1050 Ti sisteme anakart ve işlemci önerisi

Holyhands

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Sistemim böyle. Bu sisteme ilk etapta anakart ve işlemci yükseltmesi yapmak istiyorum. Şu an bütçem 6 bin TL. Ama mümkün olduğunca minimum harcama yapmak istiyorum. Aklımdaki işlemci i5 12400 bunun yanına hangi anakart benim kasama uyumlu olabilir? Ayrıca sahip olduğum 2133 MHz RAM'ler bu sistemle çalışır mı? Hazır sistem şu an alamam. Ekran kartı içinde yaza doğru bir yükseltme yapabilirim.
  • Anakart: ASUS Prime B250 M-K
  • Ekran kartı: 4 GB 1050 Ti.
  • RAM: 16 GB RAM (2133Hz Dual channel)
  • İşlemci: i5 7400.
  • Depolama: Crucial P3 NVMe M.2 512 GB SSD.
  • 250GB SATA 3 SSD. + 512 MB M.2 SSD Crucial P3 3.0 NVMe
  • 512 GB HDD.
  • Güç kaynağı: 550W Gigabyte GZ-ECS50A-C2
  • Kasa: Corsair Spec 05.

Mevcut anakart ile işlemciyi satarsan bütçe yeter:

MSI MAG B550 Tomahawk Anakart
Ryzen 5 5600
Bunları alabilirsiniz ileriye dönük bir update olur.

MSI MAG B550 Tomahawk anakart.
Ryzen 5 5600.
Bunları alabilirsiniz ileriye dönük bir Update olur.

O anakart gereksiz pahalı hocam. Ayrıca Wi-Fi bile yokmuş onda. Çok büyük bir eksiklik değil ama böyle bir anakartta da insan bekliyor olmasını. ASUS TUF B550 var mesela o alınır mı? Sence?

MSI MAG B550 Tomahawk Anakart
Ryzen 5 5600
Bunları alabilirsiniz ileriye dönük bir update olur.
nasıl ileriye dönük olur tam pek anlamıyorum da bu işlerden. Ne gibi artıları olabilir ve bu arada 12400 ile ryzen 5 5600 arasında çok performans farkı var mıdır? arada yayın yapmak istiyorum da. Bir de bendeki m2 ssd ve 2133 mhz ramler bu anakartta kullanılabilir mi?

O anakart gereksiz pahalı hocam. Ayrıca Wi-Fi bile yokmuş onda. Çok büyük bir eksiklik değil ama böyle bir anakartta da insan bekliyor olmasını. ASUS TUF B550 var mesela o alınır mı? Sence?
hocam tam olarak nasıl bir upgrade yapabilirim bir önceki mesajıma da cevap verebilir misiniz :)

Son düzenleme:
Nasıl ileriye dönük olur tam pek anlamıyorum da bu işlerden. Ne gibi artıları olabilir ve bu arada 12400 ile Ryzen 5 5600 arasında çok performans farkı var mıdır? Arada yayın yapmak istiyorum da. Bir de bendeki M.2 SSD ve 2133 MHz RAM'ler bu anakartta kullanılabilir mi?

Hocam tam olarak nasıl bir upgrade yapabilirim bir önceki mesajıma da cevap verebilir misiniz :)

Vallahi dostum bende bu ara sistem toplamak için araştırmaya girdim anladığım kadarı ile forumda ki arkadaşların da önerilerini falan dinledim 11400 ve 12400 gibi işlemciler için takoz diyorlar. Sadece 12400 ve anakart alsan 6K falan tutuyor. Bu kadar para vermene gerek yok bence. Bende büyük ihtimal Ryzen 5 5600 işlemci alacağım. B550 chipset anakart üstüne kuracağım. Sende ki RAM'leri kullanırsın ama aşırı yavaş kalır. 2133 MHz sistemin önüne taş koymak gibi bir şey. Bence sende benim de yapacağım gibi elindekileri parça parça ya da hepsini sat ikinci elden güzel bir şeyler al topla. M.2 SSD'ni kullanırsın ama kafadan o RAM'lerin değişmesi lazım. O RAM'ler ile sistem tam hızında çalışamaz engel olursun sadece. Arkadaşların ileriye dönük olur dedikleri de aslında şu oluyor. B550 anakart alırsan ileride işlemci değiştirmek zorunda kalırsan anakart masrafı yapmadan biraz daha üst seviye işlemcileri alıp kullanabilirsin. Intel gibi anakart değiştirmek zorunda kalmazsın. Ayrıca işlemci 5600 olursa anakartında B550 chipset olursa kafadan PCI 4.0 desteğin oluyor. PCI 4.0 destekli de bir ekran kartı alırsan tam ileriye dönük sistem olur. Aslında sadece 5-10 FPS fark eder diyorlar ama biraz araştırdım bu konuyu ( PCI 3.0 - 4.0 konusunu ) sadece oyunlarda ki FPS değerlerinden ziyade taktığın SSD'den de maksimum performans almanı sağlıyor. Forumda çok gördüm sırf PCI 4.0 olmadığı için elimde ki SSD'den tam performans alamıyorum normalde 6-7k hızları görmem gerekirken 3.5K'nın üstüne çıkmıyor falan diyorlardı. Sadece oyun olarak görmemek lazım. Her türlü yeni nesil bir teknoloji almışken tam al hepsi olsun. İleride bu yok keşke anakartı şu alsaydım deme. Bende öyle yapacağım B550 anakart alacağım ne olursa olsun.

Vallahi dostum bende bu ara sistem toplamak için araştırmaya girdim anladığım kadarı ile forumda ki arkadaşların da önerilerini falan dinledim 11400 ve 12400 gibi işlemciler için takoz diyorlar. Sadece 12400 ve anakart alsan 6K falan tutuyor. Bu kadar para vermene gerek yok bence. Bende büyük ihtimal Ryzen 5 5600 işlemci alacağım. B550 chipset anakart üstüne kuracağım. Sende ki RAM'leri kullanırsın ama aşırı yavaş kalır. 2133 MHz sistemin önüne taş koymak gibi bir şey. Bence sende benim de yapacağım gibi elindekileri parça parça ya da hepsini sat ikinci elden güzel bir şeyler al topla. M.2 SSD'ni kullanırsın ama kafadan o RAM'lerin değişmesi lazım. O RAM'ler ile sistem tam hızında çalışamaz engel olursun sadece. Arkadaşların ileriye dönük olur dedikleri de aslında şu oluyor. B550 anakart alırsan ileride işlemci değiştirmek zorunda kalırsan anakart masrafı yapmadan biraz daha üst seviye işlemcileri alıp kullanabilirsin. Intel gibi anakart değiştirmek zorunda kalmazsın. Ayrıca işlemci 5600 olursa anakartında B550 chipset olursa kafadan PCI 4.0 desteğin oluyor. PCI 4.0 destekli de bir ekran kartı alırsan tam ileriye dönük sistem olur. Aslında sadece 5-10 FPS fark eder diyorlar ama biraz araştırdım bu konuyu ( PCI 3.0 - 4.0 konusunu ) sadece oyunlarda ki FPS değerlerinden ziyade taktığın SSD'den de maksimum performans almanı sağlıyor. Forumda çok gördüm sırf PCI 4.0 olmadığı için elimde ki SSD'den tam performans alamıyorum normalde 6-7k hızları görmem gerekirken 3.5K'nın üstüne çıkmıyor falan diyorlardı. Sadece oyun olarak görmemek lazım. Her türlü yeni nesil bir teknoloji almışken tam al hepsi olsun. İleride bu yok keşke anakartı şu alsaydım deme. Bende öyle yapacağım B550 anakart alacağım ne olursa olsun.
anladım hocam 2k civarına 550 anakart önerebilir misin o zaman bana 5600 ile alabileceğim. ramler içinde bir yükseltme yaparım en kısa zamanda. Ama sanırım ekran kartını bir süre 1050ti ile idare edeceğim

Anladım hocam 2K civarına 550 anakart önerebilir misin o zaman bana 5600 ile alabileceğim. RAM'ler içinde bir yükseltme yaparım en kısa zamanda. Ama sanırım ekran kartını bir süre 1050 Ti ile idare edeceğim.

Vallahi bende ekran kartını idare edeceğim şu an ona da ayıracak bütçem yok. R9 270X var bende de. En azından sistem sağlam olduğu için kasma takılma sorunu olmadan düşük ayarda bile olsa az çok oyun oynarım. Ekran kartını değiştirince de zaten high-Ultra köklerim direkt :D ekran kartı düşük bile olsa sistemin altyapısı sağlam olunca en kötü 5-10 FPS daha yüksek alınabiliyor aslında. Bunu da arkadaşların topladığı sistemler de görmüştüm. 2K ile şunlara bakabilirsin istersen. En kötü bunların linkini alıp konu açıp sorabilirsin de. Yanlış yönlendirmek istemiyorum seni de. Bende toplayacağım çünkü sora sora topluyorum yeni nesil hakkında bilgim olmadığı için. Az çok öğreniyorum bir şeyler :)

Milli anakartımız :)

Biraz daha bütçemi artırabilirim dersen bu da var

Tabii yine kendin de araştırabilirsin belki daha iyilerini bulabilirsin aynı fiyat aralığın da. Ben aslında ASUS TUF istiyorum da bakalım uygun fiyata yakalarsam hemen alacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı