10600k işlemciye nasıl overclock yapılmalı?

Daylight Art

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, Intel i5 10600K işlemcisine, Thermaltake TH240 mm sıvı soğutucusuna ve MSI Z490 Tomahawk anakarta sahibim bir arkadaşım aracılığıyla işlemciye oveclock yaptık. Acaba doğru işlem yapmış mıyız diye sormak istiyorum. Ben bu overclock işlerinden pek anlamıyorum. Gerekli testleride yaptım onlarında sonuçlarını yükleyeceğim.Sıcaklık Cinebench 23 de maksimum 78 dereceyi gördü.Bu işlerden anlayan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    193,5 KB · Görüntüleme: 73
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    157,8 KB · Görüntüleme: 67
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    175,1 KB · Görüntüleme: 57
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    149,5 KB · Görüntüleme: 53
  • C23 Oveclock öncesi.png
    C23 Oveclock öncesi.png
    36,4 KB · Görüntüleme: 52
  • C23 Overclok sonrası.png
    C23 Overclok sonrası.png
    36,9 KB · Görüntüleme: 65
  • CPUZ Overclok  sonrası.png
    CPUZ Overclok sonrası.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 67
  • CPUZ Overclok öncesi.png
    CPUZ Overclok öncesi.png
    14,8 KB · Görüntüleme: 73
Selamlar, Intel i5 10600K işlemcisine, Thermaltake TH240 mm sıvı soğutucusuna ve MSI Z490 Tomahawk anakarta sahibim bir arkadaşım aracılığıyla işlemciye oveclock yaptık. Acaba doğru işlem yapmış mıyız diye sormak istiyorum. Ben bu overclock işlerinden pek anlamıyorum. Gerekli testleride yaptım onlarında sonuçlarını yükleyeceğim. Sıcaklık Cinebench 23 de maksimum 78 dereceyi gördü. Bu işlerden anlayan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

Intel Extreme Tuning Utility (XTU )kullan.

10600KF kullanıyorum, yani OC değerlerimiz aynı olunca tutacaktır.

CPU Ratio: 50 (51 de deneyebilirsiniz. Soğutucum 51 için yetmediği için 50'de kullanıyorum.)
Ring Ratio: 45 (4500MHz)
CPU Core Voltage: 1.35-1.37 (1.37 ile başlayıp stabiliteye göre düşürebilirsin)

AVX'i -2 yaptığını görüyorum, tavsiyem otomatikte tutman.

Sıcaklık değerleri çok önemli, ağır bir stress testinde nasıl değerleri var? 10. nesil güç tüketimi yüksek ve sizde görünürde bayağı OC etmişiniz gibi. Test içi değerleri görmek lazım.

Hocam hangi testi önerirsiniz? Cinebech 23 multi Core testinde 138 W gördü Full yükte.

CPU Ratio: 50 (51 de deneyebilirsiniz. Soğutucum 51 için yetmediği için 50'de kullanıyorum.)

Hocam pek bilgim yok bu konuda arkadaşımın söylediği değerler bunlar sizin sõylediğiniz değerler mi daha iyi olur acaba ?

Hocam pek bilgim yok bu konuda arkadaşımın söylediği değerler bunlar sizin sõylediğiniz değerler mi daha iyi olur acaba ?

Hocam hangi testi önerirsiniz? Cinebech 23 multi Core testinde 138 W gördü Full yükte.

Hocam pek bilgim yok bu konuda arkadaşımın söylediği değerler bunlar sizin sõylediğiniz değerler mi daha iyi olur acaba?

Hocam pek bilgim yok bu konuda arkadaşımın söylediği değerler bunlar sizin sõylediğiniz değerler mi daha iyi olur acaba?

Cinebench stress testi değildir burada önerim OCCT ya da AIDA64 stress öneririm.

Evet benim söylediğim ayarlar bir tık daha iyi. Ek olarak RAM'inizin çipini vs. öğrenip OC yapabilirsiniz, performansa 4-5 FPS civarı farkı olur.

Hocam dediğiniz ayarlarda denedim.5.1 de mavi hata yedim.5.0'a çektim şu anlık bir hata almadım. Sizin test sonuçlarınız varsa atabilir misiniz? Bu arada hangi sıvı soğutucuyu kullanıyorsunuz?
Cinebench stress testi değildir burada önerim OCCT'ya da AIDA64 stress öneririm.

Hocam OCCT'yi yükledim ama arayüzü karmaşık geldi bana işlemci için programda tam olarak ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Hocam dediğiniz ayarlarda denedim.5.1 de mavi hata yedim.5.0'a çektim şu anlık bir hata almadım. Sizin test sonuçlarınız varsa atabilir misiniz? Bu arada hangi sıvı soğutucuyu kullanıyorsunuz?

Hocam OCCT'yi yükledim ama arayüzü karmaşık geldi bana işlemci için programda tam olarak ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olabilir misiniz?

CPU stress test kısmında 12 thread seçin çünkü işlemci 12 thread sonra Extreme seçeneğini de seçip test edin.

Geri
Yukarı