1000W 80+ PSU önerisi

Şu an için öyle gözüküyor ama üreticiler de buna karşı çözümler için çalışıyordur sanırım. Kişisel olarak; aşırı güç gerektiren yerlerde, pek de çoklayıcı kullanma yanlısı değilim ama çözümler de olabilir. Sonuçta geçiş aşamasındayız. Misal Corsair RMx serisi için kendi çoklayıcılarını süreceğini ifade etmişti.
Elimde corsair rm750x var. Fakat bu dediğim sistem için yetersiz kalacaktır. Minimum 850w gerekiyormuş. RM1000x ti niyetim fakat planlar değişti bu PCI-e 5.0 bağlantısından dolayı. Bekleyip göreceğiz diyelim. Teşekkürler

Şu an için öyle gözüküyor ama üreticiler de buna karşı çözümler için çalışıyordur sanırım. Kişisel olarak; aşırı güç gerektiren yerlerde, pek de çoklayıcı kullanma yanlısı değilim ama çözümler de olabilir. Sonuçta geçiş aşamasındayız. Misal Corsair RMx serisi için kendi çoklayıcılarını süreceğini ifade etmişti.
Merhaba tekrardan. Sabah reddit üzerinde 4090 ların adaptör kabloların eridiği bir kaç resim paylaşıldı. En iyisi yeni psu ları beklemek olucak.

Son düzenleme:
Elimde Corsair RM750X var. Fakat bu dediğim sistem için yetersiz kalacaktır. Minimum 850W gerekiyormuş. RM1000X Ti niyetim fakat planlar değişti bu PCI-e 5.0 bağlantısından dolayı. Bekleyip göreceğiz diyelim. Teşekkürler.

Merhaba tekrardan. Sabah Reddit üzerinde 4090ların adaptör kabloların eridiği birkaç resim paylaşıldı. En iyisi yeni PSU'ları beklemek olacak.

Ne yaptınız hocam topladınız mı PC'yi PSU olarak ne tercih ettiniz acaba
Bende 3080 var ileride 4xxx veya 5xxx serisine yükselteceğim.
Bende TUF Z790 ile i7 13700K sistem dizeceğim.
Alacağım PSU da bu

Hocam sistemi topladım bir tek ekran kartı kaldı onu almadım. Psu olarak asus rog 1000w gold aldım. Bende bir konu açacaktım. Rog 1000w psu ile ilgili. PCIE 5 çıkışı yok bu psu da. 4080 aldığımda beslemek için 2 çıkışı vga dan 1 ini pcıe den aldığım zaman sorun olur mu ? Bu konuda biraz bilgim zayıf kaynakta bulamadım.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    216,9 KB · Görüntüleme: 9
Bu konuda biraz bilgim zayıf kaynakta bulamadım.

O işaretlediğiniz çıkışların 3'ü ve CPU/VGA/PCI-e ile işaretli kısımda bulunan toplam 5 çıkış aynı. Hangisini besleyecekseniz (CPU veya ekran kartı), onun kablosunu takmanız yeterli. Paket içeriginde 2 adet CPU kablosu, 3 adet de PCI-e kablosu olmalı.

O işaretlediğiniz çıkışların 3'ü ve CPU/VGA/PCI-e ile işaretli kısımda bulunan toplam 5 çıkış aynı. Hangisini besleyecekseniz (CPU veya ekran kartı), onun kablosunu takmanız yeterli.

Hocam bende bu ürünü almış bulumaktayım nasıl sağlam ürün sanırım şahsen 6 yıldır aynı markanın 700W ürününü kullanıyorum hatta şu an 3080 takılı onunla kullanıyorum sorun yok.
Bu ürün nasıl sizce

O işaretlediğiniz çıkışların 3'ü ve CPU/VGA/PCI-e ile işaretli kısımda bulunan toplam 5 çıkış aynı. Hangisini besleyecekseniz (CPU veya ekran kartı), onun kablosunu takmanız yeterli. Paket içeriginde 2 adet CPU kablosu, 3 adet de PCI-e kablosu olmalı.
Yani o pcı-e yazılı kabloları bu üç çıkışa takıp diğer ucunu adaptöre taktından sonra ekran kartına bağlıcam hepsi bu kadar. Bir arkadaşım gözümü korkuttu cpu yazıyorsa o çıkışa pcıe takılamaz takarsan sistemi yakarsın gibi.

Hocam bende bu ürünü almış bulumaktayım nasıl sağlam ürün sanırım şahsen 6 yıldır aynı markanın 700W ürününü kullanıyorum hatta şu an 3080 takılı onunla kullanıyorum sorun yok.
Bu ürün nasıl sizce
Fiyatlar gün geçtikçe arttığı için bekleyemedim. Mecburen satın aldım. Hayırlı olsun güle güle kullan dostum.

@Cemalettinbayraktar hayırlı olsun, güzel güç kaynağı. Zaten bu seviyedeki modeller belli bir kalitenin üzerinde oluyor. ATX 3.0 desteği olması da ekstrası.

@canerozer arkadaşınız pek doğru söylememiş. Modüler güç kaynaklarının pek çoğunda aynı sistem kullanılır. Sadece bağladığınız kabloya dikkat etmeniz yeterli, hangi pinlere hangi voltajların gideceği o kablolar sayesinde düzenleniyor. Montajdan esnasında üretici talimatlarına dikkat ederseniz, bir sıkıntı olmaz.

Misal alttaki RM850x'in soketleri ki onda da özellikle sol üstten 3. soket tek başına PCI-e/CPU olarak işaretli, tabii sağ alttaki 4 sokette aynı şekilde;
corsair-rmx-series-rm850x-850w-80-gold-siyah-full-moduler-135mm-fanli-psu-1-ad7e26.jpg

Son düzenleme:
Yani o PCI-e yazılı kabloları bu üç çıkışa takıp diğer ucunu adaptöre taktından sonra ekran kartına bağlayacağım hepsi bu kadar. Bir arkadaşım gözümü korkuttu CPU yazıyorsa o çıkışa PCI-e takılamaz takarsan sistemi yakarsın gibi.

Fiyatlar gün geçtikçe arttığı için bekleyemedim. Mecburen satın aldım. Hayırlı olsun güle güle kullan dostum.

Nereden hangi marka PSU aldınız hocam
Ben iventustan 1200W FSP aldım 6K fiyata

@Cemalettinbayraktar hayırlı olsun, güzel güç kaynağı. Zaten bu seviyedeki modeller belli bir kalitenin üzerinde oluyor. ATX 3.0 desteği olması da ekstrası.

@canerozer arkadaşınız pek doğru söylememiş. Modüler güç kaynaklarının pek çoğunda aynı sistem kullanılır. Sadece bağladığınız kabloya dikkat etmeniz yeterli, hangi pinlere hangi voltajların gideceği o kablolar sayesinde düzenleniyor.

Misal alttaki RM850X'in soketleri ki onda da PCI-e/CPU olarak işaretli;
Eki Görüntüle 1656415

Teşekkürler hocam FSP kalitesi + 1200W görünce alayım dedim umarım sorun yaşamam
Zaten gelince bendekini söküp onu takacağım 3080 ile 2 ay civarı kullandıktan sonra yeni i7 13700Klı sistem toplayacağım için ona takacağım bakalım hayırlısı inşallah ekran kartı sonrası PSU derdi de kalktı ortadan diyelim :)

@canerozer arkadaşınız pek doğru söylememiş. Modüler güç kaynaklarının pek çoğunda aynı sistem kullanılır. Sadece bağladığınız kabloya dikkat etmeniz yeterli, hangi pinlere hangi voltajların gideceği o kablolar sayesinde düzenleniyor. Montajdan esnasında üretici talimatlarına dikkat ederseniz, bir sıkıntı olmaz.

Misal alttaki RM850x'in soketleri ki onda da özellikle sol üstten 3. soket tek başına PCI-e/CPU olarak işaretli, tabii sağ alttaki 4 sokette aynı şekilde;
Eki Görüntüle 1656415
Çok teşekkürler bilgi için. Pcıe vga yada cpu girişine pcıe kablosu takıp ekran kartına bağladıktan sonra sorun yok. Sanırım arkadaşım belki de bunu demek istedi bende emin değilim. Sizin dediğiniz gibi cpu kablosunu ekran kartına bağlarsan problem yaşarsın. Fakat bu çıkışlara pcıe takıp ekran kartına doğru kabloyu taktığımda herhangi bir sorun olmuyor. Önemli olan doğru kablo. Çok teşekkürler.

Nereden hangi marka PSU aldınız hocam
Ben iventustan 1200W FSP aldım 6K fiyata

Teşekkürler hocam FSP kalitesi + 1200W görünce alayım dedim umarım sorun yaşamam
Zaten gelince bendekini söküp onu takacağım 3080 ile 2 ay civarı kullandıktan sonra yeni i7 13700Klı sistem toplayacağım için ona takacağım bakalım hayırlısı inşallah ekran kartı sonrası PSU derdi de kalktı ortadan diyelim :)
Ben Asus rog 1000w gold aldım. Memnunum sorunsuz bir psu fakat önceki nesil. Buranın konusu değil ama 13700K ultra ısınıyor falan gibi benim baya gözümü korkuttular. H150İ kullanıyorum ve balanced ayarda. 55 60 arası sıcaklığı. Tek tavsiyem z690 bir ana kart alacak olursan aklında bulunsun, 12. nesil bir işlemci ile bios güncellemesi yaptıktan sonra 13. nesil işlemci kullanabiliyorsun. Yoksa görüntü alamıyorsun. Son olarak ana kartınla uyumlu bir ram bul. Corsair DDR5 ram kesinlikle tavsiye etmiyorum. Acayip mağdur edildim. Halada sorunum çözülmedi icue yazılım ram leri görmüyor. Tekrardan hayırlı olsun.

Son düzenleme:
Çok teşekkürler bilgi için. PCI-e VGA'ya da CPU girişine PCI-e kablosu takıp ekran kartına bağladıktan sonra sorun yok. Sanırım arkadaşım belki de bunu demek istedi bende emin değilim. Sizin dediğiniz gibi CPU kablosunu ekran kartına bağlarsan problem yaşarsın. Fakat bu çıkışlara PCI-e takıp ekran kartına doğru kabloyu taktığımda herhangi bir sorun olmuyor. Önemli olan doğru kablo. Çok teşekkürler.

Ben ASUS ROG 1000W Gold aldım. Memnunum sorunsuz bir PSU fakat önceki nesil. Buranın konusu değil ama 13700k Ultra ısınıyor falan gibi benim bayağı gözümü korkuttular. H150i kullanıyorum ve balanced ayarda. 55 60 arası sıcaklığı. Tek tavsiyem Z690 bir anakart alacak olursan aklında bulunsun, 12. nesil bir işlemci ile BIOS güncellemesi yaptıktan sonra 13. nesil işlemci kullanabiliyorsun. Yoksa görüntü alamıyorsun. Son olarak ana kartınla uyumlu bir RAM bul. Corsair DDR5 RAM kesinlikle tavsiye etmiyorum. Acayip mağdur edildim. Halada sorunum çözülmedi iCUE yazılım RAM'leri görmüyor. Tekrardan hayırlı olsun.

Hocam alacağım sistem şunlar kararlaştırdım artık.

Intel Core i7 13700K 3.4GHz 30 MB​

ASUS TUF Gaming Z790-Plus Wi-Fi 7200MHz(OC) DDR5​

NZXT Kraken X73 RGB RL-KRX73-R1 360 mm​

RAM olarak da bu var aklımda şu an.

5 sene G.Skill Ripjaws 8 GB CL15 3000MHz.
1 senedir de.

Crucial 8 GB (2x8GB) Ballistix 3200MHz​

kullanıyorum​

Kingston 32GB(2x16GB) FURY Beast RGB 6000Mhz CL36 DDR5

Yeni konular

Geri
Yukarı