1070 Ti düşük FPS sorunu

Can İşcan

Decapat
Merhabalar,
PUBG'de 55~ FPS, CS:GO'da da 140-220 FPS (bana yetmiyoR) aldığımdan ve yeni çıkan COD Black Ops 4'üde oynamak istediğimden dolayı ASUS GTX 950 STRIX ekran kartımı değiştirme kararı almıştım. Ucuza bulduğum için (3400TL) ASUS 1070Ti CERBERUS satın almaya karar verdim. Daha dün aldığım sıfır ASUS GTX 1070Ti CERBERUS'u kendi sistemime taktım, driverları kurdum (doğru kurduğumdan tam emin değilim), GPUTWEAKS 2'den son ayarlara baktım ve FPS testi için PUBG'ye girdim. İlk girdiğim zaman Ultra da FPS'im 70-115 arasında değişiyordu. Normalde youtube'den aynı ekran kartının testlerine baktığımda 90 FPS civarıydı ama benimki genelde 80'de çıkıp iniyordu ve FPS drop oluyordu. Daha yeni taktığımdan ve ekran kartının kendine gelmesi gerektiğinden düşündüm. Very Low'a aldığımda ise ilginç bir şekilde hiçbir şey değişmemişti, hala 80 civarı FPS alıyordum. Az önce yine PUBG girdim bazı ayarlar dışında her şey Very Low'da olmasına rağmen 70-80 FPS arası alıyorum. Hatta bazen 60'a kadar düşebiliyor. 75 Hz monitör kullanıyorum ve iyi bir FPS almak istiyorum. 3400TL verip sadece 20 FPS fark olmasını istemiyorum. Arkadaşımın GIGABYTE 1070 ekran kartında Very Low'a aldığında yaklaşık 100-120 FPS alırken ben neden 65-80 FPS arası alıyorum? Benim sistemime çok yakın sistemdeki FPS testlerine bakıyorum Youtube'den onlarda da 20-140 Very Low'da. Yani FPS öyle bir sıkıntılı ki 1050Ti alsaydım muhtemelen Very Low'da daha fazla FPS alacaktım. CS:GO'da da denedim bu sefer durum daha da rezil. 1080p low ayalarda bile 200 FPS alamadım. Eski ekran kartımla bu değer 2 yıl öncesine kadar 250-300'den inmiyordu. Derdim bu. Nasıl olması gereken FPS değerini alacağım? PC' de bazı sıkıntılar var galiba, onlardan ve sistemimden bahsedeyim:

İlk olarak galiba bilgisayarımın güç kaynağıyla ilgili bir problem var. Nadiren, herhangi bir oyundayken bir anda ekran donuyor, klavyemin ışığı gidiyor, sesler gidiyor ama PC çalışmaya devam ediyor (ekran siyah ekran olmuyor donuyor). Sonra bilgisayarı kapatıp açıtığımda ise açılırken bu ekran çıkıyor.

60c83462-acf6-4734-bc3d-7c3bfc61ff2b.jpg

Ne olduğunu tam anlayamadım. Oyundaki FPS'imi düşürecek bir faktör müdür onuda bilmiyorum ama böyle oluyor işte. Her türlü bu sıkıntıyı da çözmem lazım ama ilk bu FPS problemini çözmem lazım.

Diğer bir sıkıntı ise Nvidia denetim masası bazen gözüküyor bazen gözükmüyor. PC'yi ilk açtığımda gözüküyor ama PUBG'yi açıyorum ve GPUTWEAKS 2'den bi şeyleri değiştiriyorum sonra yok oluyor bir anda. Acaba driverları mı doğru yükleyemedim? Ayrıca driverların yanlış yüklenmesi FPS'te bu kadar büyük bir fark yaratır mı? Ayrıca işlemcimi bilgisayarı topladığımdan beri stok fanla kullanıyorum. Bir sorun oluşmuş mudur?

Sistemim de bu. Ekran kartı dışındakileri 3 yıl önce toplamıştık.
  • Ekran Kartı: ASUS GTX 1070Ti CERBERUS
  • İşlemci: Intel Core i7 6700 Soket 1151 3.4GHz
  • RAM: CORSAIR 8GB Vengeance Kırmızı DDR4 2400MHz
  • Kasa: CORSAIR CHAMP/SPEC-02 80PLUS 650W
  • Anakart: ASUS Z170-P Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3100MHz (O.C.)
  • Harddisk: WD 3.5" 1TB Caviar Blue 7200Rpm 64MB
  • SSD: Kingston 120GB HyperX FURY
  • Güç Kaynağı: KASANIN İÇİNDE VS650

Adsız.png

Neden ekran kartımın performansı bu kadar düşük? Ürün defolu olabilir mi? Çözülebilecek mi?
Parçalarda bir uyuşmazlık mı var? Çok çaresiz hissediyorum. Şu an GTX 1070Ti'la 1050Ti performansı alıyorum ve PUBG gibi bir oyunda almam gerekenden yaklaşık 40 FPS düşük alıyorum (CS:GO'da zaten durum rezalet).

Umarım sizi bunları okutarak yormamışımdır. Şimdiden teşekkürler. :kalp:

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum daha da kötüleşti... 60fps e düştü ortalama fpsim. Sanırsam sorun güç kaynağı ve RAM'den kaynaklanıyor.
Endişelenmeyin. Bu düşüş normal. Sonuçta ekran kartının hızını (Clock) ve de fanların çekebileceği gücü (Power Factor) hatırı sayılır bir biçimde düşürdük.

Sizden ricam "buradan" indireceğiniz Superposition Benchmark'ı 4-5 defa arka arkaya 1080p Extreme modda yapın. Yaparken de gözünüz ekranda olsun, sağ üst köşede Ekran kartının saat hızının yazdığı bir satır olacak, sürekli olarak 1607'de kalıyor mu yoksa azalıp azalıp tekrar 1607'ye döndüğü bir değişim içinde mi bunu not edin. Bir de ard arda yaptığınız testlerin her birinin sonuçlarını not edin.

Daha sonra 3 saat hızını da 1680 MHz'e, 3 Power Factor'ü de %125-130'a yükseltip aynı testleri tekrar edin ve sonuçları not edin.

Normalde Power Factor %150'ye kadar yükseltilir ancak sizin güç kaynağınızda fiziksel bir sorun olduğunu düşünüyorum hala, dolayısıyla %150 demek istemiyorum.

Eğer ki 1680MHz'de yaptığınız testte, ekranın sağ tarafındaki bilgilerde yavaşlama yoksa, sabit olarak 1680 MHz hızı koruyabiliyorsa bu sefer aynı şeyleri 1720 MHz ile tekrarlayın. 1759 zaten Asus'un kendi koyduğu üst değer.

Amacımız ekran kartınızın sabit hızda çalışıyor ve ısınmadan dolayı yavaşlamıyor olması.Bu da genelde Power Factor'ün %150'ye yükseltilmesi ve kasanın iyi soğutulmasıyla elde edilir.

Bu konuya mesaj atan en az 3 kişide (konu sahibi dahil olmak üzere) GTX 1070 Ti var. Hepimizde ortak olan bir oyunda aynı sahnede aynı ayarlarla MSI Afterburner'dan FPS değerlerine paylaşıp karşılaştırma yapabiliriz. Bu sayede FPS'te sorun var mı anlaşılır.
Witcher her şey ultra 1080P 90 ortalama FPS alıyorum varsa elinizde kıyaslayabilirsiniz.

Sorunun kaynağını buldum. Sorun GPU Usage'ımın Low ayarlarda %40'larda olması. Bu yüzden 65-80fps arası alıyorum. Bu değeri arttırmanın bir yolu var mıdır?
Endişelenmeyin. Bu düşüş normal. Sonuçta ekran kartının hızını (Clock) ve de fanların çekebileceği gücü (Power Factor) hatırı sayılır bir biçimde düşürdük.

Sizden ricam "buradan" indireceğiniz Superposition Benchmark'ı 4-5 defa arka arkaya 1080p Extreme modda yapın. Yaparken de gözünüz ekranda olsun, sağ üst köşede Ekran kartının saat hızının yazdığı bir satır olacak, sürekli olarak 1607'de kalıyor mu yoksa azalıp azalıp tekrar 1607'ye döndüğü bir değişim içinde mi bunu not edin. Bir de ard arda yaptığınız testlerin her birinin sonuçlarını not edin.

Daha sonra 3 saat hızını da 1680 MHz'e, 3 Power Factor'ü de %125-130'a yükseltip aynı testleri tekrar edin ve sonuçları not edin.

Normalde Power Factor %150'ye kadar yükseltilir ancak sizin güç kaynağınızda fiziksel bir sorun olduğunu düşünüyorum hala, dolayısıyla %150 demek istemiyorum.

Eğer ki 1680MHz'de yaptığınız testte, ekranın sağ tarafındaki bilgilerde yavaşlama yoksa, sabit olarak 1680 MHz hızı koruyabiliyorsa bu sefer aynı şeyleri 1720 MHz ile tekrarlayın. 1759 zaten Asus'un kendi koyduğu üst değer.

Amacımız ekran kartınızın sabit hızda çalışıyor ve ısınmadan dolayı yavaşlamıyor olması.Bu da genelde Power Factor'ün %150'ye yükseltilmesi ve kasanın iyi soğutulmasıyla elde edilir.

Testleri yaptım. Normalken sabit 1848MHz, boostladığımda ise sabit 1890MHz oldu. Puanım da ortalama 4000 diğer 1070-1080 'e sahip olanalrda bu puanı alıyor. Yani benim ekran kartımda hiç bir sorun yok ama kaliteyi düşürünce GPU Usage %35-40'larda oluyor. Bu değeri eğer %90'a çekebilirsem zaten istediğim yüksek FPS'e kavuşacağım. Peki bu değeri nasıl arttırabilirim? Herhangi bir bilginiz var mı? Cevabınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı