11.000 TL'ye telefon mu laptop mu?

• Konuyu başlatan DNA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 562

DNA

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
6
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Merhaba.

Arkadaşımın çok eski model bir dokunmatik Android telefonu var. Modelini bilmiyor. Ekranı kırık, kozmetik olarak sorunlu. Hatta ekranı o kadar kırık ki bir sol üst kısmından telefonun içi görünüyor. Bir de General Mobile E-Tab 5 tableti var fakat o da Android 7'den yükseltilemiyor.

Bütçenin telefon için artmasına imkan ihtimal yok. Bilgisayar için çok düşük ihtimalle birkaç bin lira artabilir. O yüzden telefon olarak Samsung A34 düşünüyorum. Huawei telefon kesinlikle istemiyor. Laptop olarak da Lenovo tercih ediyor. Lenovo laptop alırsa en azından i5 1135G7 işlemcili ve 16 GB RAM olan bir laptop düşünüyorum ki biraz uzun ömürlü olabilsin. Masaüstü bilgisayar kesinlikle istemiyor.

Genel olarak müzik dinler, sosyal medyaya fotoğraf atar ve dışarıda çok vakit geçirir. Ders de çalışmak istiyor.
Dolayısıyla ilk düşüncesi laptop olsa da ben o telefonu kullanması taraftarı değilim. Telefon bozulursa yine 5. el eski bir Android telefona geçer muhtemelen. Ders için ise A34 her ne kadar full ekran olsa da küçük kalır gibi geliyor. Bilgisayar daha rahat olacaktır. Kendisi de başta bilgisayar almayı düşünüyordu. A34 kamerasının da sosyal medya için yeterli olduğunu düşünmüyorum. Yine de onu bu bütçede idare edecektir.

Ayrıca belirtmeliyim ki öğrenciliği var görünüyor yani herhangi bir indirim gelirse bir ihtimal 10.000 TL altı telefonları alabilir ama hepsinin tabiri caizse dandik olduğunun farkında. A24'e düşmesi taraftarı ben de değilim. Öğrenciliği bilgisayar konusunda ona bir fayda sağlamayacaktır sonuçta 10.000 TL altına iyi idare edecek laptop kalmadı.

11.000 TL bütçe ile telefon mu laptop mu alınmalı? Peki ya alacağı telefon ya da Lenovo laptop ne olmalı?

Ben de bu markaları önerdim ama niye olduğunu bilmediğim bir şekilde Lenovo istiyor. 15.000 TL altına olan Lenovo laptop önerebilirsiniz. Ekran kartı pek şart değil ama olursa da hayır demez.

Teşekkür ederim.

@DNA hep U, UHD Graphics, Radeon Graphics, yani dahili grafikler var ve MX350 onlardan daha iyi.

Teşekkür ederim.

MX450 yerine MX350 aliyor Lenovo diye. Bir de dahili grafiklerin onerilerini bekleyin derim.

@DNA hep U, UHD Graphics, Radeon Graphics, yani dahili grafikler var ve MX350 onlardan daha iyi.

MX450 yerine MX350 aliyor Lenovo diye. Bir de dahili grafiklerin onerilerini bekleyin derim.
Lenovo istiyorsa Lenovo alabiliriz yapacak bir şey yok. :(

Telefon diyorum, A34. Bilgisayar her zaman lazım olmaz ama dediğiniz kadar kötü durumdaysa o telefon muhakkak değişmeli.
Evet, Turk Telekom mağazalarından alabiliriz. Acaba A53 mü A34 mü diye bir düşündüm. Kamera açısından daha iyi olanı almak belki daha iyi olur dedim. A34'ün kamerasını biliyorum da A53'ü hiç görmedim. A54'ü de beğeniyorum ama o fiyata en azından telefon için çıkamayız.

Teşekkür ederim. Yine de bunun yanında üstteki Lenovo daha iyi göründü.

Bu fiyata iyi bir laptop alamazsın ama ortalama bir telefon yada tablet alabilirsin.
Bilgisayar için en azında 18 bin altı bütçe pek iyi olduğu düşünmüyorum uzun süreler kullanım amacıyla.
Ben de tableti düşündüm fakat onun yerine telefon yenilemek biraz mantıklı göründü. İkisinin avantajı bir arada olsun isterse iPad 9 aldırırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı