10000-12000 TL'ye Render İçin Sistem Tavsiyesi

Ben zaten mimarların animasyon/render anlayışlarını (özellikle Türkiye'de) hiç anlayabilmiş değilim. Mimarlar önemli insanlar. Yaptıkları işlere hiç kuşkusuz saygım büyük. Nihayetinde medeniyeti görünür kılan insanlar.

Lakin bu 3D tasarım konusunda render işlemi onların dünyasında "kara büyü" halini almış gibi. Gördüğüm bir şeydir; 4 dakikalık bir videoda, tasarladığı büyük bir yaşam kompleksini iç dış peyzajlandırıp otoparka 1 otomobil hareket halinde gelir ve arkada garip şekillerde kurgulanmış fıskiyelerin arkasında güneş batmaktadır. Bu sahne için devasa bir sistem toplanmış. Aslında hiç gerek yoktur. Transformers aksiyon sahnesi render edilmeyecek sonuçta. Karmaşık, üsluplu/sanatsal çizim temeline dayanmayan her türlü modelleme matematikseldir. Bu sebeple mimari çizimler düzgün kolonlardan ölçülü üçgenlerden oluşur. La Sagrada Familia bile inşa edecek olsan modelin içeriği, doğal mekaniği, kendisinden beklenen görsellik ve amacına hizmet bakımından elde edeceğin sonuç herhangi bir ortalama render sisteminde elde edilebilir. Fakat iyi sistem elbette en başta "zaman" kazandırır. Sektörel bazda ise zaman para demektir. O sebeple devasa sistemler (workstation) kurulur.

İş istasyonları bu noktada önemlidir. Çünkü birilerinin sorumluluğu üstlenmesi gerekir. Ayrıca ileri geliştirmeler (upgrade/update) için gerekli olan kurumsal bağlantılara da sahip olmak gerekir. Anında işlemez hale gelen bir ekran kartının yerine o tamir olana kadar iş yapacak muadilini bu kurumsal bağlantılar olmadan bulamazsın.

Kişisel kullanım için bir iş istasyonuna sahip olmak kafayı rahatlatır. Ama pahalı olur. Özellikle mimari modellemeler için monitör hariç 5000TL civarında bir sistemle çok iyi sonuçlar alınabilir. Donanıma da çok yüklenmemek lazım. Artık yazılım sistemleri çok gelişti. Bir çok sanatsal çizim tekniği devre kartlarına, sistemlere öğretildi. Donanıma abanmak yerine yeni geliştirme ve modelleme yöntemleri öğrenerek çok iyi sonuçlar alınabilir. Mesela Adobe Flash yada ToonBoom Türkiye'de mimari sektörde kullanılmıyor. O kadar çok yöntem var ki sadece donanımdan (paraya kuvvet) iş üretilmeye çalışılıyor.

Uyarı : Yukarda söylediğim herşey grafik/animasyon hakkında tecrübe edilmiş bilgilerdir. Ben kullanmadığım donanımdan anlamam. Mimarlara da hürmetler.

@Oğuzhan Yıldırım öncelikle cevapların için teşekkürler.sana sahne atabilceğim bir mail adresin varsa, uzun sürdü dediğim sahneyi sana gönderiyim.fakat sana 1 sorum daha olacak.Kuracağım sistem için önerdiğin ekran kartını, marka ve serisiyle yazar mısın bana?

Dün akşamdan beri ekran kartı için okumadıgım forum kalmadı 3dsmax vray render kullanıyorum suan nvdia quadro 2000m grafik kartım 16 gb ram yüklü istediğim performansdan çok uzak işerimi yavaşlatıyor.Yeni bir wokstatiton alıcam veya toplıycam Oğuzhan yaptıgın yorumları okudum bilgili bir kardesimizsin.Nvidia quadro yu tavsiye etmediğini okudum bi kaç formda vray için ben k4000 veya bi tık artırcak olursam k5000 almayı düşünüyordum gtx serileri oyun ekran kartları gibi geliyordu bana ama biraz araştırmaya gittiğimde cpu render motorlarında vray gibi, oldukca basarılı hatta quadro ekran kartı serilerinden daha hızlı olduklarını okudum.Suan aklımda k4000 -5000 yerine alıp Titan koymak var mantıklımı sizce yoksa.....Bilgilendirirseniz sevinicem hepinize kolay gelsin

@Oğuzhan Yıldırım Kardeşim gözünü seveyim bi el at banada :) bugun kararımı verip sipariş edicem.Bu konuyu artık sonlandırmak istiyorum Bu arada yaptıgın site gayet basarılı ama yaptıgın işlerin görsellerine ulaşamadım portfolio açılmıyor.Elimde bir kaç iş var zamanım da yok teslim sürelerinde sıkıntı yaşıyorum fiyat olarak da güzel işler eger yaptıgın işleri görebilirsem beraber çalışmak isterim.

@armagan erbayraktar Hocam GTX 760 3DS MAX viewport performansı için berbat. Ya driver desteği olan Quadro alacaksınız ya da kayar nokta performansı kilitsiz olan titan veya titan black alacaksınız. Şahsen sadece mimari işler için GTX tercih ederim. Daha özele inersek, sadece 3DS MAX viewport performansı için ekran kartı alacaksam AMD alırdım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

haziran da soa ya gidicem ordaki üstadlarlada temas kurdum onlarda seninle aynı fikirde bana ekran kartından çok render hızını artırmak için iyi bir işlemci tavsiyesinde bulundular.viewport da titan da iyi diil gibi duruyo secimi geç algılıyo ki sende bilirskin low poly de olsa çalıştıgımız projelerde forest pack tarzı pluginlerde boyle bir destege cok ihtiyacımız doguyo_Ozman amd ekran kartı ve 64 -32 gb ddr4 ram ve i7 5. nesil , xeon 2630 veya amd fx x8 9370 işlemci hem render hemde modelleme yapılabilicek iyi bir makina haline gelmezmi pek anlamıyorum ama tavsiyeleri dinliyip bir workstation a dünya para vereceğime kendim toplarım gibi düşünüyorum.

amd lerde en iyi düşündüğün ekran kartı hangisi ?

son olarak da portfolio na nerden erişim saglayabilirim fiyatların gayet avantajlı duruyo benim için behance kullanıyorsan ordan bakabilirim renderlarına.

@Oğuzhan Yıldırım

Elimde titan ve quadro olsa en doğru cevabı verebilirdim fakat hem kart yok, hem sahne içeriklerine göre aşırı farklı sonuçlar çıkıyor. Keşke test etme şansım olsa. Şuan için 5960x alıp 4.4 ghz civarı overclock edip xeon falan tanımazsınız. İnanın bana vray 3 testlerinde tr3d'de 24 threadli xeonları geride bırakıyor büyük farkla.

Sitede haber ve yazılarımı bile paylaşamıyorum, şuan sadece bizim taşeronların apartman modellemelerini yapıyorum. Ona bile vakit bulamıyorum doğru düzgün. Animasyon kısmındafa unreal engine ile haşır neşirim bir süredir. Hazır olduğumda tüm projeler .exe şeklinde paylaşılmış olacak. Yani oyun oynar gibi insanlar girip içinde dolaşacak, sonsuz render gibi bir artısı oluyor ve çok etkileyici.

Elimde titan ve quadro olsa en doğru cevabı verebilirdim fakat hem kart yok, hem sahne içeriklerine göre aşırı farklı sonuçlar çıkıyor. Keşke test etme şansım olsa. Şuan için 5960x alıp 4.4 ghz civarı overclock edip xeon falan tanımazsınız. İnanın bana vray 3 testlerinde tr3d'de 24 threadli xeonları geride bırakıyor büyük farkla.

Sitede haber ve yazılarımı bile paylaşamıyorum, şuan sadece bizim taşeronların apartman modellemelerini yapıyorum. Ona bile vakit bulamıyorum doğru düzgün. Animasyon kısmındafa unreal engine ile haşır neşirim bir süredir. Hazır olduğumda tüm projeler .exe şeklinde paylaşılmış olacak. Yani oyun oynar gibi insanlar girip içinde dolaşacak, sonsuz render gibi bir artısı oluyor ve çok etkileyici.

Xeon işlemcileri mimari modellemeler yada viewport performansı dışında değerlendirmeni öneririm. Çünkü iş sıralı/katlamalı aksiyon animasyonlarına gelince, (özellikle birden fazla monitörde) iş çok uzun saatler boyunca sürerken çok kararlı ve güven vericidirler.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı