10400F vs 3600

Neden? Intel'in anakartı ile Ryzen'in fanı arasında çok fark var ya.

Anakartı dediğiniz benzer fiyatlarda olan anakartlar genelde benzer VRM yapısı ve benzer PCB ve VRM sıcaklıklarında olabilecek benzer güçte anakartlar hatta H410 chipset anakartlarda CPU VRM sayısı da bayağı fazla gibi giriş seviyesi bir anakarta göre ama yine de fark etmez anakart konusu çünkü hepsinde 2666 MHz kullanmış olman senin performansı etkileyecek ve çok da güç isteyen bir işlemci değil 10400F ve tabii AMD'nin anakartı dediğinizin A320 chipset olmadığını var sayıyorum benzer VRM yapısındaki anakartlar benzer fiyatta. Stok soğutucu yeterliliği konusunda şu testten bakabilirsin ama 1350 TL'ye B550 seviyesinde anakart almak yerine Z490-A PRO gibi bir anakart alamıyorsan ve 2666 MHz CL 12 gibi değerlere düşürmekle uğraşmayacaksan direkt 3600 + Pro4 + stoklarda kaldıysa T6 Ultra alıp geçebilirsin.
Ve soğutucu.

Bütçe yeterli değilse S2H de düşünülebilir ama VRM olarak baya kötü.

Daha fazla Core/Thread.

Sadece onlara bakılarak alınacaksa şunu öneririm. 😎
Bu arada yazılım işini öyle çok işlemci gerektiren bir iş de sayılmaz yani laptop kullanıcılarında bile 2/4 çekirdekli i3'lü MacBook kullanıyorlar genelde.

EDİT: 10400F de 6/12.

Ezber ve yine ezber, bana R5 3600'ün daha fazla Core/Thread'e sahip olduğunu kanıtlayınız.
Çaba sarfetmeyiniz, kendisi "R5 2600 6/12, 10100'den iyi." diyordu.

Oyun ve yazılım için olacak. Sizce hangisi?

1660 Super ile kullanacağım.
Yanlış bir karşılaştırma olabilir. Sonuç olarak 1600₺ ile en iyi işlemci hangisidir?

Oyun oynarım, render alirim veya program kullanırım diyorsanız 3600.
Oyun oynarım gerisi önemli değil diyorsanız 10400F.

AMD tarafında anakart daha ucuz ve RAM'leri daha yüksek frekansta kullanabilirsiniz. Ustelik iyi bir stok soğutucu ile OC yapma şansınız var.

Intel tarafında anakartlar daha pahali lakin 10400F'in tekli çekirdek performansı daha yüksek.

3600 cok güçlü bir işlemci olsa bile voltaj dengesizliği ve aşırı ısinma sorunu var.

Benim oyum 10400F'den yana.
Hep Ryzen sıktı artık 😀

@Adem Yıldız_ hocam ısınma sorununu biraz araştırdım anakarttan fazla voltaj almasıymış, bu voltaj undervolt ile düşürülüyor ve dereceleri de aşağıya çekiyor. Bu voltaj düşürme işlemi garanti kapsamında mı acaba, biliyor musunuz?
Yorumunuz için teşekkür ederim.
@Negan Smith olabilir.
3200MHz 16 GB (2x8) RAM var. Bunun performansını da tam olarak kullanmak istiyorum. İntel tarafında buna uygun, en ucuz ve kaliteli anakart hangisidir?

@Adem Yıldız_ hocam ısınma sorununu biraz araştırdım anakarttan fazla voltaj almasıymış, bu voltaj undervolt ile düşürülüyor ve dereceleri de aşağıya çekiyor. Bu voltaj düşürme işlemi garanti kapsamında mı acaba, biliyor musunuz?
Yorumunuz için teşekkür ederim.
@Negan Smith olabilir.
3200MHz 16 GB (2x8) RAM var. Bunun performansını da tam olarak kullanmak istiyorum. Intel tarafında buna uygun, en ucuz ve kaliteli anakart hangisidir?

3600, voltaj dengesizliği olan bir işlemci.
UV yapmak zorunda değilsiniz.
Garanti kapsamında mi bilmiyorum.
Yanlış bir şey soyleyip sizi yanıltmak istemem.
İyi bir stok soğutucu alana kadar CBP kapatırsanız, kasanız da mesh yapidaysa kesinlikle sıcaklık sorununuz olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı