Rehber 11. nesil Intel işlemcilerde Windows 10 kurulum ekranında sürücü gözükmüyor

Intel'in 11. nesil i3 1115G4 model işlemcisine sahip FreeDOS bir HP laptop (HP 15S-FQ2048NT i3-1115G4) almıştık ve bunun Windows 10 kurulumuna başladım. Rufus ile Windows'un kendi sitesinden indirdiğim ISO'yu UEFI olarak flasha yazdım. Boot ederek kurmaya çalışırken sürücü kısmına geldiğinde hiçbir şey görmüyordu. İlkin acaba bozuk SSD mi geldi dedim, sonra yeni bir USB belleğe yazdım dosyayı ama yine aynı sorun. TR makaleleri okudum ama hiçbir şey yok bulamadım. Yabancı makaleler ve videolarda sorunu buldum Windows'un ISO dosyası içinde 11. nesil Intel işlemcileri kapsamayan ve SSD'yi görmeyen bir uyuşmazlık varmış. Gerekli sürücüyü Intel'in kendi sitesinden alıp format USB belleğine ekleyip sürücü bulamadı hata ekranına gelip orada bulunan sürücü yükle tuşuna tıklıyoruz, yükleyip bitiyoruz. Artık düzgün.

1- Alternatif bir PC ile format USB belleğini normal bir şekilde Rufus ile yazıyoruz ve Rufus'u kapatıyoruz.
2- Buradan Intel'in resmi sitesindeki F6FLPY-X64 (intel® vmd).ZIP dosyasını bulup indirin.
3- RAR içindeki dosyayı olduğu gibi alıp format USB belleğinin içine direk atın.
4- Tekrar sorunlu olan PC'ye takıp Boot edin ve Windows yükleme ekranına gelip hata ekranına kadar bildiğiniz gibi ilerleyin.
5- Hata ekranında sürücü bulunamadı kısmında sürücü yükle seçeneğine tıklayıp gözat dedikten sonra içerisine atmış olduğumuz dosyayı bulup seçin.
6- Dosyayı seçtikten sonra önünüze iki adet sürücü çıkacaktır. Intel rst vmd Controller 9A0b (tgl) yazan sürücüyü bulup ileri deyin ve yüklenmesini bekleyin.
7- Yükleme işlemi bittikten sonra karşınızda diskleriniz görünecektir. Tek tek hepsini silip tek bölümde toplayın.
8- Son olarak yeni oluştur kısmı ile ek sürücü ve bölümlere oluşturduktan sonra birincil diske Windows'u kurabilirsiniz.

Umarım işinize yarar. Ben çok uğraştım, siz uğraşmayın diye buraya atmak istedim. Yapamayan varsa yazsın, yardımcı olurum...:)

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS web sitesindeki çözümde aşağıda, ama ben bu şekilde çözemedim. Rufus + USB ile.

Intel'in 11. nesil i3 1115G4 model işlemcisine sahip FreeDOS bir HP laptop (HP 15S-FQ2048NT i3-1115G4) almıştık ve bunun Windows 10 kurulumuna başladım. Rufus ile Windows'un kendi sitesinden indirdiğim ISO'yu UEFI olarak flasha yazdım. Boot ederek kurmaya çalışırken sürücü kısmına geldiğinde hiçbir şey görmüyordu. İlkin acaba bozuk SSD mi geldi dedim, sonra yeni bir USB belleğe yazdım dosyayı ama yine aynı sorun. TR makaleleri okudum ama hiçbir şey yok bulamadım. Yabancı makaleler ve videolarda sorunu buldum Windows'un ISO dosyası içinde 11. nesil Intel işlemcileri kapsamayan ve SSD'yi görmeyen bir uyuşmazlık varmış. Gerekli sürücüyü Intel'in kendi sitesinden alıp format USB belleğine ekleyip sürücü bulamadı hata ekranına gelip orada bulunan sürücü yükle tuşuna tıklıyoruz, yükleyip bitiyoruz. Artık düzgün.

1- alternatif bir PC ile format USB belleğini normal bir şekilde Rufus ile yazıyoruz ve Rufus'u kapatıyoruz.
2- Buradan Intel'in resmi sitesindeki F6FLPY-X64 (intel® vmd).ZIP dosyasını bulup indirin.
3- RAR içindeki dosyayı olduğu gibi alıp format USB belleğinin içine direk atın.
4- tekrar sorunlu olan PC'ye takıp Boot edin ve Windows yükleme ekranına gelip hata ekranına kadar bildiğiniz gibi ilerleyin.
5- hata ekranında sürücü bulunamadı kısmında sürücü yükle seçeneğine tıklayıp gözat dedikten sonra içerisine atmış olduğumuz dosyayı bulup seçin.
6- dosyayı seçtikten sonra önünüze iki adet sürücü çıkacaktır. Intel rst vmd Controller 9A0b (tgl) yazan sürücüyü bulup ileri deyin ve yüklenmesini bekleyin.
7- yükleme işlemi bittikten sonra karşınızda diskleriniz görünecektir. Tek tek hepsini silip tek bölümde toplayın.
8- son olarak yeni oluştur kısmı ile ek sürücü ve bölümlere oluşturduktan sonra birincil diske Windows'u kurabilirsiniz.

Umarım işinize yarar. Ben çok uğraştım, siz uğraşmayın diye buraya atmak istedim. Yapamayan varsa yazsın, yardımcı olurum...:)

ASUS FX506HM içinde geçerli midir bu işlem.
ASUS web sitesindeki çözümde aşağıda, ama ben bu şekilde çözemedim. Rufus + USB ile.

ASUS FX506HM içinde geçerli midir bu işlem.

Çözdüm. Diskin içine girince enterladığımda göremiyordu. Sağ sol ok ile disk içine giriliyor. :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı