11 ayda YDT yapılabilir mi?

Nasıl yapılacağını bildikten sonra neden yapılmasın ki? Üstelik, bana çok daha zor sınavlar için 4-5 ay yeterli gelmişti. Sen 11 ay diyorsun. Yapılır.

Öncelikle,
YDT, vocabulary ve grammar ölçer ancak daha çok vocabulary test eder. Bu nedenle vocabulary üzerinde duracağım.

Başlangıç olarak; latin köklerini öğrenmen sana kelime hazinene kelime katmak açısından işini çok kolaylaştıracaktır. İngilizce, latin ailesine mensup bir dil olduğu için bol bol latinceden türemiş kelime var.
Eki Görüntüle 1394470

Sonrasında, kelime öğrenmeye başlamadan önce collocations ve kalıpları öğrenmen daha iyi olur çünkü kelimeleri, collocations veya kalıplarla öğrenmek daha akılda kalıcı olur.
Collocation örneği vermem gerekirse:
Eki Görüntüle 1394472

Ardından, akademik bir sınava hazırlanıdığın için most common academic words'ü yani en yaygın akademik kelimeleri öğrenmeni öneririm.

Cloze test ve cümle tamamlama için IELTS Reading öneririm.
Barron's Essential Words for the IELTS kitabına da bakabilirsin çok geliştirir.
Başta sana kelimeler veriyor sen de o kelimeleri cümle doldurmak için kullanıyorsun.
Ayrıca, sektör sektör gittiği için bu kitabı bitirdikten sonra akademik İngilizce'ye hakim olmamak gibi bir durum "ütopya" olur.
Biliyorum bunlar IELTS için ama çok ciddi katkı sağlıyor İngilizceye.

Bu yazımda vocabulary üzerinde duracağımı söylemiştim son olarak grammar için önerimi yapayım:

Başarılar!

Son düzenleme:
Nasıl yapılacağını bildikten sonra neden yapılmasın ki? Üstelik, bana çok daha zor sınavlar için 4-5 ay yeterli gelmişti. Sen 11 ay diyorsun. Yapılır.

Öncelikle,
YDT, vocabulary ve grammar ölçer ancak daha çok vocabulary test eder. Bu nedenle vocabulary üzerinde duracağım.

Başlangıç olarak; latin köklerini öğrenmen sana kelime hazinene kelime katmak açısından işini çok kolaylaştıracaktır. İngilizce, latin ailesine mensup bir dil olduğu için bol bol latinceden türemiş kelime var.
Eki Görüntüle 1394470

Sonrasında, kelime öğrenmeye başlamadan önce collocations ve kalıpları öğrenmen daha iyi olur çünkü kelimeleri, collocations veya kalıplarla öğrenmek daha akılda kalıcı olur.
Collocation örneği vermem gerekirse:
Eki Görüntüle 1394472

Ardından, akademik bir sınava hazırlanıdığın için most common academic Words'ü yani en yaygın akademik kelimeleri öğrenmeni öneririm.

Cloze test ve cümle tamamlama için ıelts reading öneririm.
Barron's essential words for the ıelts kitabına da bakabilirsin çok geliştirir.
Başta sana kelimeler veriyor sen de o kelimeleri cümle doldurmak için kullanıyorsun.
Ayrıca, sektör sektör gittiği için bu kitabı bitirdikten sonra akademik İngilizce'ye hakim olmamak gibi bir durum "ütopya" olur.
Biliyorum bunlar ıelts için ama çok ciddi katkı sağlıyor ingilizceye.

Bu yazımda vocabulary üzerinde duracağımı söylemiştim son olarak grammar için önerimi yapayım:

Başarılar!

Hocam çok teşekkür ederim bunca karışıklığın arasında ilaç gibi geldi.

@llMichaell2 ben sana ne yapacağını söylüyorum zaten yahu. Ortada bir karışıklık mı var?

Hocam karışıklıktan kastım herkes farklı şeyler söylüyor, farklı şeyler öneriyor.

Mesela biri grammar önemli diyor, birisi önemsiz diyor.

Birisi 11 ay gayet yeterli bir süre diyor biri yetmez diyor.

Biri bu hoca/içerik çok iyi diyor diğeri yok iyi değil diyor.

Baya karışıklık içindeyim.

Tüm ÖSYM yabancı dil sınavlarını takip eden birisi olarak söylüyorum ki günlük 4-5 saat çalıştığını varsayalım. Bunun üç saat gramer, 2 saat de okumaya ayırırsan zamanını ziyan edersin mesela. Gramere de çalış, çalışma demiyorum ama çalışma saatin günlük 1 saati geçmesin gramer için.

Keşke 11.sınıfın başında başlasaydın YDT'ye hazırlanmaya ancak çok geç değil ama kolay olacağını da söyleyemem. Birincisi, Dilko gibi kaynakların Grammer kitabını çok seviyorum ben basit ve açık şekilde anlatılıyor konular lakin çok çok fazla Grammer konusu var bunu yaz ayına sığdırman zor olur o yüzden daha da sıkı çalışman lazım. Normalde dil bölümünde ki bir öğrenci TYT+YDT girer YDT, AYT sınavının yerini tutar ve %60lık bir puanını oluşturur TYT ise %40lık bir puanını oluşturur lise diploma puanında ekstra bir puan katar benim tavsiyem gerçekten dil seçeceksen AYT sınavını elemen yetiştiremezsin ciddi anlamda. İkinci bir tavsiyem Dilko gibi kaynakların soru tipleri 11 veya 12 fark etmiyor ikisine de göz gezdirme şansım oldu diğer kaynaklara göre zor sorular emin ol YDT'de böyle sorular çıkmaz (If clause, modal) soruları anlamandan ziyade konuya olan yatkınlığını sınıyor bu kaynak. Yani cümle çok basit olsa dahi senin teknik bilgini sınar bu da sınava daha iyi hazırlanmanı sağlar. Tense, modal, active-passive gibi temel konuları kesinlikle ve kesinlikle eksiksiz bilmen lazım. Her gün paragraf soruları çöz. Paragraf soruları çözerken mutlaka her bir cümlenin altını çiz, miktarlara çok dikkat et genellikle buradan yanlışın çıkar. Örnek olarak "one of the best player" ile "best player" arasında ciddi bir anlam farkı var paragraf soruları çözerken miktar, karşılaştırma ve superlative (bir şeyin eni genellikle sonuna -est takısı alır highest gibi tabii bu kelimenin kaç hece olduğuna bağlı ayrıca most, best, worst gibi kelimeler superlative örneğidir) Paragrafta approximately, about, nearly gibi kelimeler geçiyorsa şıklarda ki kesin ifadeleri elemen lazım. Çeviri soruları ilk başta zor gelir ancak son derece basit sorulardır tamamen soru çözümüne bağlı zamanla alışırsın ve eğlenceli gelmeye başlar ben şahsen lise yıllarımda bulmaca gibi çözüyordum ve eğleniyordum. Her gün Grammer konularını izleyip (ki ben kursa gitmeni tavsiye ederim) çok sıkı çalışman gerekiyor ve İngilizce'yi ciddi anlamda hayatının bir parçası yapman gerekiyor her soru tipinden her gün soru çöz conjuctions, prepositions gibi konular önemsiz gözükse de bende dahil olmak üzere herkesin en çok hata yaptığı soru tipleri yine bu iki konudan çıkıyor phrasal verbsleri ezberlemen bir yerden sonra şart paragraflarda anlamadığın kelime ve kalıpların altını mutlaka çizip kelime defteri tutman gerekiyor. Ha birde İngilizce hikaye kitaplarını tavsiye ediyorum emin ol çok işe yarıyorlar. Başka sorun varsa yardımcı olabilirim her türlü.

Keşke 11.sınıfın başında başlasaydın YDT'ye hazırlanmaya ancak çok geç değil ama kolay olacağını da söyleyemem. Birincisi, Dilko gibi kaynakların Grammer kitabını çok seviyorum ben basit ve açık şekilde anlatılıyor konular lakin çok çok fazla Grammer konusu var bunu yaz ayına sığdırman zor olur o yüzden daha da sıkı çalışman lazım. Normalde dil bölümünde ki bir öğrenci TYT+YDT girer YDT, AYT sınavının yerini tutar ve %60'lık bir puanını oluşturur TYT ise %40'lık bir puanını oluşturur lise diploma puanında ekstra bir puan katar benim tavsiyem gerçekten dil seçeceksen AYT sınavını elemen yetiştiremezsin ciddi anlamda. İkinci bir tavsiyem Dilko gibi kaynakların soru tipleri 11 veya 12 fark etmiyor ikisine de göz gezdirme şansım oldu diğer kaynaklara göre zor sorular emin ol YDT'de böyle sorular çıkmaz (If clause, modal) soruları anlamandan ziyade konuya olan yatkınlığını sınıyor bu kaynak. Yani cümle çok basit olsa dahi senin teknik bilgini sınar bu da sınava daha iyi hazırlanmanı sağlar. Tense, modal, active-passive gibi temel konuları kesinlikle ve kesinlikle eksiksiz bilmen lazım. Her gün paragraf soruları çöz. Paragraf soruları çözerken mutlaka her bir cümlenin altını çiz, miktarlara çok dikkat et genellikle buradan yanlışın çıkar. Örnek olarak "One of the best Player" ile "best Player" arasında ciddi bir anlam farkı var paragraf soruları çözerken miktar, karşılaştırma ve superlative (bir şeyin eni genellikle sonuna -est takısı alır highest gibi tabii bu kelimenin kaç hece olduğuna bağlı ayrıca most, best, worst gibi kelimeler superlative örneğidir) paragrafta approximately, about, nearly gibi kelimeler geçiyorsa şıklarda ki kesin ifadeleri elemen lazım. Çeviri soruları ilk başta zor gelir ancak son derece basit sorulardır tamamen soru çözümüne bağlı zamanla alışırsın ve eğlenceli gelmeye başlar ben şahsen lise yıllarımda bulmaca gibi çözüyordum ve eğleniyordum. Her gün Grammer konularını izleyip (ki ben kursa gitmeni tavsiye ederim) çok sıkı çalışman gerekiyor ve İngilizce'yi ciddi anlamda hayatının bir parçası yapman gerekiyor her soru tipinden her gün soru çöz conjuctions, prepositions gibi konular önemsiz gözükse de bende dahil olmak üzere herkesin en çok hata yaptığı soru tipleri yine bu iki konudan çıkıyor phrasal verbsleri ezberlemen bir yerden sonra şart paragraflarda anlamadığın kelime ve kalıpların altını mutlaka çizip kelime defteri tutman gerekiyor. Ha bir de İngilizce hikaye kitaplarını tavsiye ediyorum emin ol çok işe yarıyorlar. Başka sorun varsa yardımcı olabilirim her türlü.

Hocam zaten bende AYT yerine YDT'ye gireceğim.

Burada YDT için pek dershane bulunmuyor, modadil var o da 2 aylık yaz kampı var oda haftanın belirli günleri ve ders süreleri kısa olduğu için yazılmayacağım. Onun yerine kütüphanede günde 6-7 saat çalışacağım.

Hocam karışıklıktan kastım herkes farklı şeyler söylüyor, farklı şeyler öneriyor.

Mesela biri grammar önemli diyor, birisi önemsiz diyor.

Birisi 11 ay gayet yeterli bir süre diyor biri yetmez diyor.

Biri bu hoca/içerik çok iyi diyor diğeri yok iyi değil diyor.

Baya karışıklık içindeyim.
Hepsinden mantıklı gördüğünü alarak kendin bir çalışma programı oluşturabilirsin.

Ben sana önerdiklerimle YDT'den çok daha zor sınav olan IELTS'e hazırlandım 9 üzerinden 6.5 aldım.
Kanada'da yaşayan arkadaşım vatandaşlık için aynı sınava girdi Kanada'da yaşamasına rağmen 9 üzerinden 7 alabildi. Benden sadece 0.5 puan daha yüksek.

Ayrıca, @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Hocamın dediklerini dikkate almanı öneriyorum. Kendisi eğitimci.
YDT, vocabulary ağırlıklı bir sınavdır. Grammar'a vaktinin %15-20'sini versen yeterli.

Geri
Yukarı