1000 Mbit fiber internet nasıldır?

BaranHbb

Picopat
Daha fazla  
Superonline 1000MBIT fiber kullanmaya başladım. Bazı sorularım olacak;

1- Önceden 500Mbit kullanıyordum ve modemin yanında ufak kutu getirmişlerdi, fiber kablosu o kutuya bağlıydı. Şu an ise sadece modem var ve fiber kablo modemin arkasından içine giriyor. Böyle olmasının avantajı/dezavantajı nedir?

2- Fiber de taahhüt edilen hızın tamamını almam gerekiyor diye biliyorum. Ancak yaptığım hız testlerinde en fazla 900Mbit görebildim, bu normal mi?

3- Önceden 500Mbit kullanırken ping değerlerim gene aynıydı, şu an paketimi yükseltmeme rağmen ping ve ms neden düşmedi?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231227_183233_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20231227_183233_Samsung Internet.jpg
    55,5 KB · Görüntüleme: 60
  • Screenshot_20231227_183536_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20231227_183536_Samsung Internet.jpg
    61,6 KB · Görüntüleme: 68
  • Screenshot_20231227_184907_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20231227_184907_Samsung Internet.jpg
    39,8 KB · Görüntüleme: 55
Konudan bağımsız upload hızını gördüğümde TurkNet firmasına bir kez daha saygı duydum. Uzun süren 1-2 sorun dışında hiç sorun yaşamadım adamlarla ama ne vadediyorlarsa veriyorlar. 1.000 Mbit internet 56 upload nedir yahu? Taahhüt yaptınız mı?

Bildiğim kadarıyla paket değiştirmeniz pinginizi etkilemez. Ping; altyapı,modem... gibi şeylerden etkileniyor.

Konudan bağımsız upload hızını gördüğümde TurkNet firmasına bir kez daha saygı duydum. Uzun süren 1-2 sorun dışında hiç sorun yaşamadım adamlarla ama ne vadediyorlarsa veriyorlar. 1.000 Mbit internet 56 upload nedir yahu? Taahhüt yaptınız mı?
Turknet Fiber altyapı yok. Taahhüt yaptım 375 TL 2 ay ücretsiz.

Bildiğim kadarıyla paket değiştirmeniz pinginizi etkilemez. Ping; altyapı,modem... gibi şeylerden etkileniyor.
Modemi de değiştirdiler ve dediğim gibi eskiden modem yanında ufak kutu vardı şimdi sadece modem var, fiber kablosunu direk modeme taktılar.

Hayırlı olsun hocam bende Superonline kullanıyorum, Taahhütsüz internet her zaman çok mantıklı değil. İstediğiniz zaman çıkabiliyor olmanız güzel birşey fakat zamdan etkilenme durumunuzda var. Taahhütlü internette en azından taahhüt süresi boyunca anlaştığınız fiyata kalıyorsunuz. Upload hızı konusunda evet Turknet çok iyi , fakat upload ile fazla işiniz yoksa da çok önemi yok.

Hız testleriniz gayet normal, ping olayı indirme hızınızla alakalı bir durum değil.
Normal de Fiber'in numarası vaad ettiği hızın tamamını sabit şekilde vermesi değil miydi zaten?
Bu arada dB değerlerimde bir sorun var mı, eğer ping olayı altyapımdan kaynaklıysa ekip çağırıp fiber kablosunu değiştirmelerini talep edicem.

Modemi de değiştirdiler ve dediğim gibi eskiden modem yanında ufak kutu vardı şimdi sadece modem var, fiber kablosunu direk modeme taktılar.
Kutu dediğiniz ev telefonu bağlantısı için olan aparattır büyük ihtimalle. Ev telefonu kullanmıyorsanız ona gerek yok.

Normal de Fiber'in numarası vaad ettiği hızın tamamını sabit şekilde vermesi değil miydi zaten?
Bu arada dB değerlerimde bir sorun var mı, eğer ping olayı altyapımdan kaynaklıysa ekip çağırıp fiber kablosunu değiştirmelerini talep edicem.
Hocam bir sorun gözükmüyor, speedtest yaptığınızda 1000 mbit kullanıyorsunuz diye orayı size 1000 göstermez zaten, 500 kullanırken de 500 göstermez. Siz bölgenizde alabildiğiniz maksimum hızı alıyorsunuz. Aparat olarak dediğiniz anladım bende de öyle mesela ufak bir kutu var ordanda kablolar ana modeme bağlanıyor, fakat sizde yeni bir sistem kullanmış olabilirler ya da modem daha güncel ve gelişmiş bir modeldir. Sonuçta fiber hızını alıyorsunuz.

Upload ile çok işim olmayacak. Fiyat olarak uygun geldi ve 2 ay ücretsiz deyince geçtim bende.

Kutu dediğiniz ev telefonu bağlantısı için olan aparattır büyük ihtimalle. Ev telefonu kullanmıyorsanız ona gerek yok.
Kutu dediğim buydu hocam, telefonla ilgisi yok.
Önceden bu kutuya giriyodu fiber kablo, şuan sadece modem getirip taktılar. Gelen kişiye sorduğumda ise modemin modeliyle ilgili birşey dedi detay vermedi.

Hocam bir sorun gözükmüyor, speedtest yaptığınızda 1000 mbit kullanıyorsunuz diye orayı size 1000 göstermez zaten, 500 kullanırken de 500 göstermez. Siz bölgenizde alabildiğiniz maksimum hızı alıyorsunuz. Aparat olarak dediğiniz anladım bende de öyle mesela ufak bir kutu var ordanda kablolar ana modeme bağlanıyor, fakat sizde yeni bir sistem kullanmış olabilirler ya da modem daha güncel ve gelişmiş bir modeldir. Sonuçta fiber hızını alıyorsunuz.
Aslında işime geldi, kablo kalabalığından kurtuldum. Hız konusunda sorun yok diyosan içim rahatladı biraz.
Hattın dB değerlerine göz attın mı hocam ideal değerler mi ?

Dosya Ekleri

• images.jpeg-6.jpg
    images.jpeg-6.jpg
    19,2 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:

Geri
Yukarı