1024x768 Çözünürlüğü Yükseltmek

Çözüldü mü?
Bayağı geç gördüm, üzgünüm bunun için. Hayır, çözülmedi. Format da attım fakat tık yok. Sonradan öğrendim ki sorun ekran kartının sürücüsünde değil, monitör sürücüsünde. O AIDA64 ile ilgili yazdığım yazıda bundan şüphelenmeye başlamıştım ve şüphelerimi doğruladım. Bilgisayar monitörümü tanımıyor. Sürücüler, sürücü hangi donanıma aitse o donanımı bilgisayara tanıtmak ve bilgisayarla düzgün bir iletişim kurmasını sağlamak için var. Elimde Casper M2288 monitör sürücüsü olmadığı için monitörümü asla bilgisayara tanıtamıyorum. Bir de şöyle bir saçmalık var ki Casper'ın kendi sitesinde de sahip olduğum ürünün sürücüsü yok, monitörün kutusundan sürücü CD'si falan da çıkmadı. Anlayacağın şu anda ortada sırf sürücü olmadığı için ürün çöp oldu.

Monitörü ilk aldığımda bilgisayar monitörü tanıyabiliyordu, aylarca sorunsuz bir şekilde kullandım, fakat ne oldu da tanımamaya başladı orasını ben de bilmiyorum. Tahminim ekran kartı sürücüsünü güncelledikten sonra bir şekilde monitör sürücüsü işlevini yitirdi, belki yeni ekran kartı sürücüsüyle uyumlu bir şekilde çalışmayı bıraktı, bir şeyle falan çakıştı, ondan beridir de devam ediyor zaten. Param olsa yeni monitör alırdım da 2 senedir maalesef bu çöpe bağlıyım. 2 senedir NVIDIA Denetim Masasından oluşturduğum özel çözünürlüklerle idare ediyorum.

Bu konu üzerine bir konu daha açmıştım, orada ''USB girişine bir şey taktığınızda bilgisayardan 'dıdıdı' diye bir ses gelir ya, o bende bazen oluyor ve durduk yere USB girişine bir şey taktığınızdaki ses geldiğinde monitörüm bilgisayara tanınıyor, çözünürlükleri rahatlıkla kullanabiliyorum, USB girişinden bir şey çıkardığınızdaki ses geldiğinde bilgisayarıma tanınan monitörüm gidiyor, tekrar 1024x768'e mahsur kalıyorum ve bunların hepsi rastgele gerçekleşiyor, hiç ummadığım bir anda.'' diye bir şeyden bahsetmiştim, ilginç bir şekilde bu hâlen devam etmekte ve bunun da neden yaşandığını bilmiyorum. Casper pişmanlıktır, tek diyeceğim bu.

İşin kötü kısmı da üstteki yazdığım durum online oyun oynarken de başıma gelebiliyor ve bu başıma geldiğimde monitörün görüntüsü gidiyor, siyah ekran giriyor, siyah ekranın bitmesi 10 saniye sürüyor ve görüntü tekrar geliyor. Çözünürlükleri değiştirebiliyorum bu olunca, iyi hoş da online oyun oynarken bu olunca o 10 saniyelik süre zarfında rakibime ölüyorum ve kaç defa yaşadım bu durumu, bayağı sinir bozucu bir şey.

Bir de monitör çok tozlandığı için nemli bir bezle silme kararı almıştım ve bunu yaptıktan sonra ekranda sarı bir çizgi belirdi, bildiğin dikey sarı bir çizgi ve 2 senedir var. Böyle. Casper gerçekten çok rezil ürünler yapıyor, zaten bir daha da Casper'ın herhangi bir ürününü asla almam.

Geri
Yukarı