10900KF vs 5800X

AMD için wat değerleri maalesef kullanıcıları yanıltmaktan başka birşey değil. Eğer AMD işlemciye overclock yapmaz kendi haline bıraksanız bile PBO ile 105W'lık dediği işlemci zaman zaman 140-150W lara çıkmaktadır. İntel'de PL2 değerinde hemen hemen aynı oyunu yapmaktadır. Evimde amd Ryzen 5600x var All core 4.75Ghz overclocklu halde sistem boştayken hiç yük yokken 125W tüketiyor. İşlemcinin full yük kullanımında sadece işlemci yaklaşık 140-150 wat civarı tüketime çıkıyor. Yersen 65 wat'lık işlemci.

Ofisimde i9-10920x var all core 5.0 Ghz sadece işlemci full yük altında 280-290 w çekiyor. AVx512 abanırsan bu değer 320W a kadar çıkar.
Şunu da belirtmekte fayda var nm kazancından dolayı intelden bir miktar daha az enerji tükettiği gerçek. Ama bu fark milletin sandığı gibi değil.

Yani işin özü yukarıdaki grafik büyük oranda gerçeği yansıtmakta.

Son düzenleme:
Millet Intel’i fırın olmakla suçlamış ama 7nm üretim teknolojisi ve 8c/16t olmasına rağmen soğutulamayan 5800x’i rahatça önerebiliyorlar. 12c/24t 5900x’ten daha sıcak çalışan 5800x’i.

AMD kullanıyorum, muhtemelen önümüzdeki ay yine başka bir AMD işlemciye geçeceğim ama 5800x almam. İnternette forumlar, reddit vs 5800x’in aşırı ısınması hakkındaki konularla dolu.

Birde işlemcinizde sadece FPS olarak bakmışsınız. Oynayacağınız oyunlar nedir? Rekabetçi yüksek FPS ve düşük bellek gecikmesi gerektiren Battle Royal oyunları oynayacaksanız kesinlikle intel kullanmalısınız. Şöyle örnek vereyim,

AMD 5xxx serisi ve intel için alabileceğiniz en iyi ram GSkill Samsung B-die olan 3600 Mhz CL 14-14-14-28 CR1 zamanlarında çalışabilen bir raminiz üzerinden konuşursak;

Amd ryzen 5xxx serisi ve çok üst sınıf bir anakart ile yukarıda timinglere oc lenmiş bir bellek ile alacağınız en iyi bellek gecikme değeri 58-59 ns dir.

Fakat intel 10xx serisi ve iyi bir z490 anakat ile yukarıda zamanlamalara sahip bir anakart ile 5.0 ghz işlemci overclock, 5 Ghz ring bus overclock ile alacağınız gecikme süresi 35-37 ns dir.

Bu değerlerde rekabetçi oyunlarda o kadar fark ediyor ki, kullanınca anlıyorsunuz.

Millet Intel’i fırın olmakla suçlamış ama 7nm üretim teknolojisi ve 8c/16t olmasına rağmen soğutulamayan 5800x’i rahatça önerebiliyorlar. 12c/24t 5900x’ten daha sıcak çalışan 5800x’i.

AMD kullanıyorum, muhtemelen önümüzdeki ay yine başka bir AMD işlemciye geçeceğim ama 5800x almam. İnternette forumlar, reddit vs 5800x’in aşırı ısınması hakkındaki konularla dolu.
Evet. 5800X hakkında çok kötü yorum var.
Birde işlemcinizde sadece FPS olarak bakmışsınız. Oynayacağınız oyunlar nedir? Rekabetçi yüksek FPS ve düşük bellek gecikmesi gerektiren Battle Royal oyunları oynayacaksanız kesinlikle intel kullanmalısınız. Şöyle örnek vereyim,

AMD 5xxx serisi ve intel için alabileceğiniz en iyi ram GSkill Samsung B-die olan 3600 Mhz CL 14-14-14-28 CR1 zamanlarında çalışabilen bir raminiz üzerinden konuşursak;

Amd ryzen 5xxx serisi ve çok üst sınıf bir anakart ile yukarıda timinglere oc lenmiş bir bellek ile alacağınız en iyi bellek gecikme değeri 58-59 ns dir.

Fakat intel 10xx serisi ve iyi bir z490 anakat ile yukarıda zamanlamalara sahip bir anakart ile 5.0 ghz işlemci overclock, 5 Ghz ring bus overclock ile alacağınız gecikme süresi 35-37 ns dir.

Bu değerlerde rekabetçi oyunlarda o kadar fark ediyor ki, kullanınca anlıyorsunuz.
Valorant mainim. Araştıracağım söylediklerinizi. Teşekkürler.

5800X nasıl daha fazla ısınabiliyor hocam? Daha az güç çekmiyor mu?

Sebebi CPB. CPB açıkken işlemcinin voltajını gereksiz arttırıyor. Bu da ısınmaya sebep oluyor. Bü yüzden elle voltaj ayarı daha iyi Ryzen'lerde. Bir de 5800X'in silikon kalitesinin pek iç açıcı olduğu da söylenemez.

İnanmayın bence, hayatımda gördüğüm en saçma grafik. 331W 10900k 231W 5800X'ten 8 derece daha serin, sadece saf saçmalık. 10900k 54 derece kalmış ama ne hikmetse sıfır OC 3600X NH-U12s ile 66 derece? Külliyen yalan. 5950X'in 4.7'de 363W'a çıkması da ayrı komedi, adamakıllı OC bile sayılmayacak şey baz frekansına 160W fark atarken 38 derece fark açmış.

Konuyu takibi bırakıyorum, lütfen etiketleme veya alıntılama. Tek bildiği fanboy demek olan, üstüne de yalan yanlış Intel sponsorlu grafiklerle "savunma" yapanlarla aynı konuda durmam ben.

TechPowerUp ve Kitguru.net'in incelemelerine yalan yanlış diyeni de ilk defa görüyorum. Pes vallahi pes. Doğru sana YouTube'dan ellerinde işlemci bile olmayıp sahte sallamasyon grafiklerle yapılan videoları atmalıydım. Doğru bilgi kaynağın orası.

@Gaqew konuyu takibi bırakıyorum, lütfen etiketleme veya alıntılama. Tek bildiği fanboy demek olan, üstüne de yalan yanlış Intel sponsorlu grafiklerle "savunma" yapanlarla aynı konuda durmam ben. Konuyu da kilitleyebileceğini düşünüyorum sonuçta cevabı gereken şekillerde verildi, başka sorun olursa konu açarsın seve seve yardım ederiz.

Diyebilirsin. Daha ne kadar saçmalayacağını görmüş oluruz. Yanlış bir laf ettiğimi düşünmüyorum. Mesajları okursan anlarsın.

@ekizberke18 hocamın önerdiği anakart alınabilir. Önerdiği sıvı soğutucu hakkında bir
@Schwarse hocam eğer yanlış bilmiyorsam Rajintek markasının sıvı soğutmaları iyi. Bu konulara göz atabilirsiniz:

Arkadaşlar her türlü 10900KF mantıklı değil mi zaten? 10 Core olduğundan dolayı renderi daha hızlı. FPS'i ise bazılarına göre önde, bazılarına göre geride. Orayı tam anlayamadım. :D

Hocam ama aynı fiyattalar. AMD büyük bir yanlış yapmış.

Intel AMD onu geçiyor diye fiyatları düşürmüştü

@Schwarse hocam eğer yanlış bilmiyorsam rajintek markasının sıvı soğutmaları iyi. Bu konulara göz atabilirsiniz:

Teşekkür ederim hocam bilgilendirme için. Bakacağım.

AMD için wat değerleri maalesef kullanıcıları yanıltmaktan başka birşey değil. Eğer AMD işlemciye overclock yapmaz kendi haline bıraksanız bile PBO ile 105W'lık dediği işlemci zaman zaman 140-150W lara çıkmaktadır. İntel'de PL2 değerinde hemen hemen aynı oyunu yapmaktadır. Evimde amd Ryzen 5600x var All core 4.75Ghz overclocklu halde sistem boştayken hiç yük yokken 125W tüketiyor. İşlemcinin full yük kullanımında sadece işlemci yaklaşık 140-150 wat civarı tüketime çıkıyor. Yersen 65 wat'lık işlemci.

Ofisimde i9-10920x var all core 5.0 Ghz sadece işlemci full yük altında 280-290 w çekiyor. AVx512 abanırsan bu değer 320W a kadar çıkar.
Şunu da belirtmekte fayda var nm kazancından dolayı intelden bir miktar daha az enerji tükettiği gerçek. Ama bu fark milletin sandığı gibi değil.

Yani işin özü yukarıdaki grafik büyük oranda gerçeği yansıtmakta.
Forumda R9 5900x'e sahip birisi olmasa ve öyle olmadığını bilmeseydim hak verirdim ancak AMD o kadar güç tüketmiyor. @Dreamwalker

Sizin R5 5600x'in 140 watt çekmesi için 1.4 volt 100 amper falan çekmesi lazım.

Geri
Yukarı