1080p 240 Hz vs 2K 144 Hz

Kullandığınız sistemin aşağı yukarı aynısına sahibim , kesinlikle 2K 144 Hz.

https://www.amazon.com/PG27VQ-G-SYNC-Curved-Gaming-Monitor/dp/B0772CP7GC Bütçenizden 150 dolar fazla ama Amerika'da yaşıyorsunuz zannedersem pek bir problem olacağını zannetmem =)

TN Panel kullaniyor, IPS 4ms versiyonu daha iyi olmaz mi? Tesekkur ederim oneri icin.

144 Hz yeterince akıcı değil mi, 240 Hz olması ekstra ne kazandıracak acaba. Yarın 300 Hz monitörler gelse 240 Hz çöp diyecek insanlar var. O sistemle 1080p oynanır mı önce onu sorun bir kendinize. :)

Ben de bu sekilde dusunuyorum. Eger fark anlasilmiyorsa 2K 144 gececegim. Derdim competitive oyunlarda cozunurluk degisikligi nasil etkiler beni?
Ne rekabetçi oyunu yahu? Ultra profesyonel CS GO oyuncusu için bile farketmez. 144Hz'i 240Hz'den ayıramayacağına eminim.

Fark anlasilmiyor diyorsunuz yani. 2K 144hz de onerileriniz nelerdir?

TN Panel kullaniyor, IPS 4ms versiyonu daha iyi olmaz mi? Tesekkur ederim oneri icin.

Ben de bu sekilde dusunuyorum. Eger fark anlasilmiyorsa 2K 144 gececegim. Derdim competitive oyunlarda cozunurluk degisikligi nasil etkiler beni?

Fark anlasilmiyor diyorsunuz yani. 2K 144hz de onerileriniz nelerdir?

Yanlış modeli atmışım , evet dediğiniz IPS ekran olucak o :D

ROG SWIFT PG279Q | Monitör | ASUS Türkiye

Çözünürlük değişikliği size elbette daha iyi grafikler sunacağı için oyun kalitenizi arttırır. 240 Hz ekranları çoğu CS GO takım oyuncuları bile kullanmıyor.

Yanlış modeli atmışım , evet dediğiniz IPS ekran olucak o :D

ROG SWIFT PG279Q | Monitör | ASUS Türkiye

Çözünürlük değişikliği size elbette daha iyi grafikler sunacağı için oyun kalitenizi arttırır. 240 Hz ekranları çoğu CS GO takım oyuncuları bile kullanmıyor.

Ben kotu etkiler diye dusunuyordum :D. Tesekkur ederim. Monitorler arasindaki farki da anlatabilir misiniz? Neden IPS, TN degil. 4 ms vs 1 ms ne kadar etkiler. Tesekkur ederim.

@fethiaras IPS paneller, TN panellere göre daha geniş görüş açısı ve gerçeğe daha yakın renkler sunarlar. Pek çok IPS panel türevi var. Size önerilen PG279Q modeli IPS'in bir türevi olan AHVA panel kullanıyor. Peki neden AHVA?

İlk olarak IPS paneller native olarak, yani saf haliyle en fazla 120 Hz yenileme hızı sunabiliyorlar. Piyasada gördüğünüz 144 Hz IPS panelli modeller, 120 Hz'den 144'e hız aşırtılırlar aslında.

AU Optronics diye bir firma, IPS paneli baz alarak AHVA adını verdiği paneli üretiyor ve bu panel native olarak 144 Hz yenileme hızı sunuyor. PG279Q modelini de bu paneli kullanarak 165 Hz'ye hız aşırtıyorlar. Haliyle native olarak 144 Hz sunan bir panel, 120 Hz yenileme hızı sunan bir panele göre daha kolay 165 Hz'ye hız aşırtılacaktır.

AHVA yerine IPS diye yazarlar panel olarak. Millet AHVA paneli görünce afallayabilir çünkü. Siz de bir gün kazayla görürseniz, kafanızda soru işareti oluşmasın diye şimdiden anlatıyorum.

Yani özetle TN almayın. Hele ki bu tarz bir monitörde.

Gelelim diğer soruya, 4 ms ve 1 ms ne kadar fark eder? Şimdi bu farkı dikkatli baktığınız zaman hissediyorsunuz zaten. Yapılan en temel hata, diğer etkenleri göz ardı edip direkt olarak ms olayına odaklanmak. O daha az önemli bir kriter diğerlerinden.

Sebebi de şu: bir pikselin grinin bir tonundan başka bir tonuna geçişinin 1 milisaniyede olmasının size kayda değer bir getirisi olmayacak. Aradaki farkı dikkat kesilmediğiniz sürece çok yüksek ihtimalle anlamayacaksınız. O süre hiçbir zaman sabit değil zaten. Renkler arasındaki geçişlerde ton farkı arttıkça, o süre 15 ms bile olabiliyor. Hiçbir zaman 1 olarak sabit değil.

Bazı insanlar ms olayını "İşte ben faremi hareket ettiriyorum ve yaptığım hareket 1 ms sonra ekranda görünüyor." şeklinde bilir. Halbuki alakası yok. Ona giriş gecikmesi deniyor ve sözde "hızlı" ve "iyi" TN panelleri geçen IPS panelli monitörler mevcut. Mesela PG279Q!

IPS paneller gelişmeye devam ediyor ve devam edecekler.

Ha "iyi" TN panellerde ne daha iyi oluyor? İşte görüş açısı biraz genişliyor, renkler daha geç bozuluyor, bit derinliği ve arka aydınlatması daha iyi olabiliyor monitörlerin. (Aynı şeyin laciverti, çaktırmayın.:saçma:)

@fethiaras IPS paneller, TN panellere göre daha geniş görüş açısı ve gerçeğe daha yakın renkler sunarlar. Pek çok IPS panel türevi var. Size önerilen PG279Q modeli IPS'in bir türevi olan AHVA panel kullanıyor. Peki neden AHVA?

İlk olarak IPS paneller native olarak, yani saf haliyle en fazla 120 Hz yenileme hızı sunabiliyorlar. Piyasada gördüğünüz 144 Hz IPS panelli modeller, 120 Hz'den 144'e hız aşırtılırlar aslında.

AU Optronics diye bir firma, IPS paneli baz alarak AHVA adını verdiği paneli üretiyor ve bu panel native olarak 144 Hz yenileme hızı sunuyor. PG279Q modelini de bu paneli kullanarak 165 Hz'ye hız aşırtıyorlar. Haliyle native olarak 144 Hz sunan bir panel, 120 Hz yenileme hızı sunan bir panele göre daha kolay 165 Hz'ye hız aşırtılacaktır.

AHVA yerine IPS diye yazarlar panel olarak. Millet AHVA paneli görünce afallayabilir çünkü. Siz de bir gün kazayla görürseniz, kafanızda soru işareti oluşmasın diye şimdiden anlatıyorum.

Gelelim diğer soruya, 4 ms ve 1 ms ne kadar fark eder? Şimdi bu farkı dikkatli baktığınız zaman hissediyorsunuz zaten. Yapılan en temel hata, diğer etkenleri göz ardı edip direkt olarak ms olayına odaklanmak. O daha az önemli bir kriter diğerlerinden.

Sebebi de şu: bir pikselin grinin bir tonundan başka bir tonuna geçişinin 1 milisaniyede olmasının size kayda değer bir getirisi olmayacak. Aradaki farkı dikkat kesilmediğiniz sürece çok yüksek ihtimalle anlamayacaksınız. O süre hiçbir zaman sabit değil zaten. Renkler arasındaki geçişlerde ton farkı arttıkça, o süre 15 ms bile olabiliyor. Hiçbir zaman 1 olarak sabit değil.

Bazı insanlar ms olayını "İşte ben faremi hareket ettiriyorum ve yaptığım hareket 1 ms sonra ekranda görünüyor." şeklinde bilir. Halbuki alakası yok. Ona giriş gecikmesi deniyor ve sözde "hızlı" ve "iyi" TN panelleri geçen IPS panelli monitörler mevcut. Mesela PG279Q!

Ha "iyi" TN panellerde ne daha iyi oluyor? İşte görüş açısı biraz genişliyor, renkler daha geç bozuluyor, bit derinliği ve arka aydınlatması daha iyi olabiliyor monitörlerin. (Aynı şeyin laciverti, çaktırmayın.:saçma:)

Cok cok tesekkur ederim muthis sade ve aciklayici olmus. Ben de MS'in griden griye oldugunu biliyordum da bu kadar detaya hakim degildim. O zaman VG248QE yi iade edip update'imizi yapalim bakalim. (y)

Yakin zamanda guclu bir sistem topladim. Competitive oyunlar oynuyorum. LoL, Call of Duty Black Ops 4 gibi. Suanda 1080p 144 Hz monitor kullaniyorum ve 240 Hz gecmeyi planliyorum. Ancak elimdeki sistemi 1080p kullanmak biraz sacma geliyor. Alisilmisliktan oturu 2K nasil etkiler bilemiyorum. 2K 144 yada 165 Hz monitorler mecvut. Bunlara mi gecsem yoksa 1080p'de 240 Hz mi oynasam? Tecrubelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim. Monitor icin butce 600 dolar. (Kesinlikle deger denildiginde asilabilir.)

1. MSI MEG Z390 ACE Anakart
2.
Intel i7 9700k @5.2 Ghz Islemci
3.
MSI RTX 2080 Gaming X Trio Ekran Karti
4.
4x8 32GB G.Skill Trident Z RGB 3200 Mhz Bellek
5.
Samsung 970 Pro 512 GB NVMe M.2 SSD
6.
Corsair Crystal 570X RGB Kasa
7.
Corsair RM750X 750 W Guc Kaynagi
8.
Corsair H150i 360mm Sivi Sogutma
9.
Corsair 6x LL120 RGB Fan
Güzel bir Dell monitör buldum. 24", 165Hz, 2K, 1ms, G-Sync, ama TN panele sahip. Dell S2417DG.

Yorumunuz sayesinde biz de bilgilenmiş olduk. Teşekkürler. Bu IPS panelli monitörlerin g-sync li modellerine baktığımda satan mağaza çok az oluyor ya da hiç olmuyor. Kronik sorunlar mı var acaba yoksa stoklar mı tükeniyor. ASUS PG279Q, Viewsonic XG2703-GS ve ACER Predator'ın da vardır diye tahmin ediyorum. Akakçe gibi sitelerde satan mağaza bulamıyorum bu monitörler için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı