1080P Monitörde 4K Video İzlemek görüntüyü değiştirir mi?

EmreChan

Decapat
Yazığım gibi. 1080P Full HD olan bir monitörde 4K video izleyince bir şey değişiyor mu? Yoksa yine 1080P olarak mı karşıma gelecek görüntü? 4K bir video izlerken 1080P bir videodan farkı ne olacak? Sorularım bu yönde. Cevaplanırsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazığım gibi. 1080P Full HD olan bir monitörde 4K video izleyince bir şey değişiyor mu? Yoksa yine 1080P olarak mı karşıma gelecek görüntü? 4K bir video izlerken 1080P bir videodan farkı ne olacak? Sorularım bu yönde. Cevaplanırsa sevinirim.
Ben 1080P monitörde 16K video izliyorum arada bir. Detaylar daha net ve kaliteli gerçekten.

Samsung FHD monitör kullanmaktayım. Youtube üzerinden 4K kalitesinde video seyrettiğimde elbette büyütülmeyecek kadar farklılık olabiliyor. Şöylede bir durum var 4K video açtığınızda ekran kartınız çevremden gözlemlediğim kadarıyla yüksek modellerde değilse videoyu donarak seyretmenizde mümkün.

Samsung FHD monitör kullanmaktayım. Youtube üzerinden 4K kalitesinde video seyrettiğimde elbette büyütülmeyecek kadar farklılık olabiliyor. Şöylede bir durum var 4K video açtığınızda ekran kartınız çevremden gözlemlediğim kadarıyla yüksek modellerde değilse videoyu donarak seyretmenizde mümkün.
Ben de 4k izliyorum. Ekran kartı değil de CPU yapıyor sanırım o işi. Kontrol ettiğimde 4k dayken kullanımı daha da artıyordu. yüksek ihtimal 4k videoyu 1080pye adapte edip detaylarını arttırıyor.

Ben de 4k izliyorum. Ekran kartı değil de CPU yapıyor sanırım o işi. Kontrol ettiğimde 4k dayken kullanımı daha da artıyordu. yüksek ihtimal 4k videoyu 1080pye adapte edip detaylarını arttırıyor.
Az önce 4K video açtım görev yöneticisinden sistemi takip ettim işlemcim %10 kastırırken ekran kartım %35lere kadar çıkabiliyor.

Sanmıyorum. Ekran kartım (940MX) %50 gösterirken videoyu açtığımdad 55-60 olmuştu ama CPU 30-50 aralığından 80-90a fırladı.
Sistemden sisteme farklılık gösterilebiliyor diye biliyorum. Ali ve Recep abi açıklamalı olarak anlatmış sanırım tartıştığımız meseleyi ikimizde bazı yerlerde haklı gibiyiz 😄
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

uzatmaya gerek yok sanırım gtx 1070 gpu ile durumlar bu şekilde
fakat işlemciyide yormuyor değil
1080p de ise durum böyle

Dosya Ekleri

• 4k.png
    4k.png
    15 KB · Görüntüleme: 211
  • 1080p.png
    1080p.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 226
Dostum bahsettiğin olaydan Recep hoca bahsetmişti galiba. Ekran kartın yüksek çözünürlüklü görüntüyü işliyor ve ekrana getiriyor. Kesinlik vesaire daha net oluyor. AMD kartlardaki "Virtual Super Resolution" gibi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı