11 ayda YDT yapılabilir mi?

Dilko'ya yanaşma dostum, seni geliştirmez o kitap. Soruları anlamsız ve fazla basit.
Skills soruları basit (yakın anlam, durum) ama grammer soruları gereksiz zor teknik açıdan sınıyor bayağı. O sorulara alışırsa daha hızlı alışır. Dilko'nun diğer bir sıkıntısı cevap anahtarında yanlış çıkma ihtimali oluyor soru aslında doğru ama cevap anahtarı yanlış gösteriyor.

Bedava verseler alınmayacak bir kitap açıkçası. Okul hocaları sağ olsun, Dilko, Marvel ve YDS Publish kitabından başka bir çözdürmediği için dil öğrencileri sadece bu üç kitabı biliyor.

Bedava verseler alınmayacak bir kitap açıkçası. Okul hocaları sağ olsun, Dilko, Marvel ve YDS Publish kitabından başka bir çözdürmediği için dil öğrencileri sadece bu üç kitabı biliyor.
Marvel'ın iki tane kitabı var 11 ve 12.sınıf olmak üzere Dilko'nun grammer kitabında bu durum nasıl bilmiyorum ama ben şahsen Marvel'ın setlerini almazdım aşırı derecede kolay. Dilko ve YDS daha iyi bir anlatıma sahip. Skills sorularında açık ara Modadil gibi kaynakların soruları daha etkili ve sınava yatkın sorular. Dilko genel olarak grammer ağırlıklı bir kitap ve soruları teknik bilgi istiyor yani sınav düzeyinden bir iki gömlek zor desek yanlış olmaz.
Bu arada YDT sınavında ki soru sayısı dağılımına göre ilk başta paragraf, çeviri gibi konular geliyor. Prepositions ve vocabulary gibi soru tiplerinin dolaylı yoldan etkisi olsa da asıl soru sayıları az konular ama dolaylı yoldan bütün konulara etkisi çok fazla.

Son düzenleme:
@112819 önceden prepositions soruları doğrudan tık diye yapılabiliyordu ama ÖSYM artık yavaştan onu engellemeye başladı. Gramer konusu olarak görülen prepositions sorularını çözerken bile artık ezber işe yaramıyor. Devamında kesin in alan prepositions görürsün mesela. Onu işaretlersin ama bir bakmışsın cevap o değil :) Artık prepositions soruları da okuduğunu anlama olarak geliyor. Pepositions soruları şu anlık 1 tane okuduğunu anlama, diğeri de ezber olarak geliyor. ÖSYM artık o ezberin önüne de geçiyor.

En basitinden bağlaç gramer konusu olarak görülür ama bunu bile ÖSYM okuduğunu anlama olayına döktü artık. Önceden şıklarda 1 tane zıt anlamlı bağlaç grubu but yet grubundan şık olurdu. Diğerleri de as well as grubu falan olurdu. Şıklardan elenerek giderdi ancak şimdi bakıyorsun şıkların hepsi ya zıt anlamlı bağlaç oluyor ya da amaç bildiren bağlaç oluyor mesela. Demek istediğim o kapıya çıkıyor, şıklardan eletmiyor. Okuyorsun, anlayarak çözüyorsun.

Bu iki kitabı önermememin en büyük sebebi bu. Eski sisteme göre soru çözdürmeye çalışıyorlar ama eski sistemle soru çözmeye çalışmak artık işe yaramaz. Sınav sistemi değişti ve artık iş tamamen okuduğunu anlamaya bakıyor. Güncel soru çözmek iyi olur o yüzden.

@112819 önceden prepositions soruları doğrudan tık diye yapılabiliyordu ama ÖSYM artık yavaştan onu engellemeye başladı. Gramer konusu olarak görülen prepositions sorularını çözerken bile artık ezber işe yaramıyor. Devamında kesin in alan prepositions görürsün mesela. Onu işaretlersin ama bir bakmışsın cevap o değil :) Artık prepositions soruları da okuduğunu anlama olarak geliyor. Pepositions soruları şu anlık 1 tane okuduğunu anlama, diğeri de ezber olarak geliyor. ÖSYM artık o ezberin önüne de geçiyor.

En basitinden bağlaç gramer konusu olarak görülür ama bunu bile ÖSYM okuduğunu anlama olayına döktü artık. Önceden şıklarda 1 tane zıt anlamlı bağlaç grubu but yet grubundan şık olurdu. Diğerleri de as well as grubu falan olurdu. Şıklardan elenerek giderdi ancak şimdi bakıyorsun şıkların hepsi ya zıt anlamlı bağlaç oluyor ya da amaç bildiren bağlaç oluyor mesela. Demek istediğim o kapıya çıkıyor, şıklardan eletmiyor. Okuyorsun, anlayarak çözüyorsun.

Bu iki kitabı önermememin en büyük sebebi bu. Eski sisteme göre soru çözdürmeye çalışıyorlar ama eski sistemle soru çözmeye çalışmak artık işe yaramaz. Sınav sistemi değişti ve artık iş tamamen okuduğunu anlamaya bakıyor. Güncel soru çözmek iyi olur o yüzden.
Güncelde ki Dilko kaynağının ve diğer kaynakların deneme sorularını genel olarak çözüyorum sana şöyle söyleyeyim 80 soru varsa 75 küsür netim oluyor ve bu yanlışların hepsi ya cloze test içerisinde ki bağlaçlardan ya da preposition sorularından çıkıyor önceden çıtır çerez dediğim soru türlerini artık kendim yapamıyorum. Bağlaçlarda noktalama işaretlerini ve kendisinden sonra isim mi cümle mi geldiğini bilirsen çok sıkıntı olmuyor ama prepositions biraz sıkıntılı bir konu noktalama işaretlerine kadar bilmen gerekiyor ve evet çok kalıplaşmış prepositionslar bile yanlış çıkıyor maalesef.

Artık prepositionsları bile ezberden yaptırmayan ÖSYM kısa süreç içerisinde tense sorularını da anlama dayalı yapabilir belki. Beklenir açıkçası. Tarihle belirtilmiş geçmiş zaman görünce akla doğrudan fiilin ikinci geliyor ama ilerleyen sınavlarda artık bu tense taktikleri de tutmaz gibime geliyor.

Artık prepositionsları bile ezberden yaptırmayan ÖSYM kısa süreç içerisinde tense sorularını da anlama dayalı yapabilir belki. Beklenir açıkçası. Tarihle belirtilmiş geçmiş zaman görünce akla doğrudan fiilin ikinci geliyor ama ilerleyen sınavlarda artık bu tense taktikleri de tutmaz gibime geliyor.
Tenseler özellikle Perfecf Tenseleri değiştireceklerini sanmam zaten Türkçe'de böyle bir zaman kavramı olmadığı için anlaması ve mantığını kavraması başta zor geliyor bunun üstüne daha da zorlaştırırlarsa çoğu kişi yapamaz.

Yıllardır sınav kolay olarak geldiği için adamakıllı bir eleyiciliği yok sınavın. Yeni sınav sisteminden itibaren TYT'nin de önemi bu yüzden arttı zaten YDT için. Hem etkileme oranı değişti hem de dil sınavına alan dışı öğrenci çok fazla giriyor YDT sınavı öğleden sonra yapıldığı için. Her zaman için zor sınav ve YDT sınavının sabaha çekilmesi tarafındayım. Gerçekten YDT'ye sağlam çalışan öğrencilerin hakkı yenmez bu şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı