10000 TL Laptop Önerisi

Bütçe
10000
1,5 ay önce 9500'e monster abra a7 v13.1 almıştım şuan gayet memnunum tek sıkıntısı 8 gb ram yetersiz kalıyor onu da 460 tl'ye alacağım. Şimdi baktım aynı bilgisayar 13700 olmuş maalesef.
Aynı modeli 2 ay önce aldım, aslında siz alırken hata yaptınız Ram yetersiz kalmıyor SSD'iyi default seçimde bıraktığınız için 500GB CRUCIAL P2 PCIe M.2 2280 PCIe 3.0 x4 (Okuma: 2300 MB/s - Yazma: 940 MB/s) ürününü seçmiş oluyorsunuz onun yerine 400 lira fazla verip; 512GB SAMSUNG PM9A1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4 (Okuma: 6900 MB/s - Yazma: 5000 MB/s) seçseydiniz sistemi çok rahatlatırdı, ram sorunu hiç çekmedim.

Not: yazılım mühendisiyim, sanal makineler ve veritabanları da kurulu bilgisayarımda.

Aynı modeli 2 ay önce aldım, aslında siz alırken hata yaptınız RAM yetersiz kalmıyor SSD'iyi default seçimde bıraktığınız için 500GB Crucial P2 PCI-e M.2 2280 PCI-e 3.0 X4 (Okuma: 2300 MB/s - Yazma: 940 MB/s) ürününü seçmiş oluyorsunuz onun yerine 400 lira fazla verip; 512 GB Samsung PM9A1 M.2 SSD PCI-e 4.0 X4 (Okuma: 6900 MB/s - Yazma: 5000 MB/s) seçseydiniz sistemi çok rahatlatırdı, RAM sorunu hiç çekmedim.

Not: Yazılım mühendisiyim, sanal makineler ve veritabanları da kurulu bilgisayarımda.

Mesela bf1/5 gibi oyunlarda 16 GB RAM olması hem sistemi rahatlatır hem FPS artırır SSD ile ne alakası var?

Mesela bf1/5 gibi oyunlarda 16 GB RAM olması hem sistemi rahatlatır hem FPS artırır SSD ile ne alakası var?
SSD'nin bi' okuma yazma hızı vardır değil mi? HDD olmayan tek slotluk sistemde Windows ve oyun aynı diske kurulu haliyle sen bu oyunda ilerledikçe map üzerinde haritalar açılıyor, SSD bellekten Ram belleğe bu datalar yazılıyor ardından Ram'de işlenip Grafik belleğe aktarılıyor değil mi? Bu sürecin en başında SSD bellekten Ram belleğe verileri yazma süresini hızlandırdığında mantıken tüm sistemi rahatlatmış olmuyor musun? Madem bi' alakası yok; neden farklı RPM değerlerine ve Mb/s değerlerine sahip SSD'ler üretiliyor? Benim bahsettiğim SSD def. değere göre okumada 3 kat yazma da ise 5.2 kat daha hızlı bu sebepten çok ciddi bir fark doğuyor. Kinayeli yaklaşımına umarım gerçek bir cevap olmuştur.

SSD'nin bi' okuma yazma hızı vardır değil mi? HDD olmayan tek slotluk sistemde Windows ve oyun aynı diske kurulu haliyle sen bu oyunda ilerledikçe map üzerinde haritalar açılıyor, SSD bellekten RAM belleğe bu datalar yazılıyor ardından RAM'de işlenip Grafik belleğe aktarılıyor değil mi? Bu sürecin en başında SSD bellekten RAM belleğe verileri yazma süresini hızlandırdığında mantıken tüm sistemi rahatlatmış olmuyor musun? Madem bi' alakası yok; neden farklı RPM değerlerine ve Mb/s değerlerine sahip SSD'ler üretiliyor? Benim bahsettiğim SSD def. Değere göre okumada 3 kat yazma da ise 5.2 kat daha hızlı bu sebepten çok ciddi bir fark doğuyor. Kinayeli yaklaşımına umarım gerçek bir cevap olmuştur.

SSD'lerdeki okuma ve yazma hızları dosya yükleme ve yazdırma işlerinde geçerli. SSD hızları yüksek olursa oyundaki haritalar vs daha hızlı yüklenir ama 8+8 GB Dual RAM'in verdigi rahatlığı vermez. Çoğu oyuncu laptoplarında MUX yok bu da Dual RAM yapmayla %85 oranında çözülüyor. Sadece SSD ile alakası yok olamazda.

SSD'lerdeki okuma ve yazma hızları dosya yükleme ve yazdırma işlerinde geçerli. SSD hızları yüksek olursa oyundaki haritalar vs daha hızlı yüklenir ama 8+8 GB Dual RAM'in verdigi rahatlığı vermez. Çoğu oyuncu laptoplarında MUX yok bu da Dual RAM yapmayla %85 oranında çözülüyor. Sadece SSD ile alakası yok olamazda.
Sadece SSD'mi demişim ben kurban olduğum, Ram eklemek kolay bir tercih evet ki ihtiyaca göre ya da bindirilen yüke göre arttırılabilir bu sebepten onlarca farklı birimlere sahip ram var. Demek istediğim keşke ürünü alırken SSD önceliği tanısaydı çünkü SSD değiştirmek çok daha komplike bi durum olduğundan bahsettim, neden bu kadar karşıt yaklaştığınızı anlamadım.

Sadece SSD'mi demişim ben kurban olduğum, RAM eklemek kolay bir tercih evet ki ihtiyaca göre ya da bindirilen yüke göre arttırılabilir bu sebepten onlarca farklı birimlere sahip RAM var. Demek istediğim keşke ürünü alırken SSD önceliği tanısaydı çünkü SSD değiştirmek çok daha komplike bir durum olduğundan bahsettim, neden bu kadar karşıt yaklaştığınızı anlamadım.

Başkan ben sana karşı çıkmıyorumda bu durum SSD'den ziyade RAM'la alakası onu söylemek istiyorum. Tabii ki SSD'ninde bir miktar önemi var ama asıl olay RAM'de demek istiyorum. El sıkışıp meseleyi tatlıya bağlayalım :)

Aynı modeli 2 ay önce aldım, aslında siz alırken hata yaptınız RAM yetersiz kalmıyor SSD'iyi default seçimde bıraktığınız için 500GB Crucial P2 PCI-e M.2 2280 PCI-e 3.0 X4 (okuma: 2300 MB/s - yazma: 940 MB/s) ürününü seçmiş oluyorsunuz onun yerine 400 lira fazla verip; 512 GB Samsung PM9A1 M.2 SSD PCI-e 4.0 X4 (okuma: 6900 MB/s - yazma: 5000 MB/s) seçseydiniz sistemi çok rahatlatırdı, RAM sorunu hiç çekmedim.

Not: Yazılım mühendisiyim, sanal makineler ve veritabanları da kurulu bilgisayarımda.

HP Pavilion Gaming 15-EC2033NT (4G8u0EA)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı