4K 60Hz vs 2K 144Hz monitör

Hakito

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistem özelliklerim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2080 Super OC Edition.
RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) 3600 MHz.
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING.

Bayram indirimleri ile beraber bu sistemi sipariş ettim bazı parçalar geldi bazıları kargoda. Sorum şu; böyle bir sisteme 4K 60Hz monitör mü yoksa 2K 144Hz monitör mü gider? Oyun oynayan birisiyim ama hardcore oyuncu değilim. Arkadaşlarımla akşamları 2-3 saat PUBG ve CS:GO oynarız. Bunun dışında da Single Player oyunları oynarım ama çok düşkünü değilim. Bilgisayarın başında genelde film ve videolar izlerim. Monitör fiyatlarına baktığımda ise 2K 144 HZ monitörlerin 4K monitörlerden pahalı olduğunu gördüm ve bu da beni ikilemde bıraktı. Örnek iki monitörü aşağıda linklerini vereceğim. Tavsiye ve fikirlerinize açığım.

AOC G2868PQU 28" 1ms (Analog+HDMI+Display) FreeSync 4K Fiyatı
Dell S2719DGF 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync QHD Fiyatı

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle sistem özelliklerim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2080 Super OC Edition.
RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) 3600 MHz.
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING.

Bayram indirimleri ile beraber bu sistemi sipariş ettim bazı parçalar geldi bazıları kargoda. Sorum şu; böyle bir sisteme 4K 60Hz monitör mü yoksa 2K 144Hz monitör mü gider? Oyun oynayan birisiyim ama hardcore oyuncu değilim. Arkadaşlarımla akşamları 2-3 saat PUBG ve CS:GO oynarız. Bunun dışında da Single Player oyunları oynarım ama çok düşkünü değilim. Bilgisayarın başında genelde film ve videolar izlerim. Monitör fiyatlarına baktığımda ise 2K 144 HZ monitörlerin 4K monitörlerden pahalı olduğunu gördüm ve bu da beni ikilemde bıraktı. Örnek iki monitörü aşağıda linklerini vereceğim. Tavsiye ve fikirlerinize açığım.

AOC G2868PQU 28" 1ms (Analog+HDMI+Display) FreeSync 4K Fiyatı
Dell S2719DGF 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync QHD Fiyatı

Eğer Battle royalı FPS ağırlıklı oynuyorsan 2K 144Hz öneririm ama hikaye modu oynuyorsan Dell marka 4K olan da işini görür.

Online oyunlarda 2K 144Hz offline oyunlarda 4K 60 HZ öneririm. Ve bir şey soracağım o işlemci o karta darboğaz yapmıyor mu?
Çok fazla araştırma yapmamın sonucu bu sistemi topladım. Araştırmalarımda çoğu kişi sistemin darboğaz yapmadığını belirtmiş. İnternette de bu özelliklere sahip sistemlere baktığımda herhangi bir darboğaz durumuyla karşılaşmadım.

Çok fazla araştırma yapmamın sonucu bu sistemi topladım. Araştırmalarımda çoğu kişi sistemin darboğaz yapmadığını belirtmiş. İnternette de bu özelliklere sahip sistemlere baktığımda herhangi bir darboğaz durumuyla karşılaşmadım.

Bir Ryzen 7 daha iyi gidebilirdi 2700X falan ama darboğaz yapmıyorsa sıkıntı yok iyi günlerde kullan.

Doğru :) da ne bileyim sadece oyun için değil bilgisayar hızı için de mantıklı R7 serisi ama R5'le zaten benim hayal ettiğim hızlara ulaşacak adam :D.
Gönül isterdi Ryzen 7 3700x veya Ryzen 7 3800x'li bir sistem toplayalım ama bütçem o kadar çıkmadı. İlerde düşünürsem, anakart destekliyor zaten, işlemciyi yükseltirim. Bu arada 4K monitör almaya karar verdim. Sebebi ise professyonel manada multiplayer oyunlar oynamıyorum. 60Hz benim işimi yeterince görür. Görüntü kalitesi olarak beklentim vardı. 4K monitörde 2K'dan yüksek çözünürlüklü olduğu için 4K almaya karar verdim. Yorum yapan herkese teşekkürler.

Gönül isterdi Ryzen 7 3700X veya Ryzen 7 3800X'li bir sistem toplayalım ama bütçem o kadar çıkmadı. İlerde düşünürsem, anakart destekliyor zaten, işlemciyi yükseltirim. Bu arada 4K monitör almaya karar verdim. Sebebi ise professyonel manada multiplayer oyunlar oynamıyorum. 60Hz benim işimi yeterince görür. Görüntü kalitesi olarak beklentim vardı. 4K monitörde 2K'dan yüksek çözünürlüklü olduğu için 4K almaya karar verdim. Yorum yapan herkese teşekkürler.

Mantıklı olan odur zaten prof. Safada oynamıyorsan çak baba 4K'yı keyfine bak hem film falan izliyorsan çok iyi gider ki izlemiyorsan bile izlettirmeye başlatır.

Sistemimi 2k da kullanıyorum. Şu an keşke 4k olsa diyorum. Bu şekliyle kötü mü tabi ki hayır ama 4k olması her zmaan iyi. Artık akım 2k ve 4k üzerine toplanıyor. Tavsiyem bir sistemde ekran kartına yaptığın yatırım ve 4k alabilmen olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı