10400F sistem vs. 3500X sistem

Shyinx

Hectopat
Merhabalar, bilgisayarım AM3 sistem üzerine kurulu. İşlemciyi değiştirmem gerekiyordu ancak bunun için RAM ve Anakartı da değiştirmem gerekiyor. Soğutucu alıp FX 6300'ü 4.7 GHz'de kullanmaya bir süre devam ettim ancak yine de performans çok yetersiz, tabi 10 yaşında işlemci için iyi bile.
Şimdi ya 10400F'li ya da Ryzen 5 3500X'li sistem düşünüyorum. İkisi için de başta 8 GB RAM alacağım sonra çift kanal olması için hızlıca ikinci bir 8 GB RAM de ekleyeceğim. İkisini de sahip olduğum soğutucu ile kullanacağım, stok soğutucularından çok daha iyi. Yani bildiğim kadarıyla Intel'in stok soğutucuları daha kötü ancak bir fark olmayacak çünkü elimde zaten ikisinin stok soğutucusundan da daha iyi seviyede bir harici soğutucu var.

AMD Ryzen 5 3500X sistem şu şekilde:
Asus Prime B450M-A
AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz
G.Skill RipjawsV 8GB 3600MHz

Intel Core i5 10400F sistem de şu şekilde:
MSI B460M Pro
Intel Core i5 10400F 2.9GHz
Kingston HyperX Fury 8GB 3000MHz

Sistemlere hızlıca ikinci RAM ve NVMe SSD almayı planlıyorum.

Öte yandan acelem olmadığı için Ryzen 3 5100 ya da 5300X gibi yeni nesil AMD işlemcileri de düşünüyorum.
Şimdi değerli vaktinizi rica ederek kilit sorularımı soruyorum:
  • B450 Anakartlar AMD Ryzen 5000 serisi işlemcileri destekleyecekler mi?
  • B450 ve B460 Anakartlar belirttiğim işlemcilerle O.C. destekliyor mu? (Elimdeki PSU yeterli ve iyi sayılabilecek bir harici soğutucum var.)
  • Bu işlemcilerde, AMD'yi bilmiyorum ancak Intel'de çarpan kilidi açık ibaresi yok. Ben yine de O.C. yapılabiliyor diye biliyorum, kilit açık ya da değil ne değişiyor? Gerçekten O.C. yapılabiliyor mu yine de?
  • AMD Ryzen 3 5100 ya da 5300X hakkında bilgi var mıdır?
  • Bu sistemlerdeki belirttiğim Anakartlarda NVMe desteği var mıdır?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi günler.

B450 Anakartlar AMD Ryzen 5000 serisi işlemcileri destekleyecekler mi?
Evet.
B450 ve B460 Anakartlar belirttiğim işlemcilerle OC destekliyor mu?
B460 desteklemiyor. Zaten 10400F'in çarpan kilidi açık değil.
Gerçekten OC yapılabiliyor mu yine de?
Yapılmıyor.
Bu sistemlerdeki belirttiğim anakartlarda NVMe desteği var mıdır?
İkisinde de NVMe desteği var.

10400F olanı tavsiye ederim.

Merhabalar, bilgisayarım AM3 sistem üzerine kurulu. İşlemciyi değiştirmem gerekiyordu ancak bunun için RAM ve anakartı da değiştirmem gerekiyor. Soğutucu alıp FX 6300'ü 4.7 GHz'de kullanmaya bir süre devam ettim ancak yine de performans çok yetersiz, tabii 10 yaşında işlemci için iyi bile.
Şimdi ya 10400F'li ya da Ryzen 5 3500X'li sistem düşünüyorum. İkisi için de başta 8 GB RAM alacağım sonra çift kanal olması için hızlıca ikinci bir 8 GB RAM'de ekleyeceğim. İkisini de sahip olduğum soğutucu ile kullanacağım, stok soğutucularından çok daha iyi. Yani bildiğim kadarıyla Intel'in stok soğutucuları daha kötü ancak bir fark olmayacak çünkü elimde zaten ikisinin stok soğutucusundan da daha iyi seviyede bir harici soğutucu var.

AMD Ryzen 5 3500X sistem şu şekilde:
Asus Prime B450M-A
AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz
G.Skill RipjawsV 8GB 3600MHz

Intel Core i5 10400F sistem de şu şekilde:
MSI B460M Pro
Intel Core i5 10400F 2.9GHz
Kingston HyperX Fury 8GB 3000MHz

Sistemlere hızlıca ikinci RAM ve NVMe SSD almayı planlıyorum.

Öte yandan acelem olmadığı için Ryzen 3 5100'ya da 5300X gibi yeni nesil AMD işlemcileri de düşünüyorum.
Şimdi değerli vaktinizi rica ederek kilit sorularımı soruyorum:
  • B450 anakartlar AMD Ryzen 5000 serisi işlemcileri destekleyecekler mi?
  • B450 ve B460 anakartlar belirttiğim işlemcilerle O.C. Destekliyor mu? (Elimdeki PSU yeterli ve iyi sayılabilecek bir harici soğutucum var.)
  • Bu işlemcilerde, AMD'yi bilmiyorum ancak Intel'de çarpan kilidi açık ibaresi yok. Ben yine de O.C. Yapılabiliyor diye biliyorum, kilit açık ya da değil ne değişiyor? Gerçekten O.C. Yapılabiliyor mu yine de?
  • AMD Ryzen 3 5100'ya da 5300X hakkında bilgi var mıdır?
  • Bu sistemlerdeki belirttiğim anakartlarda NVMe desteği var mıdır?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi günler.

