1080P monitörde görüntü bulanık

Mert taşpınar

Decapat
1080P monitör aldım herhangi bir siteden video film falan izlerken görüntü kalitesi çok kötü geliyor. Video 1080P'de oynatıyorum DP kablo bağlı acaba ekran kartından falan yapmam gereken bir şey mi var bilemiyorum.
Monitör: Game Booster 27 GB-2779CF
DP kablosu kutusundan çıkan kablodur.
Ekran kartı: ASUS STRIX RX560 4 GB gdr5 128 Bit.

Şimdi sorun hangi donanımda bunu bilmiyoruz. Teyit etmek için farklı bir monitör bağlayıp bak. Çıkardığın monitörü de farklı cihazda dene yani iki donanımı da farklı cihazlarda dene. Hangisinde sorun önce onu anlayalım sonrasına bakarız. Bir de fotoğraf istedim onu da atabilirseniz iyi olur.

Bende MSI MAG241C kullanıyorum görüntü çöp :/ hele ki VA olduğu için siyah renkler çok çok kötü. Bu arada suç sadece monitörde değil 1080P Netflix paketi kullanıyorum Google Chrome’dan 720P izlediğimi fark ettim ama YouTube’da da öyle, telefon ile monitör arasında dağlar kadar fark var bundan sonra IPS panelden vazgeçmem.

Dediğiniz gibi bir deneme yanılma yapmam mümkün değil ama bir tahmin edindim sanırım video nasıl çekildiyse öyle upload ediliyor siteden çözünürlük arttırmak bir işe yaramıyor gibi.

2020.05.21-02.11.png

Resim 4MB'den yüksek diye atılmadı.
Bu resim çok kaliteli çıktı ama atamadığım resim cidden çok çöp bu da bana videoyu upload eden kişinin sisteminden kaynaklı olduğunu düşündürüyor. Sence böyle bir şey olabilir mi?
İkisi de aynı platformdan aynı kalitelerde çekildi (1080P) ama aralarında uçurum var.

Dosya Ekleri

• 2020.05.21-02.21.png
    2020.05.21-02.21.png
    888,9 KB · Görüntüleme: 110
Son düzenleme:
Videoda mı yapıyor sadece , masaüzerinde herhangi bir bozulma var mı? Yada oynatılan video internet üzerinden mi yoksa yerel diskinde yüklü olan bir video mu?
İnternet üzerinden olan bir video ise internetinizde sorun olduğu için otomatik çözünürlük düşürüyor da olabilir.

Dediğiniz gibi bir deneme yanılma yapmam mümkün değil ama bir tahmin edindim sanırım video nasıl çekildiyse öyle upload ediliyor siteden çözünürlük arttırmak bir işe yaramıyor gibi.

Eki Görüntüle 568994

Resim 4MB'den yüksek diye atılmadı.
Bu resim çok kaliteli çıktı ama atamadığım resim cidden çok çöp bu da bana videoyu upload eden kişinin sisteminden kaynaklı olduğunu düşündürüyor. Sence böyle bir şey olabilir mi?
İkisi de aynı platformdan aynı kalitelerde çekildi (1080P) ama aralarında uçurum var.
Bence gayet iyi.

Videoda mı yapıyor sadece, masaüzerinde herhangi bir bozulma var mı? Ya da oynatılan video internet üzerinden mi yoksa yerel diskinde yüklü olan bir video mu?
İnternet üzerinden olan bir video ise internetinizde sorun olduğu için otomatik çözünürlük düşürüyor da olabilir.

Videolar da sıkıntı oluyor masaüstü cam gibi YouTube'da Netflix'de ve BluTV'de aynı sorunla karşılaştım oto çözünürlük düşürme gibi imkan yok direkt olarak sabitledim 1080'e oto da değil yani teşekkürler yorumun için.
Bence gayet iyi.

1. resim 1080P kaliteli
2. resim 1080P pikselli
Bunun sebebi nedir sadece YouTube'da olmuyor bu dizi izlediğim platformlarda da aynı sorun var.

Videolar da sıkıntı oluyor masaüstü cam gibi YouTube'da Netflix'de ve BluTV'de aynı sorunla karşılaştım oto çözünürlük düşürme gibi imkan yok direkt olarak sabitledim 1080'e oto da değil yani teşekkürler yorumun için.

1. resim 1080P kaliteli
2. resim 1080P pikselli
Bunun sebebi nedir sadece YouTube'da olmuyor bu dizi izlediğim platformlarda da aynı sorun var.
Senin otoya alman önemli değil.Masaüstü cam gibiyse zaten ekranda sorun yok demektir. İnternetin kötü olduğunda sen 1080 p ye bile çeksen ,platform o internet hızı ile o videoyu oynatmaya zorlar buda çözünürlüğün düşmesi demektir.
Hatta internetin iyi olabilir fakat platformların sunucularında sıkıntı vardır 1080p sunamaz o an için yine aynı şeyle karşılaşırsın. İnternet üzerinden yaptığın denemeler sağlıklı değildir onu anlatmak istiyorum.
1080p kısada olsa bir videoyu indirip yerel disk üzerinden test yaparsan sorununu çözebilirsin.

Geri
Yukarı