1080P mi 1440P mi?

KuzeyBayram

Femtopat
Arkadaşlar ben monitör almaya karar verdim ve araştırma yaptım. 2K 27 Inc bir monitör alacaktım ekran kartım RX5700 XT ama bana piyasadaki en iyi sisteme sahip olsan bile 2K tercih etmemelisin FPS düşürüyor dediler. Bir de bu monitörün 240 Hz olduğunu düşünün sizce alınır mı alınmaz mı? Sadece benim sistemim için demiyorum. En iyi sisteme sahip olunsa bile alınmaz muhabbetine katılıyor musunuz?

Arkadaşlar ben monitör almaya karar verdim ve araştırma yaptım. 2K 27 Inc bir monitör alacaktım ekran kartım RX5700 XT ama bana piyasadaki en iyi sisteme sahip olsan bile 2K tercih etmemelisin FPS düşürüyor dediler. Bir de bu monitörün 240 Hz olduğunu düşünün sizce alınır mı alınmaz mı? Sadece benim sistemim için demiyorum. En iyi sisteme sahip olunsa bile alınmaz muhabbetine katılıyor musunuz?
Hayır tabii ki katılmıyorum. Bence 2K alın. Yoksa kartın gücünü hiçe saymış olursunuz.

2K monitör tercih edin, o ekran kartını 2K'da tam verimlilik ile kullanabilirsiniz. O 2K tercih etmemelisin diyen arkadaşlar pek bilgili değil anlaşılan. Önemli olan FPS'nin düşmesi değil, ekran kartının performansını tam kullanmasıdır. Kaldı ki 5700 XT, 2K çözünürlükte yeni çıkan oyunları dahi 100 FPS'ye yakın oynatabilecek güçte.

Eğer sistemin 2K performansı iyiyse 2K alırsın, 4K performansı iyiyse 4K alırsın. 240 Hz muhabbeti de AAA oyunlar için değil, online oyunlar için tercih edilebilir.

240Hz kullanan biri olarak, 144Hz ile arasında pek bir fark olmadığını belirteyim. Bu 360Hz dir 240Hz dir biraz gösteriş gibi geliyor bana. 144Hz gayet yeterli ki daha piyasadaki birçok sistem 144FPS veremiyor. Ayrıca gidip de bu monitörle e-spor etkinliklerine katılmayacaksınız, ne gerek var o kadar para vermeye? Bunun dışında ise 1080p ile 1440p arasında bi'hayli fark var. Ben sizin yerinizde olsam 144Hz 2K 1ms bir monitör alırdım. 1ms olması bile gerekli değil bence.

Saçmalıktan ibaret. Çözünürlük artınca tabii ki FPS daha düşük olur. Dedikleri şey şunun gibi:
Oyunları sakın Ultra'ya almayın hep low'da oynayın çünkü FPS düşürüyor.

2K alın, kalitenin tadını çıkarın.

Ekleme: Gidip de 240Hz monitör alınca aim'in gelişmiyor, daha çok kill almıyorsun :D
240Hz kullanan biri olarak, 144Hz ile arasında pek bir fark olmadığını belirteyim. Bu 360Hz dir 240Hz dir biraz gösteriş gibi geliyor bana. 144Hz gayet yeterli ki daha piyasadaki birçok sistem 144FPS veremiyor. Ayrıca gidip de bu monitörle e-spor etkinliklerine katılmayacaksınız, ne gerek var o kadar para vermeye? Bunun dışında ise 1080p ile 1440p arasında bi'hayli fark var. Ben sizin yerinizde olsam 144Hz 2K 1ms bir monitör alırdım. 1ms olması bile gerekli değil bence.

Bütçen var ise 2K tercih etmelisin. Güzel bir ms ve hz değerine sahip 2K monitörde FPS 1080p'ye göre 10 FPS bile düşse daha güzel ve akıcı olur. Ve ekran kartın gibi diğer bileşenler sağlam ise sakın 1080P alma.

Yeni konular

Geri
Yukarı