1050 Ti Fortnite düşük FPS

EslLarg

Hectopat
Arkadaşlar, 2 senedir 1050 Ti, i5-7400, 8 GB 2400MHz'lik bilgisayarımı kullanıyorum. Son 1 senedir oyunlarda biraz FPS düşüklüğü hissediyorum, 20 FPS kadar. İnternette benimle aynı ayarlarda, aynı donanımda FPS testi çeken kanallarda FPS ortalama 120 160 arasındayken bende bazen 80'e kadar düşüyor. En fazla 150 görebiliyorum, bu sorunu nasıl çözebilirim?

Üstelik videoda izlediklerim 1920X1080'de oynarken, ben 1600X900 çözünürlükte oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, 2 senedir 1050 Ti, i5-7400, 8 GB 2400MHz'lik bilgisayarımı kullanıyorum. Son 1 senedir oyunlarda biraz FPS düşüklüğü hissediyorum, 20 FPS kadar. İnternette benimle aynı ayarlarda, aynı donanımda FPS testi çeken kanallarda FPS ortalama 120 160 arasındayken bende bazen 80'e kadar düşüyor. En fazla 150 görebiliyorum, bu sorunu nasıl çözebilirim?

Üstelik videoda izlediklerim 1920X1080'de oynarken, ben 1600X900 çözünürlükte oynuyorum.

Kart artık eskidi fakat yine siz son Driver'ı kurduğunuzdan emin olun. Ayrıca 8 GB RAM artık yeterli değil.

Zamanla karttaki performans düşüklükleri normal kabul edilebilir. Oyunlara gelen güncellemeler ile birçok şey performansı daha çok etkiler hale gelir. Sürücü güncellemelerinizi yapın. İzlediğiniz testlerin son 1 ay içinde yapıldığına emin olun. 2 yıl önceki testler sizin için doğru olmaz. Bir de hiç güncelleme almayan eski oyunları deneyin. Sistemi ilk aldığınızda ne aldığınızı hatırladığınız oyunlar. (Bkz. Witcher 3 Wild Hunt)

İşlemci sıkıntı yapıyordur bence. Oyun içi değerlerinizi paylaşın. MSI Afterburner ile.

Oyuna MSI Afterburner ile girince maça girdiğimde 2 kez crash aldım.

İşlemci ve ekran kartı sıcaklık sonuçlarınızı atabilir misiniz?

Ekran kartı sıcaklığım maksimum 80 işlemci sıcaklığım 58 derece ye çıkabildi çok oyunu oynayamadım fakat ve işlemci kullanımım çoğunlukla %100'e çıktığını gördüm.

Zamanla karttaki performans düşüklükleri normal kabul edilebilir. Oyunlara gelen güncellemeler ile birçok şey performansı daha çok etkiler hale gelir. Sürücü güncellemelerinizi yapın. İzlediğiniz testlerin son 1 ay içinde yapıldığına emin olun. 2 yıl önceki testler sizin için doğru olmaz. Bir de hiç güncelleme almayan eski oyunları deneyin. Sistemi ilk aldığınızda ne aldığınızı hatırladığınız oyunlar. (Bkz. Witcher 3 Wild Hunt)

Maalesef o tarz güncelleme almayan oyunları çok oynamadım fakat GTA 4 oynamıştım her şey en yüksekte 60 FPS falan alıyordum bu senenin başında oynamıştım. GTA 5'te Gelişmiş grafiklerle beraber 30 FPS'ye kadar düşmüştü ama o normaldi.
Farklı hesaptan yazıyorum ceza yemişim az önce cümleden dolayı.
Ve lobide 270 FPS alıyordum overclocksuz fakat oyunun grafiklerini NVIDIA Denetim Masasında biraz daha düşürdüm ve Overclock'ta Memory clock +700 Core clock +250 Core Voltage +%65 Fan Speed +%70 yaptım lobide 310 FPS'ye kadar çıktı fakat ekran kartı sıcaklığım normalde 65 derece görüyordu en fazla böyle 80 dereceye kadar çıktı fan Speed'i arttırmama rağmen.

İşlemci darboğazı demek hata olmaz bu durumda. Ekran kartı kullanımı kaçtı?
Ekran Görüntüsü (6).png

İşlemci kullanımım %100 ün altına hiç düşmedi ekran görüntüsü alırken fps 72 ye kadar düştü en yüksek 110 gördüm burda bina içlerinde 148 150 o kadar çıktı.

Evet işlemci darboğazı var ekran kartı yüzde 80 civarında çalışıyor. Ayar yükseltmek bunu çözümü oluyor ama ekran kartınız bunu kaldırmaz gibi geliyor. Maalesef Fortnite çok ağırlaştı.
Bende i5 9400f var ben de her zaman olmasa da yüzde 100'ü görüyorum. Oyunun sorunu büyük ölçüde.

Evet işlemci darboğazı var ekran kartı yüzde 80 civarında çalışıyor. Ayar yükseltmek bunu çözümü oluyor ama ekran kartınız bunu kaldırmaz gibi geliyor. Maalesef Fortnite çok ağırlaştı.
Bende i5 9400f var ben de her zaman olmasa da yüzde 100'ü görüyorum. Oyunun sorunu büyük ölçüde.
Anlıyorum, teşekkürler

Geri
Yukarı