10000TL sistem toplama

Spandat

Centipat
İyi günler arkadaşlar,

Aşağıdaki sistemi toplamayı düşünüyorum fakat konu hakkında bilgisiz olduğum için size danışmak istedim. Endişelerimin kaynağı birkaç ürün hakkında neredeyse hiç inceleme bulamam ve benimde bu konu hakkında bilgisiz olmam.

İşlemciAMD Ryzen 5 3600X
Ekren KartıGalax RTX2070 Super Ex Gamer
AnakartAsrock X570 Phantom Gaming 4
SSDAdata XPG Spectrix S40G 1 TB 3500/1900 MB/s
Güç kaynağıHigh Power 700W Simplicity (HPG-700ST-T12S)
BellekAdata DDR4 16GB 3600 MHz D30 DUAL (AX4U360038G18A)
KasaDark Guardian (DKCHGUARDIAN)
KurulumDahil
Fiyat10.044 TL

Kullanım amacı:

oyun oynamak, oyun videosu kaydetmek, editlemek ve yayın yapmak amaçlı kullanacağım.​
Alışveriş yapılan yer:

"teknobiyotik.com", var olan X1.5 sisteminin değiştirebilir kısımlarından oluşuyor. Önerileriniz bu "X1.5" üzerinden veya Teknobiyotik üzerinden de olmayabilir.​

Başlıca endişelerim:
  • fiyat: tabii ki fiyat, aldığım ürünlerin teker teker göremiyorum, paket halinde alıyorum, o yüzden direkt bir karşılaştırma imkanım olmuyor.
  • güvenlik: sipariş vereceğim site "Teknobiyotik" hakkında araştırma yaptığımda karmaşık bir değerlendirme var. Çok iyi diyende var, hiç bulaşmayın diyende. Ben buradan sipariş verirsem kullanılmış ürün yollama ihtimalleri var mı? Kargoda ürünün hasar görmesi ihtimalli var mı? Defolu ürün gönderirler mi?
  • güç kaynağı: ses çıkartır mı? Elektirik kesintisi, dalgalanmasında diğer parçalara zarar verir mi? Sistemi kaldırır mı? (İnternette bulunan güç kaynağı hesaplayıcıları kullanarak 510 vatlık bir güç kaynağının yeterli olduğunu görüyorum fakat konu hakkında bilgisiz olduğum için sorma ihtiyacı hissediyorum.
  • anakart: seçtiğim anakart X570 çip setinin alt sınırlarından bir kart, bu kartı istememin 2 sebebi var. Birincisi Thunderbolt giriş desteği sağlıyor, ikincisi yeni çip seti olduğu için 3000 desteğinin iyi olması. Ama okuduğum başka değerlendirmelere göre 4 bellek slotu kullanıldığında 2600 MHz bellek hızı üstüne çıkılamıyormuş gibi sorunlar var.
  • bellek: bellek hakkında neredeyse hiçbir fikrim yok. İyi bellek nasıl olur, hangi markalar iyidir.
  • SSD: SSD'nin yazma okuma hızları ortalama gibi gözüküyor ve benim için çokça yeterli olucağını düşünüyorum. Fakat güvenilir mi, iyi bir firma mı? Hiç bir fikrim yok.
Önerdiğiniz değişikliler 10.000 lira civarında fiyatı tutarsa çok sevinirim, ama tabii ki çok temel bir hata varsa fiyat önemli olmaksızın önerilerinizi bekliyorum.

Bilgisayarla ilgili olarak herhangi bir estetik kaygım yok. Benim için ekran kartı ve işlemcinin değişmemesi önemli. Görüşlerinizi, deneyimlerinizi, önerilerinizi yazarsanız çok sevinirim. Bu kadar yüksek meblağda iş yaparken insan hata yapmaya çok korkuyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Verilen cevaplara göre ve deneyimlediklerime göre konuyu yenileyeceğim. Sizin herhangi bir sorunuz olursa mutlaka mesaj atmaktan veya bu konun altına sormaktan çekinmeyin.

Sağlıklı kalın.

Son düzenleyen: Moderatör:
X570 gereksiz geldi açıkçası.

Başka konuda şöyle bir sistem yaptı ona bakmanızı öneririm:
(Beyaz)

Şöyle bir şey yaptım incelemenizi öneririm.

ASRock B450 Pro4 modeli Fat1lty benzer hatta aynı mosfet yapısını kullanıyor sanırım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

400 lira daha pahalı ama x570 r7 ye değer bence.
Ryzen 7 edit işlerinde çok yardımcı olacaktır ancak rtx ekran kartlarındaki ray tracing'i de düşünmek lazım.
Birde sinerji güvenilir bir marka kuzenime bilgisayar toplamıştık monitör kargoda hasar görmüş bir hafta içinde trakyaya gelmişti.

X570 gereksiz geldi açıkçası.

Başka konuda şöyle bir sistem yaptı ona bakmanızı öneririm:

Hocam bu yaptığınız sistemin toplam maliyeti ne kadar? Bir de anakart ile nasıl sorunlar yaşabilirim? Yoksa gereksizden kastınız yeterli ve fazla mı?

400 lira daha pahalı ama X570 R7'ye değer bence.
Ryzen 7 edit işlerinde çok yardımcı olacaktır ancak RTX ekran kartlarındaki Ray Tracing'i de düşünmek lazım.
Bir de sinerji güvenilir bir marka kuzenime bilgisayar toplamıştık monitör kargoda hasar görmüş bir hafta içinde trakyaya gelmişti.

Hocam özellikle RTX istiyorum hem Ray Tracing hem, DLSS 2 için. Bu anakart ile bir sorun yaşar mıyım?

X570 pcle express 4.0 ile geliyor.Artısı ekran kartı ,anakart ,işlemci ve ssd niz pcle express 4.0 olursa çok yüksek okuma ve yazma hızlarına erişebilirsiniz.Şuan pcle express 4.0 kullanmasanız bile biraz daha ileriye dönük olur .

X570 pcle express 4.0 ile geliyor.Artısı ekran kartı ,anakart ,işlemci ve ssd niz pcle express 4.0 olursa çok yüksek okuma ve yazma hızlarına erişebilirsiniz.Şuan pcle express 4.0 kullanmasanız bile biraz daha ileriye dönük olur .

O zaman bu anakart ile kalıyorum. Güç kaynağı ve bellek hakkında bir öneriniz var mı?

Anakart olarak gigabyte x570 aoruous elite öneririm faka bu anakart ta WiFi lıcısı yok sizin anakart hakkında pek bilgim yok fakat ekstradan alıcı almanız gerekir(150-200Tl).Sizin anakart hakkında pek bilgim olmadığı için söylüyorum. Bellekler güzel kalabilir. Güç kaynağını sertifikalı almanızı öneririm. 700W yeterli fakat 80+ sertifikalı bir güç kaynağı almanızı öneririm.
Güç kaynağınız da 80+ sertifikalılıymış. Alınabilir.
Anakart tan yaklaşık 400 lira ucuzladığı için kaliteli bir adaptör alabiliyorsunuz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı