1000 TL'ye Asus P7P55D LE Anakart ve i5 750 Tabanlı Sisteme Ekran Kartı ve RAM Önerisi

Genzo

Hectopat
Daha fazla  
Herkese Merhaba,

Asus P7P55D LE Anakart
Intel i5 750 işlemci
OCZ Gold 2x2GB ddr3 1600 mhz Ram
Geforce GTX 260 Ekran kartı
Corsair Force GT SSD + 1Tb HD
Aerocool PGS Vx-R 600W Kasa

Yukarıdaki bileşenlerine sahip bir sistemim var.
Yaklaşık 5 senedir sorunsuz kullandığım masaüstü bilgisayarımda güncel oyunları oynayabilmek için ram takviyesi yapmak ve ekran kartını değiştirmek istiyorum.
Hangi ekran kartı ve ram tavsiyesinde bulunursunuz?

Yaklaşık 1000tl civarında bütçem bulunmakta.

Sizce bu şekilde bir güncelleme yapsam, güncellenmiş sistem beni 2-3 sene daha götürür mü yoksa boşa yatırım mı olur?

Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

www.vatanbilgisayar.com: Zotac Gtx770 Amp! Edition Gddr5 2Gb 256Bit Nvidia Geforce Dx11.1 Ekran Kart - Vatan Bilgisayar

bu kartı alsam dar boğaz yaşar mıyım?

üstadlar yok mu bir öneri?

Arkadaşlar yanlış bir şekilde mi yazdım? ya da yeni üyelere cevap verilmiyor mu?

Mutlaka darboğaz yaşarsınız. Ama yerinizde olsam 2-3 sene idare etmesi için fazla masrafa girmez 750Tİ+2 GB RAM eklerdim. En azından GTX 260'dan iyidir.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum.
750 ti + RAM eklemesi ile GTA5 i ve güncel oyunları sorunsuz oynayabilirim? işlemci ve anakart sorun çıkartır mı?

İntel Core 2 Duo E7600 işlemciye GTX 960 takıp test ediyorlar. Güncel oyunları açıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Benchmark testlerine göre sizin işlemciniz daha biraz güçlü bir işlemci ve üstelik 4 çekirdekli. Bu durumda 750Tİ ile güncel oyunların çoğunu 2 yıl boyunca açabilirsiniz diye düşünüyorum. Yeni çıkan oyunların bazıları 6 GB RAM istediği için 2 GB daha ilave etmeniz yararınıza olacaktır. 2 GB 1600 MHz RAM 50-60 TL civarı zaten.
(960 750Tİ dan daha güçlü bir kart ama işlemci darboğaz yapacağından dolayı o kadar para vermenize gerk yok diye düşünüyorum.)

750ti üzerinden araştırmaya gittiğim zaman r9 270 çıktı karşıma, fiyat olarak aralarında çok fark yok. Mevcut PSU iki kart için de yeterli gibi gözüküyor. Hangisi kart tercih edilmeli? 750ti mı? r9 270 mi?

Muhtemelen şimdiye kadar almışsınızdır, fakat ben yine de yazayım.
Bizim Asus P7P55D LE Anakartlar ne yazık ki ram konusunda bayağı seçici. Maksimum 16 GB bellek kabul ediyor ve bunu 4x4 şeklinde yapmak zorundayız. Ben 16 GB'ye upgrade ederken sadece Crucial marka bellek bulabildim (300 liraya mâl oldu).

Ekran kartı konusunda da bir 1156 pin i5 işlemci ile (orta düzey bir kartla bile) daima darboğaz yaşayacağımız aşikâr. Yine de 20%-30% darboğaz payı olmasına rağmen en çok önerilen ekran kartları, ya RX 470 ya da 1050 Ti modelleri. Ben de eninde sonunda bunlardan birini denemek zorunda kalacağım.
Her ne kadar PCI-E v2.0 ile v3.0 arasında pek fazla hız farkı olmadığını söyleseler de, 700 küsür lira verip aldığımız ekran kartından tam performans alamayınca yaptığımız yükseltmenin pek bir anlamı kalmıyor. Bu anakart ile sistem yükseltmek isteyen başkaları varsa tavsiyem: Gidin 2500-3000 liraya sıfır pc toplayın, böylelikle bilgisayarın ömrünü 2 yıl daha uzatmak için uygun parçaları ararken kanser olmaktan kurtulursunuz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı