1080p için 24" vs. 27"

Sam Bridges

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Daha fazla  

Bugün üstteki linkteki yeni monitörüm geldi. Monitör ile aramda 100-110cm mesafe var. Monitörü test ederken 100cm mesafeden yazıların küçük göründüğünü fark ettim (mesela sağ alttaki tarih ve saat ve üstteki sitenin linkinin yazdığı yer) ama aklım pikselleşmeye takılıyor. 32 bir TV var, yazılar gerçekten yine 100cm mesafeden aşırı bulanık gözüküyor. 24'te de yazıları ancak okuyabiliyorum. Sorum şu ki 27 için 1440p şart mıdır, 1080P'de rahatsız olur muyum ve aşağıdaki 27 1080p monitörlerden hangisini önerirsiniz? Kullanım amacı genel, ofis işleri ve FIFA, ETS tarzı oyunlar.

Teşekkür ederim.

Kişisel görüşüm, 27 ve üzeri monitörlerde 2K şarttır. Nedeni 1080p 27 ve üzeri monitörlerde cam gibi net görüntü olmaması.

2K 27 inç veya 1080p 24 inç benzer görüntü veriyor. PC kötü ise 24 1080 iyi ise 27 2K.

Teşekkürler cevaplar için. Ben de bir bozulma olacağından korkuyorum. Bence de 24", 1080p için son sınır gibi bir şey. 27" 1440p için bütçem olmadığı için mecburen ekranı bir miktar yakınlaştırarak kullanacağım. Fikir belirten herkese çok teşekkür ederim.

Teşekkürler cevaplar için. Ben de bir bozulma olacağından korkuyorum. Bence de 24", 1080p için son sınır gibi bir şey. 27" 1440p için bütçem olmadığı için mecburen ekranı bir miktar yakınlaştırarak kullanacağım. Fikir belirten herkese çok teşekkür ederim.
Hocam genelleme olacak ama buradaki yorumlar genelde varsayıma dayanıyor. Yani kişi kullanmadan varsayarak yorum yapıyor. Ben 4 tane, belki fazladır aklımda kalan 4, 1080P 27' monitör kullandım ve hiçbiri de keşke dedirtmedi sadece CS:GO için ekranın içine giren prolardan olamadım ama bu da bana keşke 24' dedirtmedi :) 2K tabii daha iyidir ama bütçe olsa bunu sormazdınız biraz uzaktan bakarsanız 27' çok tatlı duruyor hele IPS ekran ve kartınız iyiyse zaten 2K ile arada fazla bir fark kalmıyor oyunda birkaç ekstrem ayar yaparak. Tavsiyem 27' 1080P'dir siz yine kafanıza yatanı alın tabii iyi forumlar.

Hocam genelleme olacak ama buradaki yorumlar genelde varsayıma dayanıyor. Yani kişi kullanmadan varsayarak yorum yapıyor. Ben 4 tane, belki fazladır aklımda kalan 4, 1080p 27' monitör kullandım ve hiçbiri de keşke dedirtmedi sadece CS:GO için ekranın içine giren Pro'lardan olamadım ama bu da bana keşke 24' dedirtmedi :) 2K tabii daha iyidir ama bütçe olsa bunu sormazdınız biraz uzaktan bakarsanız 27' çok tatlı duruyor hele IPS ekran ve kartınız iyiyse zaten 2K ile arada fazla bir fark kalmıyor oyunda birkaç ekstrem ayar yaparak. Tavsiyem 27' 1080P'dir siz yine kafanıza yatanı alın tabii iyi Sosyal'ler.

720p monitörde denedim CRT monitör de denedim 2K monitör de gözlemledim. Ekran büyüdükçe çözünürlük aynı ise pixellerin boyutu büyüyor. bunun nedeni de pixel yoğunluğu. Pixel yoğunluğu ne kadar fazla ise görüntü o kadar net olur. 27 inç 1080p için aşırı büyük yakından pixelleri sayarsın.

720p monitörde denedim CRT monitör de denedim 2K monitör de gözlemledim. Ekran büyüdükçe çözünürlük aynı ise pixellerin boyutu büyüyor. bunun nedeni de pixel yoğunluğu. Pixel yoğunluğu ne kadar fazla ise görüntü o kadar net olur. 27 inç 1080p için aşırı büyük yakından pixelleri sayarsın.
Aynen hocam ben de arkadaşa yakınlaşın hatta içine girin dedim :D Bahsettiğim şey buydu işte kullanıcı yorumu gibi yazılmıyor mesajlar kulaktan dolma şeyler. Kullanıyorsan önermiyorum şöyle dersin kullanmdan mesaj yazıyorsan da bence dersin. Neyse alacak arkadaş karar verecek zaten size de iyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı