100 watt işlemci ile 100 watt ısıtıcı aynı ısı enerjisini mi üretir?

the_bkp

Hectopat
Evet bu saatte beni uyutmayan soru: Örnek olarak 100 watt elektrik çeken bir ısıtıcı ve 100 watt elektrik çeken bir bilgisayar düşünün. Sizce ısıtıcı ve bilgisayar aynı ısı enerjisi mi üretir? Isıtıcı sadece ısı üretirken, bilgisayar hem ısıyı hem de üzerine matematik işlemini bedavadan yapmış olmaz mı?

İşlemci daha az sıcaklık verir bence ısıtıcı daha fazla sıcaklık verir yani ikisi de aynı olmaz.
Neden daha az sıcaklık versin? Enerjinin korunumu yasasına ne oldu?

Hocam bu mantık ile alalım tost makinesi hem karnımız doysun hem ev ısınsın.

Hocam aslında doğru. Arabalarda Ki motorun ısısıyla içini ısıtmak gibi.

Aynı gücü tüketiyorlarsa aynı ısı enerjisini verir ancak ikisinin üretim amacı farklı olduğundan ve tasarımları da farklı olduğundan aynı sonucu alamazsınız. Gerçi bir ısıtıcı için 100 Watt çok az zaten.

Aynı gücü tüketiyorlarsa aynı ısı enerjisini verir ancak ikisinin üretim amacı farklı olduğundan ve tasarımları da farklı olduğundan aynı sonucu alamazsınız. Gerçi bir ısıtıcı için 100 Watt çok az zaten.
Sonuçta aynı ısı enerjisi. Isıtıcı daha homojen bir şekilde ısıyı verir tek fark bu sanırım.

Aslında biz oyun oynarken ısı enerjisine elektrik harcıyoruz diyebilir miyiz? Verimi %99,9 yapabilirsek, aslında bir kalem pille bile binlerce ekran kartına mining yaptirabiliriz.

Efektif bir kullanım olmaz.
Hocam neden olmasın. Tost makinesiyle evinizi ısıtmamanızın sebebi, elektriğin doğal gaza göre pahalı olmasıdır.

2500 watt güç tüketen bir bilgisayarın varsa ve ağır yük altında çalıştırırsan bir süre sonra oda ısınır yani. Normal değil mi? Soruyu tam anlayamadım.
Hocam şimdi şöyle 2 tarafta da aynı ısı üretilirken, islemci ile üstüne oyun oynuyorsunuz. Yani birnevi ısıtıcıya giden elektrik ziyan oluyor.

Geri
Yukarı