1. B450 anakartlara 2021 başı 5000 serisi desteği gelecek.
2. 3500X ile OC yapabilirsiniz ama 10400F ile yapamazsınız.
3. Hayır çarpan kilidi kapalıysa yapamazsın.
4. Belli değil ne zaman geleceği.
5. Evet ikisinde de M.2 desteği bulunuyor.

10400F daha güçlü bir işlemcidir bu arada onu öneririm.

Son düzenleme:
  • B450 Anakartlar AMD Ryzen 5000 serisi işlemcileri destekleyecekler mi?
  • B450 ve B460 Anakartlar belirttiğim işlemcilerle O.C. destekliyor mu? (Elimdeki PSU yeterli ve iyi sayılabilecek bir harici soğutucum var.)
  • Bu işlemcilerde, AMD'yi bilmiyorum ancak Intel'de çarpan kilidi açık ibaresi yok. Ben yine de O.C. yapılabiliyor diye biliyorum, kilit açık ya da değil ne değişiyor? Gerçekten O.C. yapılabiliyor mu yine de?
  • AMD Ryzen 3 5100 ya da 5300X hakkında bilgi var mıdır?
  • Bu sistemlerdeki belirttiğim Anakartlarda NVMe desteği var mıdır?
1. 2021’in başında veya ona yakın bir tarihte destek gelecek diye biliyorum, yani şimdilik yok.

2 ve 3. B450 ile yapabilirsin ancak Intel ile yapamazsın, Z490 ve çarpan kilidi açık bir işlemci gerekiyor. Bu arada seçtiğin B450 kötü, istesen bile doğru düzgün O.C yapamazsın. Mosfet soğutucuları olan ve VRM’ları bu iş için yeterli olan B450M S2H var.

4. O işlemcilerle ilgili bilgim yok ama bir haber duymadım.

5. İkisinde de var.

10400F ezer geçer.

@tirabzonun_kaymagi
Elimdeki soğutucu 120 mm tek fanlı sıvı soğutucu kadar performanslı. Şimdi Ryzen 5 3500X'e O.C. yapsak daha yüksek performans elde edemez miyim?
Soğutucum 2600X'in stok soğutucusunun 82 dereceye ulaştığı şartlarda bendeki soğutucu 64 derecede sabitleniyor.
Bir diğer sorum da şimdi Intel'de Turbo Boost teknolojisi var, bu teknoloji sıcaklık yeteri kadar iyi seviyede kalırsa tüm çekirdeklerde aktifleşir mi? Yani çarpan kilidi açık olmadığı için O.C. yapamıyoruz, peki Turbo Boost'un çalışma frekanslarını ya da hangi çekirdeklere uygulanacağını ayarlayabiliyor muyuz? Ya da otomatik ayar zaten yapmamız gerekeni yapacak mı? Kısacası stok soğutucu yerine harici soğutucuyu takınca Turbo Boost daha iyi çalışır mı?
Kusura bakmayın uzun oldu soru, cevap için şimdiden çok teşekkürler.
@Pctoplama35 @enonertetanem cevaplarınız için çok teşekkürler.
@tirabzonun_kaymagi bir sorum daha var. Şimdi Anakart 2933 MHz RAM destekliyor, işlemci de 2666 MHz destekliyor. 3000 MHz aldığımda Anakartın desteklediği 2933 MHz'de kullanabilecek miyim yoksa 2666 MHz'in üzerine asla çıkamaz mıyım?

Son düzenleme:
@tirabzonun_kaymagi
Elimdeki soğutucu 120 mm tek fanlı sıvı soğutucu kadar performanslı. Şimdi Ryzen 5 3500X'e O.C. yapsak daha yüksek performans elde edemez miyim?
Soğutucum 2600X'in stok soğutucusunun 82 dereceye ulaştığı şartlarda bendeki soğutucu 64 derecede sabitleniyor.
Bir diğer sorum da şimdi Intel'de Turbo Boost teknolojisi var, bu teknoloji sıcaklık yeteri kadar iyi seviyede kalırsa tüm çekirdeklerde aktifleşir mi? Yani çarpan kilidi açık olmadığı için O.C. yapamıyoruz, peki Turbo Boost'un çalışma frekanslarını ya da hangi çekirdeklere uygulanacağını ayarlayabiliyor muyuz? Ya da otomatik ayar zaten yapmamız gerekeni yapacak mı? Kısacası stok soğutucu yerine harici soğutucuyu takınca Turbo Boost daha iyi çalışır mı?
Kusura bakmayın uzun oldu soru, cevap için şimdiden çok teşekkürler.
@Pctoplama35 @enonertetanem cevaplarınız için çok teşekkürler.
@tirabzonun_kaymagi bir sorum daha var. Şimdi Anakart 2933 MHz RAM destekliyor, işlemci de 2666 MHz destekliyor. 3000 MHz aldığımda Anakartın desteklediği 2933 MHz'de kullanabilecek miyim yoksa 2666 MHz'in üzerine asla çıkamaz mıyım?
3500X'i O.C etmenin ne gereği var ben anlamadım zaten yeni nesil ile yenileyeceğini belirtmişsin neden risk alıyorsun O.C ederek gayet yeterli düzeyde bir işlemci ayrıca 3500X gereksiz bir hamle olur. Turbo Boost ile sıcaklığın arasında bağlantıyı kuramadım hangi çekirdeklere uygulanacağını ayarlayamazsın bunlar karpuz çekirdeği değil ki azizim.

Geri
Yukarı