1080P 240Hz vs 2K 144Hz vs 4K 60Hz Monitör

Bende 4K 60Hz ile 2K 144Hz arasında kaldım da açık dünya oyunları falan. Lol gibi oyunlara 2K 144Hz yi öneriyorlar.

Benim sistem varda 144Hz monitör deneyimim olmadı 75Hz var bende şuanda ama benimde gönüm 4K ya kayıyor ozaman 5K ya 4K 75Hz 1ms monitör bulurum bence daha iyi olur diye düşünüyorum.

Benim bir önceki monitörüm 75Hz. Sana şu kadar diyeyim: Kesinlikle 144Hz deneyimini yaşamalısın. Oyunlar, görsel olarak da eline yansıyan oyun kalitesi olarak da son derece akıcı hale geliyor. Mesela şu an monitörümü 75Hz'e alıp, BF1'de dürbün çekiyorum ekrana yavaş geliyor. 144Hz'de ise son derece akıcı ve daha hızlı. Böylece bir nevi avantaj elde etmiş oluyorsun.

Ek olarak CS:Go, Lol, PUBG tarzı yüksek hareket gerektiren oyunlar oynuyorsan, daha doğrusu oyun oynuyorsan sakın IPS monitöre yaklaşma. IPS monitörlerin renk dağılımı daha güzeldir ama MS oranı 1'i yakalayamıyor. Bolca ghosting sorunu yaşarsın. Eğer sadece film, tasarım v.s. için alacağım deseydin kesinlikle IPS önerirdim ama oyun için TN panel almalısın. Ghosting olayını küçümseme. Oyun oynarken canını sıkar.

Ekran kartın GTX 1080 TI olduğundan dolayı 1080p'yi ele. 2K gayet makul bir oran. Hem 144Hz keyfini yaşarsın hem de çözünürlük gayet iyi. 4K'da ister istemez FPS kaybı yaşayacağın için, 2K kullanarak en azından GTX 1080 TI'ın ömrünü uzatmış olursun. Yeni nesil oyunlar daha da ağır olacak çünkü.

Sistemin 4K 60 Hz IPS panel diye bağırıyor. O ekranda, o sistem ile The Witcher 3'ü ya da Battlefield 1'i 4K oynamak muazzam olabilirdi.

Fakat gel gelelim LoL ve CS GO diyorsun onlar 4K olsa ne olur 8K olsa ne olur görsel olarak bir şey sundukları söylenemez. 2K 144 Hz alın size o gider.

Benim bir önceki monitörüm 75Hz. Sana şu kadar diyeyim: Kesinlikle 144Hz deneyimini yaşamalısın. Oyunlar, görsel olarak da eline yansıyan oyun kalitesi olarak da son derece akıcı hale geliyor. Mesela şu an monitörümü 75Hz'e alıp, BF1'de dürbün çekiyorum ekrana yavaş geliyor. 144Hz'de ise son derece akıcı ve daha hızlı. Böylece bir nevi avantaj elde etmiş oluyorsun.

Ek olarak CS:Go, Lol, PUBG tarzı yüksek hareket gerektiren oyunlar oynuyorsan, daha doğrusu oyun oynuyorsan sakın IPS monitöre yaklaşma. IPS monitörlerin renk dağılımı daha güzeldir ama MS oranı 1'i yakalayamıyor. Bolca ghosting sorunu yaşarsın. Eğer sadece film, tasarım v.s. için alacağım deseydin kesinlikle IPS önerirdim ama oyun için TN panel almalısın. Ghosting olayını küçümseme. Oyun oynarken canını sıkar.

Ekran kartın GTX 1080 TI olduğundan dolayı 1080p'yi ele. 2K gayet makul bir oran. Hem 144Hz keyfini yaşarsın hem de çözünürlük gayet iyi. 4K'da ister istemez FPS kaybı yaşayacağın için, 2K kullanarak en azından GTX 1080 TI'ın ömrünü uzatmış olursun. Yeni nesil oyunlar daha da ağır olacak çünkü.
Şuanda zaten lol harici 2K da 144 FPS alacağımı sanmıyorum oyunlarda yani CS:GO da falan anca 2K da 144 falan alırım diğer oyunlarda anca 144 görürüm diye düşünüyorum zaten bakıyorum ben sadece bilgilenmek istiyorum IPS TN nedemek bilmiyorum bile cahilim :)
Düşündüğünüz 4K monitör TN panel. Benim önerdiğim IPS ve çok daha uygun fiyatlı. 4K monitörde TN panel alınmaz.
TN ile IPS arasında ne fark var peki ?

Şuanda zaten lol harici 2K da 144 FPS alacağımı sanmıyorum oyunlarda yani CS:GO da falan anca 2K da 144 falan alırım diğer oyunlarda anca 144 görürüm diye düşünüyorum zaten bakıyorum ben sadece bilgilenmek istiyorum IPS TN nedemek bilmiyorum bile cahilim :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemin 4K 60 Hz IPS panel diye bağırıyor. O ekranda, o sistem ile The Witcher 3'ü ya da Battlefield 1'i 4K oynamak muazzam olabilirdi.

Fakat gel gelelim LoL ve CS GO diyorsun onlar 4K olsa ne olur 8K olsa ne olur görsel olarak bir şey sundukları söylenemez. 2K 144 Hz alın size o gider.
Bende onu diyorum ben fazla oynamıyorum hikaye tabanlı oyunları 2K 144Hz daha mantıklı geliyor ama görsel şölen olarak da 4K gerçekten muazzam

İnanın 144Hz monitöre hiç bakmadım hiç görmedim de yani ama işte 2K 144Hz ile 4K arasında gidiyorum 1080P biraz geride kaldı gibi geliyor bana 240Hz olsada

Cidden bu işlerden anlamıyorum o yüzden buraya yazdım en iyisini almak istiyorum önerilerinizi de bekliyorum.

Dediğim gibi oyun için monitör istiyorsan IPS panele yaklaşma. IPS panelin artıları: Daha güzel renk dağılımı, açılı bakıldığında daha iyi görüntü. Eksileri: Yüksek tepkime süresi ve bazı durumlarda ışık sızması.

TN panelin artıları: En iyi tepkime süresi ve düşük maliyet. Eksileri: Renk dağılımı IPS'ye göre geri plandadır fakat son zamanlarda üretilen TN panellerin renk paletleri fazlasıyla iyileştirildi.

VA panellerin artısı: En iyi kontrasta sahiptir, siyah rengini en iyi veren paneldir. Eksisi: tepkime süresi olarak TN panelin gerisinde kalmıştır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı