün A5'ler 2.4GHz ve 5GHz frekansı destekler, A10'lar ise sadece 2.4GHz destekler."

Bilgisayarınıza format atmanız donanım üzerinde bir değişikliğe yol açmaz. Laptop 5GHz destekliyorsa, 5GHz ile bağlanabilirsiniz. Format atınca bu durum düzelmez. Yani format atmaya çalışmayın.
teknik ekipten yönlendirdiler ve baktılar sinyal gücü az konnektör değişimi lazım dediler ekstra 50 tl faturaya yansıdı sadece o anlık (dün 5 dakika) 80 mbps gördüm. bugün test yaptığımda 20-40 mbps gördüm sadece. bir ara 60 a fırladı o kadar. 5 g uyumlu cihaz olmadığından cihazlarımızı değiştirmeyi düşündük fakat telefonlar ve bilgisayarlar çok pahalı geldi. onun yerine bilgisayara formattan bahsettiler bende ssd sipariş ettim ve bilgisayara format atıcam. teknik ekipteki abi de bunu önermişti. internet hızım formattan sonra artar mı?
Opera Anlık Görüntü_2021-05-04_192424_www.speedtest.net.png

Laptop'ın Wi-Fi alıcısı yetersizdir büyük ihtimal.
wifi alıcısını değiştirmenin bir yolu var mı? driverlerin güncelliğine baktım hepsi güncel. bende internetten baktım laptoplar için wifi alıcısını değiştirmenin yolları varmış. sizce hangi wifi alıcısını almalıyım? veya almalımıyım?

teknik ekipten yönlendirdiler ve baktılar sinyal gücü az konnektör değişimi lazım dediler ekstra 50 tl faturaya yansıdı sadece o anlık (dün 5 dakika) 80 mbps gördüm. bugün test yaptığımda 20-40 mbps gördüm sadece. bir ara 60 a fırladı o kadar. 5 g uyumlu cihaz olmadığından cihazlarımızı değiştirmeyi düşündük fakat telefonlar ve bilgisayarlar çok pahalı geldi. onun yerine bilgisayara formattan bahsettiler bende ssd sipariş ettim ve bilgisayara format atıcam. teknik ekipteki abi de bunu önermişti. internet hızım formattan sonra artar mı?Eki Görüntüle 1007733

wifi alıcısını değiştirmenin bir yolu var mı? driverlerin güncelliğine baktım hepsi güncel. bende internetten baktım laptoplar için wifi alıcısını değiştirmenin yolları varmış. sizce hangi wifi alıcısını almalıyım? veya almalımıyım?
Ne yazık ki derinlemesine bilmiyorum konuyu sadece biraz yüzeysel bilgim var. Kusuruma bakmayın hocam.

@egehakbilir Dostum 5GHz için yeterli donanım gerekir. Laptop içerisindeki veya telefon içerisindeki donanım bunu desteklemiyorsa cihaza format atman bunu düzeltme. Üzgünüm, 5GHz destekli cihaza geçmen gerekir. Laptopa kablo yoluyla bağlayabilirsin.

@egehakbilir Dostum 5GHz için yeterli donanım gerekir. Laptop içerisindeki veya telefon içerisindeki donanım bunu desteklemiyorsa cihaza format atman bunu düzeltme. Üzgünüm, 5GHz destekli cihaza geçmen gerekir. Laptopa kablo yoluyla bağlayabilirsin.
sağol hocam yardımcı oldunuz

Geri
Yukarı