1000TL Bisiklet Önerisi

Burak Koçoğlu

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Uzun süreden sonra buraya yolum düştü diyelim. Bundan sonra daha çok forumda takılacağım inşallah. Konuya gelirsek benim Salcano NG 650 mekanik disk fren bir bisikletim var fakat ben bu bisikletin maşasından ve frenlerinden memnun değilim. Hem daha kaliteli bir maşalı bisiklet hem de hidrolik frenli bir bisiklet arıyorum. Bütçem 1000TL'dir. Önerileriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
1000 TL bütçe ile istediğin özellikte sıfır bir bisiklet bulman çok zor. Bence 1000 TL bütçe ile havalı maşa yada iyi bir yaylı maşa ve iyi bir hidrolik fren seti alırsan gayet iyi olur.

Fren seti olarak bu ikisinden birini tercih edebilirsin. Performans olarak ahım şahım bir fark yok bütçene bağlı ama deore olan modeli alırsan tabi ki daha iyi olur. Bu arada frenler hazır halde geliyor sadece bisiklete takacaksın yani yağıyla falan uğraşmayacaksın.
Shimano BR-M395 Hidrolik Fren Takımı Siyah
Shimano DEORE BL-M596 Hidrolik Fren Takımı Siyah

Maşa olarak madem paran var almışken bir kere havalı maşa al derim. Bu modeli tavsiye ediyorum. Maşayı kullanan bir arkadaşım var ve tam f/p ürünü. Eğer pahalı gelirse 2.el modellere bakabilirsin.
Manitou R Seven (R7) Mrd Amortisör Havalı - Manitou R Seven Mrd Amortisör Havalı - Amortisör-Maşalar

@AeTh9sha Deore fren için rotor değişmesi gerekmez mi? Birde içindeki balatalar aynı olmasına rağmen daha performanslı olur mu? Ne kadar performans ekler? Mesela Deore, BR M355den iyi midir? Sonuç olarak aynı balatalar var. Ve performansa etkisi ne kadardır?

@Mehmet Akif Ersoy
Rotoru niye değiştirmesi gerekiyor?

Performans farkına gelince görünürde bir fark yok gibi gözüküyor ama Deore pistonu Altus pistonundan daha büyük. Bu da yüksek sıkma kuvveti demek. Belki kablosu daha kalındır, daha az kuvvet uygulayarak yüksek iletim sağlar. Deore ya da XT kullanmadan yorum yapamam ama şahsen ben 4 piston olmadıkça ya da soğutucusu olmadıkça freni yükseltmem. Hatta mekaniğin onarımı 2 alyan ile kolaylıkla yapılıyor bu sebepten ötürü Altus hidrolikten BB7'ye geçebilirim. Sonuçta düz yolda kullanıyorum 55 kilo birisi için Deore, XTR fazla gelir. :) Üstelik 4" teker kalınlığıyla birlikte. :D

@Mehmet Akif Ersoy
Rotoru niye değiştirmesi gerekiyor?

Performans farkına gelince görünürde bir fark yok gibi gözüküyor ama Deore pistonu Altus pistonundan daha büyük. Bu da yüksek sıkma kuvveti demek. Belki kablosu daha kalındır, daha az kuvvet uygulayarak yüksek iletim sağlar. Deore ya da XT kullanmadan yorum yapamam ama şahsen ben 4 piston olmadıkça ya da soğutucusu olmadıkça freni yükseltmem. Hatta mekaniğin onarımı 2 alyan ile kolaylıkla yapılıyor bu sebepten ötürü Altus hidrolikten BB7'ye geçebilirim. Sonuçta düz yolda kullanıyorum 55 kilo birisi için Deore, XTR fazla gelir. :) Üstelik 4" teker kalınlığıyla birlikte. :D
Rotor değişir mi bilmiyorum, belki de gerekmez. İnterneten baktım deorede de B01S balata var diye gözüküyor. Ben BRM355 kulanıyorum. Kilo 90 küsür. Ama memnunum. Ama başka bisikletde 4 pistonlu metal denerim o zaman derim ki "Benimkilerin performansı çok az" Ama şuanlık memnunum. Ama hidrolik ile mekaniği denedim hidrolik harika.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı