10400F'ten 11700Kf'ye geçilir mi?

MangrenTR

Hectopat
Selam arkadaşlar, 10400F'ten 11700Kf'ye geçiş yapmayı planlıyorum hatta az sonra siparişi vereceğim.
HB'de 5199₺ 11700kf, fiyatı öncelikle uygun mudur?

Sistemimi yoğun olarak video edit, Photoshop ve Illustrator üzerine kullanıyorum.
Ara ara oyunlar da oynuyorum, şu anki işlemcim yetersiz kalıyor gibi hissediyorum.
Geçmek mantıklı mıdır?
Ne gibi bir performans artışı olur?
Başka öneriniz var mı?

Son olarak arthic Freezer 34 e-Sports Duo soğutucuya sahibim.
Bu soğutucuyla ilgili daha önce de başlık açmıştım fakat bazı yerlerde de soğutucunun 11700Kf'yi soğutamayacağını söyleyenler oldu.
10400F ile stress testinde 60 dereceyi geçmiyor.
Kasa hava akışımda gayet iyi, bilgisi olanlar net bir şekilde beni aydınlatabilir mi?

Çok teşekkür ederim.

Gigabyte Z490 Gaming X
Thermaltake 32 GB 4000MHz RAM.
RTX 3070.
2K 165Hz monitörüm mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam,bende 10400 f sonrasi 11700 kf düşünüyorum
Biraz arastirdim bu yüzden,6 cekirdek 8 oluyor Turbo bosstu 10400f in 4.00 11700 kf nin 4.50 11. Nesil pcie4 destekli
10400 f den 11700kf geçiş yapmis arkadaslar varsa bilgilendirirse bende cok mutlu olurum

Evet soğutucu yetersiz kalır.

Hocam soğutucunun testlerini izlediğim zaman YouTube üzerinden sorun gözükmüyor hatta 240 sıvı soğutmalarla kafa kafaya performans gösteriyor.
Daha önce kullandığınız için mi bu şekilde bir yorum yaptınız.
İşlemci siparişini verdim bir de soğutucuya bütçe ayırmak istemiyorum.

Çok mantıklı bir yükseltme olacaktır. Hayırlı olsun.

Çok teşekkür ederim, siparişi verdim bekliyoruz. :)

Hocam soğutucunun testlerini izlediğim zaman YouTube üzerinden sorun gözükmüyor hatta 240 sıvı soğutmalarla kafa kafaya performans gösteriyor.
Daha önce kullandığınız için mi bu şekilde bir yorum yaptınız.
İşlemci siparişini verdim bir de soğutucuya bütçe ayırmak istemiyorum.

Çok teşekkür ederim, siparişi verdim bekliyoruz. :)

İşlemciyi eğer stok ayarda kullanacaksan yeterli gelebilir ama hızaşırtma yapılacaksa ki bu anakart bu işlemciyle yapmamak olmaz sıvı soğutma ihtiyacı olacaktır o izlediğiniz testler de büyük ihtimal stok hızlarda yapılmıştır.

Hocam,kullanmaya basladiginizda , özellikle oyunlardaki performans farkini burda paylasirmisiniz

Hocam şimdi elime ulaştı termal macunu bekliyorum hemen takıp seve seve testler yapıp atarım buraya.

Dosya Ekleri

• 117k.jpg
    117k.jpg
    216 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Hayırlı olsun, güle güle kullanin

Hocam,bekliyoruz :)

Hocam selamlar kusura bakmayın şehir dışındaydım, 1 haftadır Steam indirimlerinin gelmesi ile birlikte birçok oyunu deneyimleme fırsatım oldu.

11700KF'yi Arthic Freezer 34 eSports DUO Kule Soğutma ile kullanıyorum stres testlerinde 92 dereceleri görüyor fakat oyunlar için ortalama 70 derecelerde sıcaklığı tutabiliyor.

Öncelikle aktif olarak Adobe programlarını kullanıyorum mükemmel bir performans farkı var 10400F'e göre.

Oyunlar ile ilgili deneyimlediklerimi paylaşmak istiyorum:

RTX 3070
11700KF
THERMALTAKE 32GB 4000MHZ
Z490 GAMING X GIGABYTE

Forza Horizon 4 2K Max Ayarlar: 110-120 FPS

Mafia Definitive Edition 2K Max Ayarlar: 90-100 FPS

GTA 5 2K Max Ayarlar: 115 FPS (10400F'e göre ortalama 15-20 FPS daha yüksek)

Özellikle dikkat çekmek istediğim 2 oyun var.
AC Valhalla ve AC Origins.

Öncelikle AC Valhalla'yı 2K ULTRA 10400F ile oynadığım zaman yoğun şehirleşmenin olduğu yerlerde 10400F darboğaz yapıyordu, anlık FPS düşüşleride yaşıyordum.
Bu sorunu grafik ayarlarından FSR'yi bir kademe açarak çözmüştüm.

11700KF ile denediğim zaman FSR açmayı bırakın en ağır şartlarda dahi hiçbir düşüş olmadan Max ayarlarda oynayabiliyorum.

Aynı şekilde AC Origins'i 10400F ile oynarken özellikle kuzeyde İskenderiye şehrinin yoğun yapıları 10400F'in kullanımını bir anda %100'e çekiyor darboğaz yapıyordu.
11700KF ile hiçbir sorun yaşamadım.

AC Origins 2K Max Ayarlar: Yoğunluğun yüksek olduğu şehirler: 75-85 FPS - Yoğunluğun az olduğu manzaralar çöller gibi alanlar: 120-140 FPS alıyorum.

Son olarak Witcher 3'ü denedim, ondada RT açık değilken hiçbir sorun olmuyor en üst ayarlarda akıcı bir şekilde oynayabiliyorum.
Grafikleri RT'ye çekince yanlış hatırlamıyorsam 2K'da 40-50 FPS alıyordum.

Başka denememi istediğiniz oyun varsa ya da karşılaştırma yapacak arkadaşlar varsa Steam'da sahip olduğum oyunları paylaşıcam.
İsteyen olursa performans testleri yapabilirim.

1689020001077.png

Geri
Yukarı