1050 Ti nvlddmkm.sys Olay Kimliği 14 Hatası

kagaans

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisi
Arkadaşlar merhaba,

Uzun zaman önce Monster Abra A5 V13.4 bilgisayar almıştım. Bilgisayarımda hiçbir sıkıntı yoktu ta ki geçtiğimiz haziran ayında Monster yetkili servisinde BIOS güncellemesi yapılana kadar. BIOS güncellemesiyle beraber bilgisayarım ilk geldiğinde klavyede çalışmayan tuşlar vardı, onların çözümünü çalışmayan her tuşa aynı anda basarak buldum ve klavyem düzgün olarak çalışmaya başladı. Fakat daha sonrasında sürekli olarak ekran kartımda "nvlddmkm.sys" hatası almaya başladım. Bu hatayı sadece belirli oyunlarda aldım. Örneğin; 100-105 dakika civarında aralıksız Cyberpunk 2077 oynadığımda hiçbir sorun yokken, PUBG oyununa girdiğimde 15-20 dakika içinde oyundan atıyor. Ayrıca o güne kadar batarya konusunda herhangi bir sorun olmamasına rağmen pilimde şişmeler meydana gelmeye başladı. Bu sorun birçok Abra A5 V13 serisi bilgisayarda yaşandığı için kroniktir dedim ve kasaya zarar vermemesi veya olası bir durumda patlamaması için bataryayı çıkartarak kullanmaya başladım. Bu durumu Monster ile görüştüm ve eski BIOS sürümümü istedim. Kendim BIOS'u orijinal sürümüne düşürdükten sonra bir süre her şey normal gibi davrandı. Fakat sonrasında tekrar bu hatayı yaşamaya başladım.

Bu güne kadar denediklerim:
  • Windows'u temiz kurulum ile tekrar kurdum. (Orijinal)
  • Ekran kartı sürücümü DDU ile güvenli modda temizleyip tekrar ekran kartı sürücüsü kurdum.
  • Sorun düzelmeyince tekrar DDU ile temizleyip Monster sitesi üzerindeki NVIDIA sürücüsünü denedim.
  • Throtte Stop uygulaması ile ısınmaya sebebiyet verebileceğini düşündüğüm i7-8750H işlemcimin "Turbo Boost" frekansını kapattım.
  • ASUS GPU Tweak II uygulaması ile ekran kartımda otomatik olarak yaptığı overclock işlemini durdurarak 1620MHz ile sabit frekansta PUBG oyununu oynamayı denedim.
Tüm bunları yaptıktan sonra bile hala oyundan atmalar devam ediyor. Gerçekten yabancı forumlarda veya sosyalde neredeyse gördüğüm her şeyi denedim diyebilirim. Öncelikle bu hatayı arattığımda karşıma sürekli GTX 10xx serisi kartların çıkması bir tesadüf değil diye düşünüyorum. Ama yine de ne yapacağımı bilmiyorum. Aldığım hataların Olay Görüntüleyicisi üzerinden ekran görüntülerini ekte iletiyorum.

Ayrıca bilgisayarımın tam özelliklerini yazıyorum:
  • i7-8750H işlemci
  • GTX 1050 Ti ekran kartı
  • 1x16 GB DDR4 2666MHz RAM
  • 512 GB Samsung PM961 NVMe SSD
  • 480 GB PNY 2.5" SSD
  • (Etkisi olur mu bilmiyorum) Harici monitör ile kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    91,2 KB · Görüntüleme: 36
  • 2.jpg
    2.jpg
    88,9 KB · Görüntüleme: 34
  • 3.jpg
    3.jpg
    70,4 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular