Steam 1000 Mbps internette 26/27 MB/s indiriyor

Umut Aydugan

Hectopat
Turkcell Superonline 1000MBPS fiber internet kullanıyorum. Steam'de oyun indirirken ilk başta 45MB/sn'le başlıyor fakat giderek düşerek sabit 26-27MB/sn'de indiriyor.
Aynı markanın fiber 500Mbps internetini kullanan arkadaşım benden daha hızlı indiriyor. Speedtest'lerde sorun yok, vaddettiği hızı sonuna kadar veriyor ama sıkıntı Steam'de sanırım. Nasıl çözebilirim acaba?

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2024-04-14 141142.png
    Ek Açıklama 2024-04-14 141142.png
    11,4 KB · Görüntüleme: 8.852
  • Ek Açıklama 2024-04-14 141425.png
    Ek Açıklama 2024-04-14 141425.png
    12,3 KB · Görüntüleme: 1.461
Son düzenleyen: Moderatör:
İndirme sunucusunu ABD-washington yaparsan, min 600-700Mbps ile indiriyor aynı problemi yaşıyordum bu şekilde çözdüm
Amerika sunucularına hiç denemedim. Biraz artış oldu gibi ama uzun süreli test etmek lazım.
Superonline ise normal Superonline modeminden kaynaklı.
Gpon satın alarak elimdeki Keenetic Viva modeme geçtim.

Merhabalar, herkesin geçmiş bayramını kutlarım.Sırf sorunu görüp yardımcı olmak için üye oldum.Geçenlerde ben de aynı sorunu yaşıyordum, sadece steamde indirme hızım düşüktü, diğer yerlerde problem yoktu.75 mbps internet hızım (steamde 89 mbps'ye kadar görebiliyordum.Velhasıl kelam uzatmayayım çok araştırdım, ISS'm bile yardımcı olamadı, dedim son çare modem üretici firmasını arayayım (zyxel), arkadaş dedi ki "ipv6 kapatıp dener misiniz belki çözüm olabilir" tamam dedim, teşekkür ettim ve kapattım telefonu, kapattığım gibi düzeldi :) hay Allah razı olsun senden dedim kendi kendime.Bir de sen dener misin muhtemelen sende de düzelecektir.İster ağ ve paylaşım merkezinden, ister de modem arayüzünden ipv6 kapatıp dener misin.

Merhaba, herkesin geçmiş bayramını kutlarım. Sırf sorunu görüp yardımcı olmak için üye oldum. Geçenlerde ben de aynı sorunu yaşıyordum, sadece Steam'de indirme hızım düşüktü, diğer yerlerde problem yoktu. 75 Mbps internet hızım (Steam'de 89 Mbps'ye kadar görebiliyordum. Velhasıl kelam uzatmayayım çok araştırdım, ISS'm bile yardımcı olamadı, dedim son çare modem üretici firmasını arayayım (ZyXEL), arkadaş dedi ki "IPv6 kapatıp dener misiniz belki çözüm olabilir" tamam dedim, teşekkür ettim ve kapattım telefonu, kapattığım gibi düzeldi :) hay Allah razı olsun senden dedim kendi kendime. Bir de sen dener misin muhtemelen sende de düzelecektir. İster ağ ve paylaşım merkezinden, ister de modem arayüzünden IPv6 kapatıp dener misin?

Bende IPv6 kapalı durumda ayrıyeten Superonline IPv6 vermiyor. Superonline zaten her yerden kısıtlama yapan bir firma başka alternatifi olsa kullanmam ama bu hızları burada Superonline veriyor bizde katlanıyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende IPv6 kapalı durumda ayrıyeten Superonline IPv6 vermiyor. Superonline zaten her yerden kısıtlama yapan bir firma başka alternatifi olsa kullanmam ama bu hızları burada Superonline veriyor bizde katlanıyoruz.
Şimdi altyapınız ne kadar desteklerse o kadar hız alırsınız, yani siz sanırım 500 lük paket kullanıyorum yazmışsınız ama isterse 10.000 mbps lik paket kullanın eğer altyapınız örneğin 70 mbps destekliyorsa 70 in üzerine çıkamazsınız, superonline kullanmadım hiç fakat günümüzde bütün firmaların ipv6 desteğinin olduğunu düşünüyorum yanlış olmasın.Benim sorunum bu şekilde çözüldü, arkadaş denesin bakalım düzelmezse farklı bir fikri olan varsa da o söylesin.

Artı -1 Eksi
Fiber altyapılarda aldığın paket hızı 100 diyelim 105 110 alan var bütün firmalar IPv6 desteği sağlamıyor sadece TurkNet ve Superonline IPv6 desteği sağlıyor.

Turkcell Superonline 1000MBPS fiber internet kullanıyorum. Steam'de oyun indirirken ilk başta 45MB/sn'le başlıyor fakat giderek düşerek sabit 26-27MB/sn'de indiriyor.
Aynı markanın fiber 500Mbps internetini kullanan arkadaşım benden daha hızlı indiriyor. Speedtest'lerde sorun yok, vaddettiği hızı sonuna kadar veriyor ama sıkıntı Steam'de sanırım. Nasıl çözebilirim acaba?

Benim bildiğim kadarıyla 1000MBps 100Mbps'ye denk geliyor 1000Mbps'ye değil yani 100 alsanız yeter ki tam 100 vermez 70 falan yani.

Fiber altyapılarda aldığın paket hızı 100 diyelim 105 110 alan var bütün firmalar IPv6 desteği sağlamıyor sadece TurkNet ve Superonline IPv6 desteği sağlıyor.

Ben fiber altyapı ya da bir başka altyapı hakkında bir bilgi vermedim, söylediğim de tamamen doğrudur, araştırabilirsiniz. Tekrar örneklendireyim; eğer ki altyapınız maksimum 50 Mbps destekliyorsa sizin paketinin 10.000 Mbps olsa bile 50.1 alamazsınız. IPv6 konusuna gelince, tam olarak emin olmadığımı söyledim, dediğiniz doğrudur IPv6 destekleyen firmalar onlardır çok bilemiyorum orasını, sorunumun neden bu şekilde çözüldüğüne dair bir fikrim yok, ben TurkNet kullanıyordum bana söylenen şu "IPv6 hâlâ geliştirme aşamasında olduğu için bu problemi yaşıyor olabilirsiniz" demişlerdi zannediyorum sebebi bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı