10700KF vs. 3800X vs. 3900X

Hocam modern cpu'ların çoğu dediğiniz modern bir işletim sistemiyle aynı anda birçok işi yapacak düzeydedir. Tabi burada çekirdek sayısı önemli ve maks ghz'lar.

Render işlemi sistemi yorucu bir iş. cpu'yla render almadığınız müddetçe birkaç browser ve ekstra program açmak sorun olmaz. ama burada ekran kartına performans düşüyor. o konuda tecrübeli değilim.

Ben mesela 5 sene önceki i7 6700 işlemciyle 4 çekirdek 8 iş parçacığı pek çok işi aynı anda yapabiliyorum.

Benim size tavsiyem 32 gb ram(en az 16 gb (2x8 3600 mhz)), güçlü bir ekran kartı, iyi bir işlemci soğutucu ve genel soğutma, nvme ssd ve iyi bir anakart olacaktır. CPU tabiki etkili ama dediğim gibi ram, ssd ve ekran kartı daha öncelikli olacaktır dediğiniz işler için.

İşlemci konusunda tavsiyem 3700 veya 3700x. Tabi mevcut anakartınızı kullanmak isterseniz eğer intel işlemci destekliyorsa intel'e devam edebilirsiniz.

3700 ve 3800 arasında çok bir fark yok. genel olarak da x ve xt ler arasında da çok farklar yok.
3900x ise tabiki 12 çekirdek ve 24 parçacık. ama birkaç program açmak için 3600 bile bana sorarsanız yeterli olacaktır.

Dengeli bir sistem toplamanız daha önemli. sistem yükselticekseniz de bunlara göre öncelik verebilirsiniz.

Amd sistemlerin avantajı 5000 serisi anakartlar da am4 soket olacağı için ileride daha kolay işlemci yükseltebilirsiniz. şahsen ben de amd sisteme geçmeyi düşünüyorum. yıllarca intel kullandım. bir de kırmızı takıma geçelim :)

Ek olarak şöyle bir site bırakıyorum incelemenizi tavsiye ederim. PC build kısmında çeşitli amaçlar için ayrıntılı sistem tavsiyeleri var.

Ayrıca yukarıda bazı arkadaşlara katılıyorum. 3600 veya 3700 bir işlemci, iyi bir am4 anakart ve ileride 5000 serisi için beklemek daha mantıklı olacaktır.

Hocam tam olarak zon zamanlarda aklımdan geçen düşünceyi yazmışsınız, büyük ihtimal böyle yapacağım.

Renderi ekran kartıyla alacaksan ve oyun 2. planda ise 3700X alıp artan parayı ekran kartına yatırmalısın. Render yaparken işlemciye yük bindireceksen 3900X tabi ki de.

Renderi ekran kartıyla alacaksan ve oyun 2. planda ise 3700X alıp artan parayı ekran kartına yatırmalısın. Render yaparken işlemciye yük bindireceksen 3900X tabi ki de.

Hocam render ekran kartıyla(3070) alınacak fakat aynı anda arkada blender, photoshop, chrome sekmeleri vs. olacak. Ben büyük ihtimalle 3700x alıp diğer parçaları güçlendireceğim. Hem böylelikle 5000 serisi güzel olursa çok para bayılmadığım için ona geçiş yapabilirim.

Hocam render ekran kartıyla(3070) alınacak fakat aynı anda arkada blender, photoshop, chrome sekmeleri vs. olacak. Ben büyük ihtimalle 3700x alıp diğer parçaları güçlendireceğim. Hem böylelikle 5000 serisi güzel olursa çok para bayılmadığım için ona geçiş yapabilirim.
Bol çekirdek, güçlü ekran kartı ve bol RAM lazım. Dengeli bir sistem kurman lazım. 2x16 RAM uzun vadeli olur senin için. RAM uyumu için bildiğim en iyi yol anakartın uyum listesindeki RAM'lerden seçmek. Bu bir öneri tabi ki. RAM konusunda bildiğim en garanti yol.

Ben önerimi yeniliyeyim. Render alınacaksa 3070 alınmamalı 8 GB VRAM yetersiz. 6800'e bir bakın 3D render alınmayacaksa. İşlemci olarak da 5600X alın 6 Core ve çok hızlı güncel bir işlemci olduğundan sorun yaşamazsınız. RAM'leri de 16 seçin.
Zaten 5600X'in çoklu çekirdek performansı 3700X ile neredeyse aynı. Hatta OC ile daha iyi bile olabiliyor.

Sistemde genelde çoklu işlemler yapacağım. Örneğin; render yaparken bir yandan da rahatça Google'de gezinmek, arkada ekstradan 1 program daha açmak vs. istiyorum. Oyun benim için 2. planda yani. Hangi işlemciyi almamı önerirsiniz? Ayriyeten 3800X yerine 3900X olsa çok fark yaratır mı?

Not: Render'i ekran kartıyla alacağım fakat ufak da olsa yük biniyor işlemciye.

5.1 GHz görmek istiyorsan i7-10700KF al ama benim önerim 3900X.

Geri
Yukarı