1000 Mbps Kablonet Wi-Fi'dan 500-700 Mbps veriyor

ozidozi

Hectopat
Arkadaşlar selam.
1000 MB Kablonet kullanıyorum. Modemim fotoda gösterdiğim model. Ben sadece şunu sormak istiyorum. Kablo ile bağlanırken PC'de 1000 MB'a yakın hızlarda hiz alıyorum ama Wi-Fi ile bağlanırken 500-700 MB arası bir hiz alıyorum ortalama olarak. Bu normal mi? Yoksa yapmam gereken bir şey ya da bir ayar var mı? Anladığım kadarıyla modemim Wi-Fi 6. Kullandığım cihazlarda Wi-Fi 6 ve Wi-Fi bağlanırken 5 GHz olana bağlanıyorum. Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Eki Görüntüle 2090484

Arkadaşlar selam.
1000 MB Kablonet kullanıyorum. Modemim fotoda gösterdiğim model. Ben sadece şunu sormak istiyorum. Kablo ile bağlanırken PC'de 1000 MB'a yakın hızlarda hiz alıyorum ama Wi-Fi ile bağlanırken 500-700 MB arası bir hiz alıyorum ortalama olarak. Bu normal mi? Yoksa yapmam gereken bir şey ya da bir ayar var mı? Anladığım kadarıyla modemim Wi-Fi 6. Kullandığım cihazlarda Wi-Fi 6 ve Wi-Fi bağlanırken 5 GHz olana bağlanıyorum. Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Eki Görüntüle 2090484

Cihazın özelliklerine bakılırsa 2.4Ghz'de 574 Mbps, 5Ghz'de ise 2.4Gbps'ye kadar wifi hızı sunabiliyor. Ama tabi bu rakamlar hiçbir zaman tam tutmaz mutlaka kayıp olur. Ama 5Ghz'de bu kadar yüksek oranda kayıp olmaması lazım. Yani 2.4Gbps destekliyorsa 1000Mbps'yi büyük oranda alabilmeniz gerekiyor.

Peki kabloyla bağlandığınızda ölçüm yaptınız mı kaç hız alıyorsunuz? (Pardon bunu zaten yazmışsınız, mesajı yazarken aklımdan çıkmış).

Bir de bu hızları nerede ölçüyorsunuz, modeme ne kadar yakınken?

Bağlandığınız cihaz harici başka bir 5 Ghz bir cihazda test ettiniz mi hiç?

Cihazın özelliklerine bakılırsa 2.4GHz'de 574 Mbps, 5GHz'de ise 2.4Gbps'ye kadar Wi-Fi hızı sunabiliyor. Ama tabii bu rakamlar hiçbir zaman tam tutmaz mutlaka kayıp olur. Ama 5GHz'de bu kadar yüksek oranda kayıp olmaması lazım. Yani 2.4Gbps destekliyorsa 1000MBPS'yi büyük oranda alabilmeniz gerekiyor.

Peki kabloyla bağlandığınızda ölçüm yaptınız mı kaç hız alıyorsunuz?

Evet kablo ile bağlandığım da.

Cihazın özelliklerine bakılırsa 2.4GHz'de 574 Mbps, 5GHz'de ise 2.4Gbps'ye kadar Wi-Fi hızı sunabiliyor. Ama tabii bu rakamlar hiçbir zaman tam tutmaz mutlaka kayıp olur. Ama 5GHz'de bu kadar yüksek oranda kayıp olmaması lazım. Yani 2.4Gbps destekliyorsa 1000MBPS'yi büyük oranda alabilmeniz gerekiyor.

Peki kabloyla bağlandığınızda ölçüm yaptınız mı kaç hız alıyorsunuz?

Evet kablo ile baglandigimda 1000 MB'e yakın biz hız alıyorum genel olarak hiz testinde 950 980 civari. Hatta Steam'den oyun indirdigimde 1 sn / 100 MB'a ciktigini gordum indirme hizinin. Ama Wi-Fi'de Max 720 falan gördüm. Onuda her zaman almıyorum bazen 500 alıyorum. Bazen 600 değişiyor devamli. Modem aynı odada. Acaba bir ayar mı yapmam gerekiyor yoksa Wi-Fi'de hız kaybı oluyor mu anlayamadım. Modem yeterli değil mi bu hız için?

Bağlandığınız cihaz harici başka bir 5 Ghz bir cihazda test ettiniz mi hiç?
Evet tabletimde, eşimin laptobun da ve telefonun da da denedim. Ama gözle görülür bir fark yoktu genel olarak hiz buydu.

Arkadaşlar selam.
1000 MB Kablonet kullanıyorum. Modemim fotoda gösterdiğim model. Ben sadece şunu sormak istiyorum. Kablo ile bağlanırken PC'de 1000 MB'a yakın hızlarda hiz alıyorum ama Wi-Fi ile bağlanırken 500-700 MB arası bir hiz alıyorum ortalama olarak. Bu normal mi? Yoksa yapmam gereken bir şey ya da bir ayar var mı? Anladığım kadarıyla modemim Wi-Fi 6. kullandığım cihazlarda Wi-Fi 6 ve Wi-Fi bağlanırken 5 GHz olana bağlanıyorum. Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Eki Görüntüle 2090484

Wi-Fi şifreniz varsayılan ise Wi-Fi şifresi görünüyor fotoğraf'da. Eğer varsayılan ile Wi-Fi şifrenizi değiştirin.
Telefonda.
Wi-Fi ayarları.
Bağlantı hızı (bağlı olduğun Wi-Fi)
Bağlantı hızı kaç yazıyor örneğin bilgisayarda 150 telefonda 433 yazıyor bizde sizde telefon modeme kaç Mbps bağlanıyor?
(Resimde attığım gibi)

Buradaki değerler.
Modemin Wi-Fi anteni.
Telefonun Wi-Fi alıcısı.
802.11 B/G/N/AC sürümü.
Gibi özelliklere göre değişiklik gösterir.

Dosya Ekleri

• IMG_20240120_115546.jpg
    IMG_20240120_115546.jpg
    44,9 KB · Görüntüleme: 9
Evet kablo ile baglandigimda 1000 MB'e yakın biz hız alıyorum genel olarak hiz testinde 950 980 civari. Hatta Steam'den oyun indirdigimde 1 sn / 100 MB'a ciktigini gordum indirme hizinin. Ama Wi-Fi'de Max 720 falan gördüm. Onuda her zaman almıyorum bazen 500 alıyorum. Bazen 600 değişiyor devamli. Modem aynı odada. Acaba bir ayar mı yapmam gerekiyor yoksa Wi-Fi'de hız kaybı oluyor mu anlayamadım. Modem yeterli değil mi bu hız için?

Evet tabletimde, eşimin laptobun da ve telefonun da da denedim. Ama gözle görülür bir fark yoktu genel olarak hiz buydu.

Evet Wifi'da kayıp olur ama routerınız 2.4Gbps desteklediği için 5Ghz bandında 1000 Mbps'i verebilir büyük oranda. 900 ve üstüne çıkar diye düşünüyorum. Kabloya göre biraz kayıp olur tabi.

Ama yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi sizin kullandığınız cihazlar 1Gbps kablosuz bağlantıyı desteklemiyor olabilir bu durumda cihazlarınızın desteklediği maksimum hızı en fazla alabilirsiniz.

Evet Wi-Fi'da kayıp olur ama routerınız 2.4Gbps desteklediği için 5GHz bandında 1000 Mbps'i verebilir büyük oranda. 900 ve üstüne çıkar diye düşünüyorum. Kabloya göre biraz kayıp olur tabii.

Ama yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi sizin kullandığınız cihazlar 1Gbps kablosuz bağlantıyı desteklemiyor olabilir bu durumda cihazlarınızın desteklediği maksimum hızı en fazla alabilirsiniz.

Telefonum S21FE esimin telefonuda iPhone 11. ne kadar desteklediğine nereden bakabilirim?

Wi-Fi şifreniz varsayılan ise Wi-Fi şifresi görünüyor fotoğraf'da. Eğer varsayılan ile Wi-Fi şifrenizi değiştirin.
Telefonda.
Wi-Fi ayarları.
Bağlantı hızı (bağlı olduğun Wi-Fi)
Bağlantı hızı kaç yazıyor örneğin bilgisayarda 150 telefonda 433 yazıyor bizde sizde telefon modeme kaç Mbps bağlanıyor?
(Resimde attığım gibi)

Buradaki değerler.
Modemin Wi-Fi anteni.
Telefonun Wi-Fi alıcısı.
802.11 B/G/N/AC sürümü.
Gibi özelliklere göre değişiklik gösterir.

Akşam kontrol edeceğim bu değerleri kardeşim teşekkürler. Şifreyide degistireceğim fark etmemisim. Zaten fotoyu kaldırdım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı