Çözüldü 1035G1 ve MX350 sistem tüm oyunlarda kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11
Daha fazla  
Merhaba,
  • Cihaz modeli: Acer Aspire 5 A515 55G.
  • İşlemci: Core i5 1035G1.
  • RAM: Kingston 8 GB 2666MHz CL19.
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce MX350 2 GB GDDR5.
  • SSD: Kingston 512 GB.
  • İşletim sistemi: Windows 11 Pro.
Özelliklerinde bir cihaza sahibim. MX350 ekran kartı ile girdiğim tüm oyunlar aralıklar ile inanılmaz donuyor. Örneğin bir dakika donmadan oynuyorum, ardından 3-4 dakika boyunca donarak oynuyorum. Bu periyotlar halinde ilerliyor. İnanılmaz bir kasma oluyor bu üç dört dakikalık esnalarda. Hal böyle olunca, oynadığım oyunlar da düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunlar olduğu için ikinci ekran kartım Intel ıris Xe ile oyunları oynamak zorunda kalıyorum.

Call of Duty 2'yi MX350 ekran kartım ile oynayamıyorum örneğin. Intel ile açıyorum. Format da attım, düzelmedi. Bunun dışında bir önerisi olan var mı? Bilgisayarı satın aldığım ilk dönemler gayet güzel oynuyordum tüm oyunları, GTA V dahil akıcı şekilde oynatıyordu. Şimdi Call of Duty 2 dahi oynayamıyorum. Bu sorun kronik sanırım. Technopat'ta birkaç konuya daha rastladım, aynı modeli kullanıp aynı sorunu yaşayan kişilerdi. Bir çözüm bulamamışlar, bu sebepten ötürü yeni konu açmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben fan temizliği ve termal macun değişimini yaptırayım öyleyse.
Oyunu kapattıktan sonra Windows da 1-2 dk boyunca ağırlaşıyor. Sonra düzeliyor. Oyun içi değerler bu şekilde. İlk fotoğraf oyun donmaya başladığında aldığım değerler. İkincisi kasmıyorken aldığım değerler. Üçüncüsü ise kasma başlamadan hemen önce aldığım değerler.
Eki Görüntüle 1587082Eki Görüntüle 1587081Eki Görüntüle 1587080

CPU 90 üzerine çıktığında kendini kısmaya başlıyor bu yüzden de FPS kaybı yaşıyorsunuz. 2. resimde ki sıcaklıklar normal olduğu için yüksek FPS değerlerine çıkıyor cihaz. Macun değişimi ve fan temizliğinden sonra cihaz eski performansına dönecektir.

Fan temizliğini 3-4 ayda bir macun değişikliğini de yılda 1 defa yapmaya özen gösterin.
Ben fan temizliği ve termal macun değişimini yaptırayım öyleyse.
Oyunu kapattıktan sonra Windows da 1-2 dk boyunca ağırlaşıyor. Sonra düzeliyor. Oyun içi değerler bu şekilde. İlk fotoğraf oyun donmaya başladığında aldığım değerler. İkincisi kasmıyorken aldığım değerler. Üçüncüsü ise kasma başlamadan hemen önce aldığım değerler.
Eki Görüntüle 1587082Eki Görüntüle 1587081Eki Görüntüle 1587080

CPU 90 üzerine çıktığında kendini kısmaya başlıyor bu yüzden de FPS kaybı yaşıyorsunuz. 2. resimde ki sıcaklıklar normal olduğu için yüksek FPS değerlerine çıkıyor cihaz. Macun değişimi ve fan temizliğinden sonra cihaz eski performansına dönecektir.

Fan temizliğini 3-4 ayda bir macun değişikliğini de yılda 1 defa yapmaya özen gösterin.

Çözüm
İkinize de çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Gün içerisinde termal macun değişimi ve fan temizliğini yaptıracağım. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa diye sonuçları da buraya yazar ardından çözüm olarak işaretlerim yanıtınızı. Tekrardan çok sağ olun.

Geri
Yukarı