10900KF vs 5800X

Olur da 5800X alırsam onun için de anakart ve soğutucu önerir misiniz?
B450 Tomahawk Max ile SE-234 ARGB rahatlıkla yetecektir diye düşünüyorum. Aynı soğutucu ile CPB açık 5600X aynı anakartta 63 dereceyi geçmedi.
Fanboyluğun lüzumu yok. 10/20 bir işlemci için değer.
İşlemciyi çekirdek sayısından ibaret sanmaya tam gaz devam, kağıt üstündeki farktan dolayı 1500 lirayı önce kendiniz verin sonrasında değdiğini görünce bana haber verin ben de alacağım. 10/20 olunca ne oluyor, Zeki Müren de görüyor mu?
Göz ardı listeme hoş geldin, gerçi çok kalmazsın ya orada, en geç haftaya çoklu üyelikten uçururlar seni. Raporumu attım, hayırlı uğurlu olsun.
15 günlük ne olduğu belirsiz bir ilandan yola çıkarak fiyatlandırma yapmak...
O zaman ben de yapıyorum arkadaş 3400 liraya 5800X var.

5800X içinde lazım o soğutucu. Kendileri 5900X'ten bile daha sıcak çalışıyorlar.
10/20 10900KF varken 8/16 5800X almazdım.
@SON FX BÜKÜCÜ hocama da katılıyorum. Fanboyluğun lüzumu yok. 10/20 bir işlemci için değer.
@ekizberke18 hocamın önerdiği anakart alınabilir. Önerdiği sıvı soğutucu hakkında bir bilgim yok maalesef ona bir şey diyemeyeceğim.
Sıvı soğutucu olarak önerebileceğim SilverStone PF360 iş görecektir.

Toparlamak gerekirse:
İşlemci: 10900KF 3450TL.
Anakart: ASUS TUF Gaming Z490-PLUS Wi-Fi 1827 TL ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI) Intel Z490 LGA1200 DDR4 4600 (O.C) ÇİFT M2 + 6 USB3.2 ATX Oyuncu Anakartı: Amazon.com.tr
Sıvı soğutucu: SilverStone PF360 ARGB 1297 TL.
Toplam: 6574 TL.

Eğer sahibinden alamaz iseniz 10850k da alabilirsiniz. Aynı işlemciler sayılır. Çok bir performans kaybı yaşamazsınız. 10850k şu anki durumda bütçeyi 300TL kadar aşabiliyor bilginiz olsun.

B450 Tomahawk Max ile SE-234 ARGB rahatlıkla yetecektir diye düşünüyorum. Aynı soğutucu ile CPB açık 5600X aynı anakartta 63 dereceyi geçmedi.
Tekrardan teşekkürler. Sahibinden alabilirsem 10900KF alacağım. Sahibinden olmazsa da, eğer parayı denkleştirebilirsem yine 10900KF alacağım. Bu da olmazsa 5800X son çare.

İşlemciyi çekirdek sayısından ibaret sanmaya tam gaz devam, kağıt üstündeki farktan dolayı 1500 lirayı önce kendiniz verin sonrasında değdiğini görünce bana haber verin ben de alacağım. 10/20 olunca ne oluyor, Zeki Müren de görüyor mu?
Göz ardı listeme hoş geldin, gerçi çok kalmazsın ya orada, en geç haftaya çoklu üyelikten uçururlar seni. Raporumu attım, hayırlı uğurlu olsun.

Hocam, Siz de tam gaz Fanboyluğa devam edin :)

Tekrardan teşekkürler. Sahibinden alabilirsem 10900KF alacağım. Sahibinden olmazsa da, eğer parayı denkleştirebilirsem yine 10900KF alacağım. Bu da olmazsa 5800X son çare.
Seçim senin seçimin, ancak unutma ki aynı Sahibinden opsiyonu 5800X için de var.
10900KF yerine göre daha iyi olabiliyor, ancak o iyilik aradaki farka değer mi diyorsan bence değmez, ancak para senin paran. Sen değer diyorsan alabilirsin, ancak sonrasında gelip şikayet etmek yok ona göre :D.

Seçim senin seçimin, ancak unutma ki aynı Sahibinden opsiyonu 5800X için de var.
10900KF yerine göre daha iyi olabiliyor, ancak o iyilik aradaki farka değer mi diyorsan bence değmez, ancak para senin paran. Sen değer diyorsan alabilirsin, ancak sonrasında gelip şikayet etmek yok ona göre :D.
Hocam parayı denkleştiremezsem 5800X alacağım. O da çok iyi işlemci, çok fark yok aralarında zaten. Ama almışken paramın yettiğinin en iyisini alayım diyorum.

Bu arada böyle kaliteli soğutmalarla bile 80 derece falan görmez değil mi 10900KF? Bu harbiden sıkıntı olur işte. :D

Sen fanboyluk yapmaya devam ettikçe ben de seni raporlayacağım. İnsanların kendini bir şey zannetmesi? 🤣
Hocam parayı denkleştiremezsem 5800X alacağım. O da çok iyi işlemci, çok fark yok aralarında zaten. Ama almışken paramın yettiğinin en iyisini alayım diyorum.

Bu arada böyle kaliteli soğutmalarla bile 80 derece falan görmez değil mi 10900KF? Bu harbiden sıkıntı olur işte. :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoyu size iletiyorum hocam, izleyip görebilirsiniz.

Görür hocam, tam %100 net hatırlamamakla birlikte LTT testlerinde 10900K 280'lık sıvı soğutma ile yer yer 90 dereceleri görüyordu. Mevcut 11900K'nın 290W civarlarında tüketimi olabiliyor. 360'lık alsanız da ısınacak o işlemci, hele yazın 40 derece olan bir yerdeyseniz kesin 90'ı vuracaktır.

İşlemciyi çekirdek sayısından ibaret sanmaya tam gaz devam, Kağıt üstündeki farktan dolayı 1500 lirayı önce kendiniz verin sonrasında değdiğini görünce bana haber verin ben de alacağım. 10/20 olunca ne oluyor, Zeki Müren de görüyor mu?

Dostum fanboyluğun da bir sınırı var. Evet fiyatlandırmayı o atılan ilanın üstünden yaptım. Sonunda da dedim ki:
Eğer sahibinden alamaz iseniz 10850k da alabilirsiniz. Aynı işlemciler sayılır. Çok bir performans kaybı yaşamazsınız. 10850k şu anki durumda bütçeyi 300TL kadar aşabiliyor bilginiz olsun.
Bunu da belirttim. Onu alamazsanız bunu alırsınız diye.
İşlemciyi çekirdek sayısından ibaret sanmaya tam gaz devam
Sandığımı nereden çıkardın? Ha doğru sen 8/16 bir işlemciye 4100 TL bayılabilecek biriysen orası ayrı.
Kağıt üstündeki farktan dolayı 1500 lirayı önce kendiniz verin sonrasında değdiğini görünce bana haber verin ben de alacağım.
Düşündüm de ben o 1500TL farkı size versem daha mantıklı. En azından matematik dersi alırsınız işlemci almadan önce. 1500TL fark nerede acaba?
Hiç güleceğim yoktu. Çoklu üyelik? Ciddi misiniz? Sorun değil, ben de raporumu attım. Göz ardı listeme girmeye de hak kazandın. Herkesi kolay kolay almam ama sen hakettin. Sana da hayırlı uğurlu olsun.

Buyur 5800X sıcaklık değerleri.

cpu-temperature.png

Technical-Temps-1.png

5800X nasıl daha fazla ısınabiliyor hocam? Daha az güç çekmiyor mu?
Dostum fanboyluğun da bir sınırı var. Evet fiyatlandırmayı o atılan ilanın üstünden yaptım. Sonunda da dedim ki:

Bunu da belirttim. Onu alamazsanız bunu alırsınız diye.

Sandığımı nereden çıkardın? Ha doğru sen 8/16 bir işlemciye 4100 TL bayılabilecek biriysen orası ayrı.

Düşündüm de ben o 1500TL farkı size versem daha mantıklı. En azından matematik dersi alırsınız işlemci almadan önce. 1500TL fark nerede acaba?

Hiç güleceğim yoktu. Çoklu üyelik? Ciddi misiniz? Sorun değil, ben de raporumu attım. Göz ardı listeme girmeye de hak kazandın. Herkesi kolay kolay almam ama sen hakettin. Sana da hayırlı uğurlu olsun.

Buyur 5800X sıcaklık değerleri.

Eki Görüntüle 946839

Eki Görüntüle 946840

5800X nasıl daha fazla ısınabiliyor hocam? Daha az güç çekmiyor mu?
İnanmayın bence, hayatımda gördüğüm en saçma grafik. 331W 10900K 231W 5800X'ten 8 derece daha serin, sadece saf saçmalık. 10900K 54 derece kalmış ama ne hikmetse sıfır OC 3600X NH-U12S ile 66 derece? Külliyen yalan. 5950X'in 4.7'de 363W'a çıkması da ayrı komedi, adamakıllı OC bile sayılmayacak şey baz frekansına 160W fark atarken 38 derece fark açmış.
Düşündüm de ben o 1500 TL farkı size versem daha mantıklı. En azından matematik dersi alırsınız işlemci almadan önce. 1500 TL fark nerede acaba?
Konunun 32 numaralı mesajını okumuş olsaydın görürdün. Konuyu okumadan yalan kaynaklarla Intel savunuculuğuna girişmişsin başka yaptığın bir şey yok. Bende matematik var ama sende göz yok anlaşılan.
Ha doğru sen 8/16 bir işlemciye 4100tl bayılabilecek biriysen orası ayrı.
Hala çekirdek sayısı yazıyor ya, sana denecek çok şey var ama burada dersem ban yerim o yüzden demeyeceğim. Bilgiye bak, yaşa bak, ettiği laflara bak. Mesaj okumadan yoruma da durmadan devam ediyorsun, Sahibinden'den 3400 liralık link attım ki Sahibinden olmazsa 10900KF de çok farklı değil.

@Jukac konuyu takibi bırakıyorum, lütfen etiketleme veya alıntılama. Tek bildiği fanboy demek olan, üstüne de yalan yanlış Intel sponsorlu grafiklerle "savunma" yapanlarla aynı konuda durmam ben. Konuyu da kilitleyebileceğini düşünüyorum sonuçta cevabı gereken şekillerde verildi, başka sorun olursa konu açarsın seve seve yardım ederiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı