10000 TL RTX 3060 Ti ve R5 5600X için yeterli midir?

Bütçe
10000
Piyasanın normale dönmesini bekledikçe her gün bir gün öncekinden daha fazla ödemeyi garantilemiş oluyorsunuz.

Daha dün TSMC firmasının, dünyanın en büyük çip üreticisinin Tayvan'daki kuraklıktan ötürü üretimi tamamen durdurmak üzere olduğunu anlattı Erdi Özüağ. E pandemiden ötürü hammadde sıkıntısı zaten ortada, madencilik gerçeği ortada, Türkiye'de kur ve vergiler ortada.

Sabredip bekleyerek 3060TI alabilirsiniz ama o zamana 3060TI esamesi okunan bir kart olmayabilir bile.

O yüzden tavsiyem, paranız varsa alın geçin. Çok sıkışırsanız elinizdeki 2. el ekran kartından dahi kâr edersiniz.
Hocam haklı olabilirsiniz fakat şu anda üst düzey bir ekran kartı almamın acelesi yok. Belirttiğim gibi idareten bir 1050TI ayarladım. Günlük işlerimi yapabiliyorum ve sık oynadığım oyunları rahat bir şekilde oynayabiliyorum. Bir ara 9K'lara sadece 3060 almayı bile düşündüm ama çok mantıksız bir seçim ve harcama olacaktı, o nedenle vazgeçtim. Şimdi şurada 10 ay sonra 3060TI-3070+5600X gibi bir ikili almak varken kesinlikle fiyatını hak etmeyen 3060'a 8500-9000 lira gibi bir ücret ödemek istemiyorum. Piyasada zaten 3060TI bulunmuyor, 3070'ler 14000-15000 liralara satılıyor. O yüzden zaten acelem yok mantığı ile piyasanın düzelmesini beklemek daha mantıklı geliyor.

Piyasa bu sene düzelmez hocam, karar senin. 🙋🏻‍♂️
Bu sene içerisinde düzelmesini bende beklemiyorum. O nedenle kendimi 2021 sonu veya 2022 ortalarında alacak şekilde hazırladım. Dediğim gibi zaten acelesi olmadığı için 1-1.5 sene içerisinde ne zaman düzelirse o zaman alırım diye düşündüm. 2022 ortalarına kalacağını pek sanmıyorum, bence 2021 sonlarında veya 2022 başlarında durum düzelir.

Son düzenleme:
Hocam haklı olabilirsiniz fakat şu anda üst düzey bir ekran kartı almamın acelesi yok. Belirttiğim gibi idareten bir 1050TI ayarladım. Günlük işlerimi yapabiliyorum ve sık oynadığım oyunları rahat bir şekilde oynayabiliyorum. Bir ara 9K'lara sadece 3060 almayı bile düşündüm ama çok mantıksız bir seçim ve harcama olacaktı, o nedenle vazgeçtim. Şimdi şurada 10 ay sonra 3060TI-3070+5600X gibi bir ikili almak varken kesinlikle fiyatını hak etmeyen 3060'a 8500-9000 lira gibi bir ücret ödemek istemiyorum. Piyasada zaten 3060TI bulunmuyor, 3070'ler 14000-15000 liralara satılıyor. O yüzden zaten acelem yok mantığı ile piyasanın düzelmesini beklemek daha mantıklı geliyor.
Düzelmesini beklemek en mantıklısı olacaktır. Zaten eth'de mining yapımı da sonlayacak 1 sene içerinde. Üstelik nvidia 2022 yılında stokla alakalı hiçbir sorunun kalmayacağını garanti etti açıklamasında. Bunlarin hepsinin olacağı şimdiden görülüyor, şuan da üst düzey kartlar satılmamaya başlandı bile, üstüne üstlük şuanda eth değer kazanmaya devam ederken bu oluyor. ETH donanımla mining olayı bittiğinde ekran kartı stoğu tamamen bitecektir. Diğer mining coinleri var ama ETH kadar değerli değiller. 300 dolarlık ekran kartına gümrük vergisiyle birlikte 400 dolar yani şimdi ki kurdan 7,5 TL ile hesaplarsak 3000 TL ye alınır hale gelecek. Üstelik sene sonu muhteşem cuma gibi amazonda ki indirimlerle çok daha uygun fiyatlara alınır olabilecek. Böyle bir durum varken 3000 tl lik ekran kartına gidipte 9-10 bin lira verenler zavallı. Bunları alın diye teşvik edenlerde ya o kişinin kötülüğünü istiyordur yada cahildir. Üstelik %18 lik gümrük vergisinden başka vergi verilmiyor. Türkiye içerisinden alındığında ekstra %20 kdv veriliyor ama bunda da şirketlere gelen ürünlerde gümrük vergisi %20 olarak değil çok daha uygun fiyatlarda hatta bazılarında gümrük vergisi bile ödenmeden geliyor bu şekilde fiyatlar yurt dışından almayla hemen hemen aynı seviyede olmuş oluyor. Bilmeyen çoğu kişi cahil cahil ülkede vergi şöyle böyle diye yalan dolan konuşuyor malesef.

Ben henüz sektörde iyileşme ışığı olabilecek bir gelişme görmediğimden internetteki otörlerin değerlendirmeleri doğrultusunda, iyimser olamıyorum, o nedenle de size bu yönde yaptım yorumlarımı. Kendi öncelikleriniz ve standardınıza göre hareket etmeniz elbette daha doğru hocam. 👍🏻

Son düzenleme:
Arkadaşlar değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim ancak olayın konuyla alalası olmayan başka boyutlar kazanmasını istemiyorum. Anlayış gösterirseniz sevinirim.
Ben henüz sektörde iyileşme ışığı olabilecek bir gelişme görmediğimden internetteki otörlerin değerlendirmeleri doğrultusunda, iyimser olamıyorum, o nedenle de size bu yönde yaptım yorumlarımı. Kendi öncelikleriniz ve standardınıza göre hareket etmeniz elbette daha doğru hocam.
Herkes piyasa konusunda haklı olabilir sonuçta hepimiz farazi konuşuyoruz hocam. Hepimiz kendi bakış açımızla değerlendirmeler yaptığımız için farklı fikirler çıkması gayet normal bir durum. Sonuçta bu durum elbet düzelecek bu konuda herkes hemfikir ama zamanı konusunda sadece birimiz haklı çıkacak.😂😂
Bunları alın diye teşvik edenlerde ya o kişinin kötülüğünü istiyordur yada cahildir.
Kötülükle veya cahillikle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Herkes piyasayı kendi bakış açısından analiz ediyor. O nedenle kimisine göre bu süre daha uzun sürecekken kimisi daha iyimser olabiliyor. Kimsenin tanımadığı birinin kötülüğünü isteyeceğini sanmıyorum. Sonuçta ortada bir fikir alışverişi var ve herkes kendi yorumunu, analizini belirtiyor. Ben burada daha iyimser olanlardanım. Dediğiniz gibi Black Friday indirimlerine kadar stoklar düzelirse daha uyguna kart alınabilir.

Son düzenleme:
TUF ve Dual modellerinden çok fazla şikayetçi olan var. Aşırı ısındığına dair en az 50 tane konu burada, başka yerlerde de 100 tane görmüşümdür. Yeni kartlarda nasıl bilmiyorum fakat önceki kartlarda çok kötüydü. 2080s var elimde ve 5 dakikalık FurMark stress testinde 77 dereceyi hemen görüyor %55 fan hızıyla çalışıyor üstelik. 2060 Ventus OC ile 30 dakika bekliyordum en fazla 73 %45'lerde çalışıyordu.

3000 serisi TUF ve Dual'lerde o ısınma sorunları çözüldü diye biliyorum. ROG'la aynı soğutma borularını mı ne kullanıyorlar.

Kötülükle veya cahillikle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Herkes piyasayı kendi bakış açısından analiz ediyor. O nedenle kimisine göre bu süre daha uzun sürecekken kimisi daha iyimser olabiliyor. Kimsenin tanımadığı birinin kötülüğünü isteyeceğini sanmıyorum. Sonuçta ortada bir fikir alışverişi var ve herkes kendi yorumunu, analizini belirtiyor. Ben burada daha iyimser olanlardanım. Dediğiniz gibi Black Friday indirimlerine kadar stoklar düzelirse daha uyguna kart alınabilir.
Ben burada üreten firmaların açıklamalarını söylediğim için biliyorum. Bu fiyatların artmasının 2 sebebi var. Birincisi mining olayı ve o mining olayı da ETH 1 seneye donanımla mining olayını bitiriyoruz açıklaması yaptı ve diğer mining yapılacak coinlerinde fiyatı düşük olduğu için bu kadar ilgi görmeyecektir. İkincisi stok sorunları buna da NVIDIA 2022 yılında hiçbir stok sorunu olmayacaktır diye bu sene başında açıklama yaptı. Yani sebep ve sonuçları bunlarken ve bunları bilmeyip bir şeyler söyleyenler olursa tekrar söylüyorum ya alacak kişilerin kötülüğünü istiyordur ya da cahildir.
Fiyatların artmasının başlıca iki sebebi bu ve çözümleri ortada bunları bilmeyip yorumda bulunmak cahilce olur.

Ben burada üreten firmaların açıklamalarını söylediğim için biliyorum. Bu fiyatların artmasının 2 sebebi var. Birincisi mining olayı ve o mining olayı da ETH 1 seneye donanımla mining olayını bitiriyoruz açıklaması yaptı ve diğer mining yapılacak coinlerinde fiyatı düşük olduğu için bu kadar ilgi görmeyecektir. İkincisi stok sorunları buna da NVIDIA 2022 yılında hiçbir stok sorunu olmayacaktır diye bu sene başında açıklama yaptı.
Umarım dediğiniz gibi piyasa düzelir hocam. Ben de biraz şu ETH 2.0 olayından umutluyum ama yine de ne olacağı belli olmaz deniliyor.

Geri
Yukarı